Indeks doceniania – jak uczynić swoich pracowników szczęśliwymi?

Już jest! Pierwszy projekt ogólnopolskiego badania doceniania, który został zainicjowany przez Preeshare, a Employer Branding Institute, AmRest, Allegro oraz HRM Institiute włączyły się w tą akcję. Indeks Doceniania to pierwsza część podsumowująca wspólne, kilkumiesięczne badania, które pozwoliły na zrozumienie znaczenia oraz propagowania doceniania w polskich firmach.

Kultura doceniania

W ostatnich latach coraz istotniejszą rolę odgrywa kultura organizacji i szczęście w pracy. Szczęśliwi pracownicy są nie tylko bardziej produktywni, ale również bardziej kreatywni i zadowoleni ze swojej pracy. Projekt ogólnopolskiego badnia doceniania został zainicjowany przez Peeshare, a AmRest, Allegro, Employer Branding Institiute oraz HRM Institute bez wahania właczyły się w tą akcję. Indeks Doceniania to pierwsza część podsumowująca badania i działania mające na celu zrozumienie znaczenia i propagowanie docenienia w organizacjach. Raport przedstawia najważniejszą problematykę i podsumowanie wstępnych wyników badań oraz case studies.

„Ludzie pracują dla pieniędzy – ale zrobią wszytsko, w zamian za nagrody i docenianie” – powiedział pisarz Dale Carnegie ponad 60 lat temu. Choć słowa te padły tak dawno, są chyba bardziej aktualne niż kiedykolwiek – mówi Anna Macnar, CEO HRM Institute.

Indeks Doceniania

Docenianie jest zjawiskiem bagatelizowanym szczególnie w polskich firmach. Aż 8 % więcej pracowników firm z kapitałem zagranicznym czuje się bardziej doceniona niż pracownicy na tych samych stanowiskach w polskich firmach. Wielu menadżerów wciąż uważa, że nie można za bardzo chwalić pracownika „bo mu się w głowie poprzewraca i nabierze z zbyt dużej pewności siebie”. Może to skutkować znalezieniem przez niego lepszej pracy.

„Zdecydowaliśmy się, aby zainicjować projekt ogólnopolskiego badania doceniania. Chcieliśmy dowiedzieć się czy docenianie wpływa na poczucie szczęścia w pracy. Jak wygląda sytuacja w polskich firmach oraz co zrobić, aby ludzie czuli się szczęśliwsi, a jednocześnie bardziej zaangażowani w wykonywanie swoich obowiązków” – mówi Jakub Semerda, Preeshare.

Umiejętność chwalenia ludzi jest ważna

Badanie pokazuje, że pracownik, który zarabia pieniądze pozwalające jemu oraz jego rodzinie na życie na godnym poziomie, a do tego czuje się zauważony, a jego wysiłki są na bieżąco docenianie – nie szuka innej pracy. Jeśli praca znajdzie jego i otrzyma lepszą ofertę finasową to tak szybko nie zdecyduje się na zmianę jeśli dotychczas czuł się doceniony. Dlatego tak ważna jest umiejętność chwalenia ludzi i okazywanie uznania adekawatnego do osiągnięć.

„Mamy nadzieję, że naszym badaniem przyczynimy się do umocnienia roli doceniania pracowników. Tak aby stało się ono priorytetem w budowaniu kultury organizacji. W końcu szczęśliwy i doceniony pracownik to ten najbardziej efektywny i jednocześnie najbardziej lojalny” – twierdzi Kaja Gryciak, Client Service & Empolyer Branding Manager w Employer Branding Institute.

Docenianie ma MOC!

Docenianie jest niezwykle istotnym elementem wpływającym na poczucie szczęścia w pracy. Według badań Insytutu Gallupa czy Blackhawk Enagement Solutions, docenieni pracownicy czują większą satysfakcję z wykonywanej pracy, są bardziej zaangażowani i lojalni wobec firmy, w której pracują.

„Jednym z najważniejszych elementów radości w miejscu pracy jest dla nas docenianie. Zależy nam na tym, aby nasi pracownicy czuli, ze to co robią jest ważne dla firmy i docenianie. W Amrest mamy wiele programów doceniania pracowników, zarówno o zasięgu loklanym, jak i globalnym. Nagradzamy ambasadorów naszych wartości, wdrożenie przełomowych rozwiązań, wyjątkowość efektywność czy zaangażowanie. Staramy się doceniać również naszych partnerów biznesowych czy społeczności loklane, w których funkcjonujemy” – mówi Katarzyna Zadrożna, Culture & Communication Global Senior Manager w AmRest.

Docenianie przenika wszystkie filary szczęścia w pracy. Wiąże się zarówno z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi atmosfery w pracy czy sensem realizowanych obowiązków. Nawet najlepsze warunki pracy, dodatkowe bonusy, premie finasowe nie są gwarantem tego, że pracownik będzie zadowolony. Wśród najczęstszych przyczyn rezygnacji z dobrze płatnej pracy jest brak lub niewystarczająco rozwinięta kultura doceniania. Bezpośrednio przekłada się to na klimat w danej firmie.

„Docenianie daje efekty. Przekonaliśmy się o tym w Allegro. Aż 90 % naszych pracowników poleciłoby naszą firmę swoim znajomym jako świetnie miejsce pracy. Żeby osiągnąć taki poziom zadowolenia wystarczy pamiętać o tym, że pracownicy są przede wszystkim ludźmi. Mają swoje aspiracje, motywacje i potrzeby. Wyjście im naprzeciw umożliwia budowanie organizacji opartej na docenianiu i wzajemnym szacunku – tak cennym i potrzebnym w dzisiejszych czasach, również w miejscu pracy” – mówi Jan Pietka, Employer Branding Manager w Allegro.

Kultura doceniania w pracy

Tworzenie kultury doceniania w pracy zmienia na lepsze relacje panujące miedzy pracownikiem, a pracodawcą. Takie działanie dotyka całej firmy i przyczynia się do sukcsu organizacji. Firmy, które osiągną największy sukces, to te które rozpoczną dialog z pracownikami i będą wiedzieć w jaki sposób ich pracownicy chcą być docenieni oraz wdrożą programy doceniające swoich pracowników. Profesjonalna kadra, zadowolenie i satysfakcja z osiąganych celów oraz większa motywacja do pracy. To tylko niektóre z efektów, jakie przynosi realizacja strategii doceniania pracowników. To wszystko przekłada się na większą efektywność w pracy, a także możliwości korzystania ze zdolności i talentów wśród kadry. To z kolei przynosi już wymierne wyniki biznesowe i pozwala uzyskać firmie przewagę konkurencyjną na rynku.

Indeks Doceniania

Raport Indeks Doceniania

Wyniki badania Indeks Doceniania zostały zaprezentowane podczas tegorocznej edycji HRcamp. Jakub Semerda z Preeshare podczas swojej prelekcji przekonywał, że docenianie ma moc, a uczestnicy otrzymali egzemplarze raportu w welcome packach.

Zapraszamy do wspólnych akcji oraz do propagowania doceniania pracowników i pracodawców w Polsce. Twórzmy kultury organizacji oparte na docenianiu i szczęściu!

Pobierz raport z ogólnopolskiego badania doceniania 2018 „Indeks Doceniania”. 
2 komentarze
  1. […] HRM Institiute i zrealizowaliśmy pierwszy w Polsce projekt ogólnopolskiego badania doceniania. Raport Indeks Doceniania to podsumowanie wspólnych, kilkumiesięcznych badań, które pozwoliły na zrozumienie znaczenia […]

  2. […] wpisane w DNA organizacji? Czemu nie! W Polsce oficjalne systemy doceniania ma tylko 39% firm, podczas gdy w USA jest to aż 80% organizacji. Z pewnością ta kwestia mogłaby stać się […]

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0