Know HowKomunikacjaNarzędziaPressroomRekrutacjaStrategia

5 pytań, które na pewno usłyszysz na rozmowie rekrutacyjnej – jak się do nich przygotować?

Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, dlatego już teraz warto zastanowić się, jak wykorzystać go efektywnie. Dla wielu studentów to idealny moment na poszukiwanie stażu czy pracy, która może przedłużyć się także po sezonie. Aby zdobyć wymarzone stanowisko, kandydaci powinni pamiętać nie tylko o dobrze napisanym CV, ale też przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Razem z ekspertami programu „RECEPTA na sukces w farmacji” zainicjowanego przez Gedeon Richter wyjaśniamy, jak odpowiadać na najczęstsze pytania rekruterów.

Wiele osób, które nie ma jeszcze doświadczenia w rozmowach kwalifikacyjnych obawia się, że każde spotkanie z rekruterem wygląda zupełnie inaczej. Rzeczywiście, każda osoba przeprowadzająca takie rozmowy ma nieco odmienny styl pracy i swoje ulubione pytania, jednak zdecydowaną większość z nich można przewidzieć. Warto więc wcześniej przemyśleć odpowiedzi na nie – dzięki temu zaprezentujemy się z najlepszej strony, a samo spotkanie będzie dla nas mniej stresujące.

Proszę opowiedzieć coś o sobie…

W tym pytaniu chodzi o to, aby kandydat w 3-4 zdaniach opisał siebie, oczywiście pod kątem zawodowym. To co powie, powinno zależeć również od tego, na jakie stanowisko akurat aplikuje –na jednym spotkaniu może podkreślić swoją znajomość branży, a innym razem przedstawić się jako osoba mająca dobry kontakt z ludźmi i doświadczenie w pracy zespołowej. Ważne, aby przedstawić swoją kandydaturę w naturalny, ale zindywidualizowany sposób. Nie należy powielać informacji z CV i nie wdawać się w szczegóły – odpowiedź może być kilkuzdaniowa, ale konkretna. Podczas rozmowy powiedzmy o swoich najlepszych kompetencjach, cechach osobowości, które nas wyróżniają, planowanej ścieżce kariery. Pochwalmy się umiejętnościami, których nabyliśmy podczas zajęć na uczelni czy kole naukowym, opowiedzmy, co dały nam studia, jaki przedmiot był naszym ulubionym i dlaczego. Nawiążmy do naszych pasji i zainteresowań, jeśli są one spójne ze stanowiskiem, o które się ubiegamy.

Jak widzi Pan/ Pani swoją karierę za 5 lat?

Takie pytanie niemal na pewno pojawi się podczas rozmowy rekrutacyjnej – rekruter będzie chciał sprawdzić czy planujemy związać się z firmą na dłużej, ale też czy potrafimy zaplanować swój rozwój zawodowy. Nie musimy mówić o konkretnym stanowisku w firmie, do której akurat aplikujemy, ale o umiejętnościach, które chcemy rozwinąć. Nie podkreślajmy, że w ciągu 5 lat chcemy zostać kierownikami czy menadżerami – rekruter może zrozumieć, że jeśli firma nie spełni naszych ambicji to będziemy rozczarowani. Traktowanie tego pytania przez pryzmat zarobków też może być błędem. Deklaracja rozwoju kariery zawodowej w kontekście wynagrodzenia da przyszłemu pracodawcy poczucie, że kandydat nie patrzy perspektywicznie i odejdzie, kiedy dostanie kontrofertę od innej firmy, która zaproponuje wyższą kwotę. Lepiej przedstawić cel, jaki chcielibyśmy osiągnąć od rozwoju kompetencji w określonym kierunku. Nie nawiązujmy też do planów dotyczących naszego życia osobistego – rekruter może odebrać to jako nieprofesjonalne.

Jakie są Pana/ Pani mocne i słabe strony?

Opowiedzmy najpierw o swoich zaletach – wybierzmy 2-3 cechy pod kątem stanowiska, na które aplikujemy. Zastanówmy się, które z nich mogą być ważne i podajmy przykłady. Może to być np. skuteczność i umiejętność pracy w grupie, czego dowodem jest np. stanowisko przewodniczącego w dużej organizacji studenckiej. Nie bójmy się też mówić o naszych wadach – najgorszą odpowiedzią jest stwierdzenie, że ich nie posiadamy. Nie warto udawać kogoś, kim się nie jest, ponieważ rekruter bez problemu zorientuje się, że mówimy o czymś, co nie dotyczy naszej osoby. Podajmy więc takie słabe strony, które można potraktować też jak zalety (np. szczegółowość, gadatliwość). Możemy też opierać się na własnych doświadczeniach, podając przykład naszej słabszej strony i wnioski, jakie z tego wyciągnęliśmy, zaznaczając przy tym, że wciąż nad tym pracujemy, aby być lepszym w danym aspekcie (brak wiedzy na dany temat, znajomość języków).

Co Pan/ Pani wie o naszej firmie?

To pytanie na rozmowie rekrutacyjnej pada często i ma na celu sprawdzenie, czy dana osoba rzeczywiście chce pracować w tej konkretnej firmie czy może szuka jakiegokolwiek zatrudnienia. Aby dobrze przygotować się do odpowiedzi, powinniśmy poznać historię potencjalnego pracodawcy, obszary działania, wartości i cele. Bez problemu te informacje znajdziemy na firmowej stronie internetowej, ale też na profilach w serwisach społecznościowych. Zwróćmy uwagę na to, czy zamieszcza na swojej stronie informacje o branżowych sukcesach i nagrodach. Dodatkowo, możemy przygotować sobie kilka pytań do rekrutera – jest to wręcz dobrze widziane i świadczy o tym, że poważnie myślimy o pracy. Dla przykładu, zapytajmy o przełożonego naszego działu i przyszłych współpracowników lub działania prospołeczne, które inicjuje firma. Zasada: „im więcej tym lepiej” sprawdzi się w tym przypadku doskonale.

Jakie są Pana/ Pani oczekiwania finansowe?

Niewielu kandydatów potrafi otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach – zwykle takie pytanie wiąże się z niezręczną atmosferą. Aby jej uniknąć ustalmy wcześniej, ile chcielibyśmy zarabiać. Zastanówmy się, jak dużo miesięcznie wydajemy, a ile chcielibyśmy oszczędzić. Dopasujmy też swoje oczekiwania do realnych możliwości. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie raportów płacowych dostępnych w sieci – na ich podstawie otrzymamy informację o wynagrodzeniach na podobnych stanowiskach. Jeśli podajemy kwotę – nie tłumaczmy się. Powiedzmy, że ze względu na doświadczenie czy osiągnięcia w poprzednich firmach akurat z takiego wynagrodzenia będziemy usatysfakcjonowani. Pracodawca nie musi wiedzieć na co wydajemy pieniądze i dlaczego akurat takiej kwoty oczekujemy. Nie zaznaczajmy też z góry, że podlega ona negocjacjom. Jeśli nie jesteśmy jednak pewni czy kwota jest adekwatna do stanowiska, na które aplikujemy, podajmy przedział. Pamiętajmy, że to pracodawca powinien zainicjować rozmowę o wynagrodzeniu – jeśli podczas całego spotkania taka informacja nie padła, nawiążmy do niej i powiedźmy, że ta kwestia także jest dla nas ważna.

Motywacja kluczem do sukcesu

Poszukiwanie zwłaszcza tej pierwszej pracy nie jest łatwe – firmy wymagają zwykle od kandydatów kilkuletniego doświadczenia i osiągnięć na podobnym stanowisku. Młode osoby wkraczające na rynek pracy muszą więc uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać po pierwszej nieudanej rozmowie z rekruterem. Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zatrudnienia, kandydaci powinni przede wszystkim zadbać o swoje dokumenty aplikacyjne, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej wyjaśnić, że mimo niewielkiego doświadczenia mogą wnieść do firmy coś wartościowego. Co jeszcze możemy zrobić?

Jeśli nie możemy znaleźć pracy przez dłuższy czas, spada poziom naszej motywacji i pewności siebie. Im mniej wierzymy jednak w jej znalezienie, tym mniej otwarci jesteśmy na sytuacje, które mogą się pojawić. Po pierwszej nieudanej próbie zastanówmy się, co poszło nie tak, ale nie traćmy czasu na analizowanie i rozmyślanie – po prostu działajmy! Jeśli nie możemy znaleźć pracy w naszym mieście, rozważmy przeprowadzkę, a jeśli brakuje nam wymaganego doświadczenia, zapiszmy się na dodatkowe szkolenia czy kursy, które często organizowane są na naszych uczelniach. Nie zamykajmy się na nowe możliwości, nie myślmy schematycznie. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i motywacja – nawet jeśli nie otrzymamy wymarzonej pracy czy stażu za drugim czy trzecim razem nie zniechęcajmy się, być może dostaniemy ją po czwartej rozmowie z rekruterem. Pamiętajmy, że jeśli odpowiednio zaplanujemy nasze działania i wytrwamy w ich realizacji na pewno osiągniemy sukces – mówi Łukasz Jakóbiak, coach i mówca motywacyjny, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji”.

Źródło: Gedeon Richter

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0