KomunikacjaTrendyZainspiruj się

4 pytania, które warto zadać firmie specjalizującej się w rekrutacjach IT!

Ze względu na trudności w dotarciu do kandydatów, rekrutacje IT to aktualnie jedne z najbardziej wymagających na rynku. Dużym wyzwaniem dla firm poszukujących pracowników  IT jest wybór dostawcy, który efektywnie wesprze dział HR w realizacji rekrutacji. Oto 4 pytania, które zdaniem eksperta IT LeasingTeam, warto zadać zlecając rekrutacje IT ekspertom.

W związku z dużym zapotrzebowaniem na pracowników IT, na rynku powstaje obecnie coraz więcej firm specjalizujących się w rekrutacjach w tym obszarze. Wybór odpowiedniego partnera, który pomoże w pozyskaniu najlepszych specjalistów na rynku, nie jest zadaniem łatwym. Dyrektorzy i menedżerowie ds. HR, odpowiedzialni za wybór dostawcy, mają wiele wątpliwości i przed podjęciem ostatecznej decyzji często zastanawiają się, którego dostawcę spośród setek dostępnych na rynku wybrać, czy spełni stawiane mu wymagania, czy będzie w stanie zrekrutować kandydatów w wyznaczonym terminie i czy współpraca z nim będzie układała się pomyślnie. Niestety, odpowiedzi na większość z powyższych pytań firma prawdopodobnie pozna dopiero w pierwszych miesiącach współpracy. Żeby podjąć świadomą decyzję o wyborze dostawcy warto zadać mu 4 pytania.

Jakich obszarów dotyczy specjalizacja firmy?

Najważniejszym kryterium wyboru dostawcy jest jego specjalizacja. Obecnie na rynku jest wiele firm, które specjalizują się w rekrutacji IT. Warto jednak sprawdzić, w jakich dokładnie obszarach i czy pokrywają się one z działalnością i aktualnymi potrzebami firmy, która poszukuje wsparcia w obszarze rekrutacji IT. W tej chwili nie wystarczy specjalizować się tylko w rekrutacjach IT. W firmie powinni pracować konsultanci doskonale znający najbardziej pożądane przez pracodawców technologie takie jak Java, PHP, iOS, Android.

Dzięki wiedzy na temat danej technologii i doświadczeniu w prowadzeniu podobnych projektów, wyspecjalizowani rekruterzy IT są w stanie szybciej dotrzeć do ciekawych kandydatów, przedstawić im ofertę klienta i w przypadku zainteresowania propozycją, zaangażować ich do procesu rekrutacji. W ten sposób realizacja projektu ulega znacznemu skróceniu na czym zależy zarówno klientowi, jak i dostawcy – komentuje Marek Mrozowski, Kierownik Działu Rekrutacji IT w IT LeasingTeamWarto również dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania odnośnie terminów, żeby dowiedzieć się czy konsultanci pracujący w wybranej firmie rekrutacyjnej będą w stanie zrekrutować odpowiednie osoby w wyznaczonym czasie – dodaje ekspert.

Jak wygląda proces oceny kandydatów?

Warto dowiedzieć się według jakich metod pracuje firma, z którą klient planuje podjąć współpracę. W przypadku rekrutacji IT niezwykle istotny jest proces oceny kandydatów. Najważniejsze jest, żeby klient i dostawca stworzyli wspólne kryteria oceny kandydatów, ponieważ znacznie ułatwi to pracę obu stronom. Stworzenie wspólnego systemu oceny jest raczej indywidualną kwestią. Każdy ma swoje kryteria, dlatego dobry dostawca na pewno ustali z klientem i dokładnie dowie się na czym mu najbardziej zależy i jakie ma oczekiwania względem kandydatów. Na pewno im bardziej dociekliwy dostawca, tym lepiej zrozumie potrzeby klienta i w efekcie bardziej trafnie dobierze do jego zespołu odpowiednich kandydatów. Duże znaczenie będą też miały wzajemne relacje klient-dostawca i to jak od samego początku rozmów będzie przebiegała komunikacja między nimi. Możliwe, że nić porozumienia zostanie nawiązana już na pierwszym spotkaniu, dzięki czemu łatwiejsza będzie wymiana informacji i uwag pomiędzy stronami również w kolejnych etapach współpracy.

Jakie są oczekiwania kandydatów i bieżące trendy na rynku pracy w IT?

Kandydaci, a zwłaszcza ci pracujący w branży IT, mogą przebierać w setkach ofert i to nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, gdzie nasi informatycy są bardzo cenieni. Nic więc dziwnego, że specjaliści IT mają coraz większe oczekiwania wobec warunków oferowanych przez potencjalnych, przyszłych pracodawców. Wyższe wynagrodzenie nie jest już najważniejszym kryterium przy zmianie pracy. Dużo większą uwagę kandydaci zwracają na dodatkowe udogodnienia  jak elastyczny czas pracy czy możliwość pracy zdalnej. Takie benefity jak karta multisport czy pakiet medyczny są już aktualnie pewnego rodzaju standardem.

Pracodawcy próbują zachęcić pracowników do pracy w swojej firmie na wszelkie możliwe sposoby, dlatego szukają benefitów, które wyróżnią ich ogłoszenie na tle konkurencji. Organizacja maratonów projektowania dla programistów czyli tzw. hackathonu, 2 do 4 dni w miesiącu na prowadzenie własnych projektów, nagrody za zdanie certyfikatu, darmowe kupony na lunch w pracy, nieograniczona możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie czy sponsorowanie wypraw/ekspedycji to tylko niektóre z licznych zachęt – wylicza Marek Mrozowski z IT LeasingTeam.

Obecny rynek pracy jest rynkiem kandydata i nie zapowiada się, aby ten trend uległ zmianie. O najlepszych specjalistów walczą wszystkie firmy, również największe brandy, które dzięki znanej marce mają pewną przewagę nad mniejszymi graczami. Mimo, że zainteresowanie ofertami gigantów IT, dzięki silnemu Employer Brandingowi jest większe, proces rekrutacyjny trwa zwykle dłużej, ponieważ składa się z kilku etapów i niewielu kandydatów spełnia stawiane im wymagania. Po drugie, często międzynarodowe firmy IT mają w Polsce centra usług wspólnych lub centra kompetencyjne, które zajmują się utrzymaniem lub wsparciem systemu, co nie zawsze jest tak interesujące dla specjalistów IT.

Kolejnym trendem w branży IT jest wzrost wynagrodzeń. W ciągu ostatnich 2-3 lat pensje specjalistów IT poszły znacząco w górę – nawet o 20%. Przykładem mogą być wynagrodzenia programistów Java, którzy są teraz bardzo pożądani wśród pracodawców. Jeszcze 2 lata temu starszy specjalista zarabiał od 10.000 do12.000 zł brutto przy umowie o pracę, podczas gdy obecnie zarabia minimum 12.000 –14.000 zł brutto. Są jeszcze niezależni eksperci, którzy pracują na zasadach kontraktu,  wspierając klientów przy określonych, często bardzo wymagających projektach. Ich zarobki sięgają nawet  20.000 zł brutto.

O wysokości zarobków nie zawsze decyduje wielkość firmy czy fakt, że jest to zagraniczna, duża korporacja. Często mniejsze firmy, przez wzgląd na krótszy proces decyzyjny, szybciej dopasowują się do rynku i podnoszą zarobki specjalistów – twierdzi Marek Mrozowski z IT LeasingTeam.

Jakie są oczekiwania dostawcy wobec klienta?

A jakie są oczekiwania drugiej strony? O to również warto zapytać w trakcie prowadzenia rozmów z firmą rekrutacyjną. Im lepiej sprecyzowane warunki współpracy i im szybszy przepływ informacji i znajomość metod pracy dostawcy i vice versa, tym lepiej będą układały się wzajemne relacje. Dostawcom przede wszystkim zależy na dobrej komunikacji z klientem. Bardzo ważne jest, żeby szybko pozyskać wszystkie informacje potrzebne do rozpoczęcia procesu rekrutacji. A im bardziej precyzyjny opis stanowiska tym większe szanse na dostarczenie spełniającego kryteria kandydata. Żeby rekrutacja się nie przedłużała, klient powinien sprawnie przeprowadzić proces rekrutacyjny również po swojej stronie, ponieważ im dłuższy czas rekrutacji tym mniejsza szansa na jej powodzenie.

Jeśli specjaliści IT długo nie otrzymują od klienta odpowiedzi odnośnie wyników rekrutacji, bardzo szybko się zniechęcają. Zdarza się, że kiedy rekruter w końcu skontaktuje się z kandydatem i powiadomi go o pozytywnej decyzji klienta, dowiaduje się, że on już dawno przyjął inną ofertę. Dobry dostawca powinien utrzymywać stały kontakt z kandydatem, podtrzymywać jego motywację i na bieżąco informować o statusie procesu rekrutacji – uważa Marek Mrozowski z IT LeasingTeam.

Wybór agencji specjalizującej się w rekrutacji IT nie jest łatwy, dlatego jeżeli firma nie jest przekonana do jednej z nich, zawsze może rozważyć wybór kilku dostawców. Po sprawdzeniu jak przebiega współpraca z kilkoma agencjami rekrutacyjnymi, a także po efektach ich pracy, będzie mógł wybrać najlepszą z nich.


Źródło: LeasingTeam

1 komentarz
  1. Reply
    Justyna 28 marca 2017 at 14:29

    Wybór agencji, która przeprowadzi rekrutację to jedno. Pytanie za 100 punktów: jakimi narzędziami posłuży się taka agencja, by pozyskać najbardziej wartościowych pracowników?

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0