Gdańskie Śniadanie o Czasie – podsumowanie wydarzenia

27 lutego 2019 r. w Hotelu Mercure Posejdon w Gdańsku odbyło się już drugie spotkanie z cyklu: „Biznesowe śniadanie o Czasie” współorganizowane przez firmę doradczą Déhora i Kancelarię Prawną Kibil i Wspólnicy.

Spotkanie rozpoczął Łukasz Chodkowski – Dyrektor Zarządzający Déhora Polska. W związku z tym, że spotkanie miało charakter dyskusji i nie przewidywało żadnych prezentacji multimedialnych, zachęcił do rozmowy na temat #czasupracy oraz aktualnej sytuacji na rynku pracy.

Łukasz Chodkowski zauważył, że ważne są zmieniające się czynniki motywujące dla pracowników. Już nie są to jak dotychczas tylko i wyłącznie wysokie zarobki i programy benefitowe, ale wydatnie zwiększyła się rola czynników pozapłacowych takich jak dobra atmosfera w pracy, czas wolny oraz dobra marka pracodawcy. Odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość, także w zakresie planowania czasu pracy, jest selfrostering. W skrócie jest to możliwość wdrożenia, oprócz innowacji technicznych, także innowacji na poziomie ludzkim i społecznym, tworząc trwałe korzyści dla organizacji i pracowników.

Michał Kibil – Partner Zarządzający w kancelarii Kibil i Wspólnicy – zwrócił uwagę, że kluczowe dla rynku HR będzie zrozumienie trendów, jakie dzisiaj są wyzwaniami przy zatrudnianiu pracowników. Podczas spotkania wskazał, że „Dwoma istotnymi trendami zauważonymi przez nas jest kwestia zmiany pokoleniowej i wiążąca się z tym kwestia zmiany podejścia pracowników do pracy, a także systematyczna digitalizacja rzeczywistości wynikające z trwającego procesu transformacji cyfrowej. Oba te trendy wpływają na czas pracy w organizacjach”.

Michał Kibil opowiadał o tym, jak z punktu widzenia trendu pogłębiających się zmian pokoleniowych kluczowe okazuje się patrzenie na czas pracy z uwzględnieniem potrzeb każdego z zatrudnianych pokoleń. Tak jak dla starszych pokoleń ważna jest stabilność i przewidywalność ich czasu pracy, tak dla najmłodszych pokoleń istotna jest daleko idąca elastyczność i praca dostosowana do ich planów osobistych (co ma zapewnić równowagę pomiędzy pracą zawodową i życiem prywatnym). Pomimo, że często tak zindywidualizowane podejście do potrzeb pracowników będzie wyzwaniem, nigdy nie jest niemożliwe do osiągnięcia.

W kontekście trendu digitalizacji rzeczywistości przy planowaniu czasu pracy warto zwrócić uwagę na nowe technologie wspierające działy HR w planowaniu i rozliczaniu czasu pracy pracowników. Bezsprzecznym jest fakt, że nowe technologie wkraczają w każdy aspekt naszego życia, a więc niekorzystanie z ich benefitów może jedynie zaszkodzić organizacjom, które opierają się temu trendowi: ich konkurenci zyskają przewagę m.in. w lepszym dostosowywaniu czasu pracy do potrzeb różnych grup pokoleniowych. Na rynkach, gdzie nadal wykwalifikowanego pracownika ciężko znaleźć, może się to przekładać na większe zainteresowanie pracodawcą opowiadającym się za wdrażaniem nowych technologii. – podsumował.

Uczestnicy rozmawiali również o wpływie #harmonogramu na organizację. Czy tak prosta i bez kosztowa zmiana może przyczynić się do poprawy wizerunku pracodawcy? Okazuje się że tak, i nie wymaga to wcale dużych zmian. Wystarczy trochę #odpowiedzialności – zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawcy oraz zaangażowania.

W odniesieniu do czasu pracy odpowiedzialność tworzenia grafików przestaje być zrzucana na pracodawcę, a planowanie jest wykonywane przez pracowników, w oparciu o „reguły gry” oraz osobiste preferencje, jakie są ustalone w organizacji. Metodologia ta godzi interes pracodawcy i pracownika umożliwiając sporządzenie osobistego planu, a jednocześnie odpowiadając potrzebom zbiorowym oraz kadrom – skomentował Łukasz Chodkowski, szef polskiego oddziału Déhora.

Końcówkę spotkania prelegenci poświęcili na rozwianie wszelkich wątpliwości trapiących uczestników spotkania, odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz pomoc w ewentualnych „bolączkach” związanych z czasem pracy i HR-em.

Łukasz Chodkowski stwierdził, że nowoczesna koncepcja planowania czasu pracy przede wszystkim zakłada aktywny wpływ pracowników na harmonogram jeszcze na etapie jego projektowania. Już sama zmiana podejścia do sposobu planowania czasu pracy wymaga odwagi. Firmy, które zdecydowały się na taki krok doświadczają ogromnej zmiany kulturowej. Dzisiejszy świat różni się znacznie od tego sprzed kilku lat i domaga się rozwiązań dużo bardziej dopasowanych do czasu pracy i życia prywatnego. Firmy chcą nadal być atrakcyjnym pracodawcą, a standardowy, sztywny system pozwala na to coraz mniej.

Na koniec Michał Kibil zaznaczył, że należy jednak pamiętać, aby nowe technologie wprowadzać z rozsądkiem – tak, by ich implementacja nie stanowiła bariery dla pracowników, którzy nie są do nich przyzwyczajeni. „Patrząc na wskazane trendy i starając się zrozumieć potrzeby pracowników, jesteśmy w stanie dostosować się do nowych wyzwań, które nas czekają – także w obszarze efektywniejszego planowania czasu pracy, wpływającego na atrakcyjność pracodawcy”.

Patronem medialnym cyklu wydarzeń HR „Śniadanie o Czasie” jest portal HRStandard.pl. Następne spotkanie planowane jest w Poznaniu, 3 kwietnia 2019. Serdecznie zapraszamy!

1 komentarz
  1. […] Śniadania o czasie to kameralne spotkania charakteryzujące się swobodną atmosferą.Nasi prelegenci proponują uczestnikom tematy do dyskusji, pozostawiając przestrzeń do wymiany doświadczeń i poglądów jednocześnie ograniczając się do roli inspiratorów i moderatorów debaty,Jest to znakomita okazja do lepszego poznania się i networkingu z osobami o podobnym profilu zawodowym. Spotkanie zwieńcza wciągająca gra szkoleniowa dotycząca zarządzania czasem pracy.To kolejna edycja wydarzenia. Poprzednie miały miejsce w między innymi w Gdańsku. Majowa edycja Śniadania o czasie odwiedzi Rzeszów, aby w Grand Hotel Boutique porozmawiać o najpilniejszych tematach. Zapraszamy do przeczytania podsumowania ostatniej edycji.  […]

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0