Najważniejsza w pracy jest kultura organizacji. Wywiad z Anną Warecką.

Perfetti Van Melle to jedna z największych firm w branży FMCG. Dystrybutor takich słodyczy jak Chupa Chups, Mentos, Fruittella etc. otrzymał ostatnio po raz trzeci tytuł Solidnego Pracodawcy. O tym jak wygląda zarządzanie i motywowanaie pracowników w tak dużej firmie oraz jak kluczowe jest odpowiednie kierowanie zespołem, porozmawialiśmy z Panią Anną Warecką, HR Director Perfetti Van Melle.

Firma Perfetti Van Melle już po raz trzeci otrzymała tytuł Solidnego Pracodawcy, co dla Pani oznacza to wyróżnienie?

Przede wszystkim jesteśmy bardzo dumni, bo kapituła doceniła Perfetti van Melle Polska spośród tysięcy podmiotów gospodarczych za warunki pracy i przestrzeganie zasad BHP oraz ciekawe rozwiązania z zakresu HR. Ten tytuł to również motywacja do podejmowania kolejnych innowacyjnych projektów i budowanie kultury, opartej na szacunku, zaufaniu i wzajemnej inspiracji.

Jaki według Pani jest przepis na sukces w kierowaniu zespołem w tak dużej firmie?

Pewnie jest wiele przepisów. Dla mnie jego podstawą w każdej organizacji jest zgrany i zaangażowany zespół, który dąży do wspólnego celu. Ważne jest, aby codziennie tworzyć kulturę, która wspiera nas w realizacji celów. Sukces w kierowaniu, organizacją, zależy również od współodpowiedzialności i włączania się w ten proces pracowników: każdej jednej osoby.

Kim jest i co takiego robi – według Pani – dobry lider? W jaki sposób motywuje się pracowników u Państwa w firmie?

Z mojego doświadczenia wynika, że aby osiągnąć sukces jako lider musimy być autentyczni, wiarygodni, inspirujący, elastycznymi i otwarci na nowe rozwiązania. Powinniśmy wiedzieć, jak czerpać z różnorodności i na niej budować efektywne zespoły oraz dbać o rozwój każdej osoby, która w nim uczestniczy. Istotna kwestią jest umiejętność motywacji. Nasi liderzy mają do tego różne narzędzia – pozwolę sobie pominąć te stricte materialne i przejść do tych pozafinansowych. Bardzo istotna jest chociażby ścieżka kariery i realna możliwość awansu, co oferujemy naszym pracownikom. Ponadto szkolenia zewnętrzne i wewnętrzne, które pomagają doskonalić umiejętności oraz pracę w cross-funkcyjnych zespołach przy różnych projektach.

Takie podejście integruje oraz pokazuje, że każdy pracownik ma rzeczywisty wpływ na biznes. Pracownicy Perfetti van Melle mogą też liczyć na dodatkowe bonusy, np. naukę języka angielskiego, prywatną opiekę medyczną, bony na święta, czy samochody służbowe (w zależności od zajmowanego stanowiska). Integrujemy zespół także przez różne inicjatywy wolontariackie. Wspieraliśmy zaprzyjaźniony dom dziecka. Bierzemy też udział w Poland Business Run, czyli biegu, z którego dochód jest przeznaczany na pomoc potrzebującym.

W ostatnim czasie Pani firma skupia się na promowaniu tzw. Success Profiles, na czym to dokładnie polega?

Dotychczas większość osób przywództwo kojarzyła z takimi przymiotnikami jak „siła, kontrola, władza”, jednak czasy się zmieniają, a wraz z nimi wyzwania, przed którymi musi stanąć lider. Inna jest kultura pracy i odmienne oczekiwania pracowników. Elastyczność, odwaga, umiejętność rozwiazywania problemów, myślenie strategiczne, budowanie efektywnych zespołów to tylko niektóre kompetencje wpisane w profil sukcesu PVM.

W Perfetti van Melle doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie kompetencje mamy od razu rozwinięte, dlatego pomagamy naszym pracownikom w nabyciu niezbędnych kwalifikacji, które wspierają ich w codziennych działaniach.

Najważniejsze dla Pani w pracy jest…

kultura organizacji, ciekawe projekty oraz możliwość rozwoju, a to wszystko zapewnia Perfetti van Melle.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0