5 wskazówek, jak pozyskać talenty IT

it

W związku z rozwojem nowoczesnych technologii zapotrzebowanie na specjalistów IT od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, a pozyskanie talentów stało się dla pracodawców jeszcze większą trudnością. Jak sobie z nią poradzić? Wystarczy działać zgodnie z kilkoma wskazówkami.
 
Pozyskanie talentów na konkurencyjnym rynku IT jest dla firmy dużym wyzwaniem, które wymaga ponadprzeciętnego zaangażowania i niestandardowego podejścia do procesu rekrutacji. Wynika to z faktu, że w branży IT mamy do czynienia przede wszystkim z kandydatami pasywnymi. Osoby z unikalnymi umiejętnościami czy doświadczeniem najczęściej mają już atrakcyjną pracę i często są z niej na tyle zadowolone, że nie szukają alternatywy. W tej sytuacji najlepiej przekazać to zadanie firmie wyspecjalizowanej w rekrutacji dla branży IT, która wyszuka kandydatów najlepiej dopasowanych do stanowiska, nawiąże z nimi kontakt i zbuduje w nich motywację do udziału w procesie rekrutacji.Jednak co w sytuacji, gdy firma samodzielnie musi poradzić sobie z tym zadaniem? Oto kilka wskazówek, które mogą ułatwić jego realizację.
 
Postaw na direct search i networking
 
Rekrutacje specjalistów z branży IT wymagają dużo większego zaangażowania rekrutera niż standardowe rekrutacje na stanowiska średniego szczebla. W tym wypadku zamieszczenie ogłoszenia o pracę w serwisach internetowych nie przyniesie pożądanych rezultatów, ponieważ poszukiwani kandydaci znajdują się poza ich zasięgiem. W przypadku, gdy rekruter musi wyłonić z rynku specjalistów IT z unikalnymi kompetencjami i umiejętnościami, stosuje się przede wszystkim direct search. Wówczas informacja o ofercie najczęściej nie jest podawana do publicznej wiadomości, a jedynie przekazywana wyselekcjonowanym kandydatom. Rekruterzy docierają do nich sprawdzonymi kanałami, korzystając z własnych baz kandydatów, profesjonalnych portali zawodowych, ale też z networkingu. W dzisiejszych czasach największe możliwości w tym zakresie daje Internet, zwłaszcza media społecznościowe, np. LinkedIn. Ten portal jest szczególnie popularny wśród pracowników firm technologicznych, dlatego oferuje dostęp do tysięcy kandydatów z branży IT. Prowadząc procesy rekrutacji z obszaru IT w szczególności powinniśmy zadbać o budowanie i utrzymywanie sieci kontaktów.
 
„Jak nawiązać tego typu kontakty? Wystarczy brać udział w webinariach, wydarzeniach branżowych, seminariach on-line czy targach pracy on-line. Networking jest bardzo czasochłonny, ale też bardzo skuteczny. Pamiętajmy, że pozwala nam budować bazę kandydatów, którym być może za jakiś czas będziemy mogli zaoferować pracę” – komentuje Anna Kurczewska-Formela, Kierownik Działu Rekrutacji z LeasingTeam Group. „Warto również stworzyć profesjonalny profil w mediach społecznościowych i udzielać się w grupach tematycznych. W ten sposób możemy zwrócić uwagę interesujących nas kandydatów i budować pozycję eksperta w branży. Takie działania dają firmom możliwość pozyskania najlepszych talentów z rynku” – dodaje ekspert.
 
Stwórz krótki formularz aplikacyjny
 
W dzisiejszych czasach coraz częściej korzystamy z urządzeń mobilnych, dlatego tak ważne jest, aby nasz formularz aplikacyjny można było wypełnić zarówno na laptopie, jaki i na tablecie czy telefonie komórkowym. Naszym zadaniem jest również zadbanie o to, aby w formularzu aplikacyjnym znalazły się nie tylko doświadczenie i wykształcenie, ale również informacja o umiejętnościach wymaganych na danym stanowisku IT. Jednocześnie należy pamiętać, że im dłuższy formularz i im więcej informacji do wpisania, tym większa szansa, że kandydat nie przekaże wszystkich informacji, a w najgorszym wypadku w ogóle nie wyśle aplikacji. Prosty i krótki formularz zwiększa skuteczność pozyskania odpowiednich aplikacji i daje możliwość stworzenia własnej bazy kandydatów.
 
Starannie przeanalizuj aplikacje
 
Bardzo często firmy nie mają czasu na przeglądanie wszystkich aplikacji, dlatego filtrują CV po słowach kluczowych. Niestety, wiele aplikacji zawiera słowa kluczowe, które nie są dopasowane do prawdziwego doświadczenia kandydata. Z doświadczenia IT LeasingTeam wynika, że bardzo często kandydaci celowo stosują wybrane wyrażenia branżowe, aby mieć pewność, że ich aplikacja przejdzie przez pierwszą selekcję. Dodatkowym utrudnieniem jest brak standaryzacji w zakresie nazewnictwa stanowisk – w różnych firmach osoby na takich samych stanowiskach mogą mieć różny zakres odpowiedzialności i de facto zajmować się czymś innym. Konieczne jest więc poświęcenie większej ilości czasu na staranną analizę aplikacji lub zaangażowanie zewnętrznych rekruterów, którzy na podstawie wiedzy o firmie i profilu idealnego kandydata będą w stanie pozyskać do procesu tylko tych kandydatów, którzy rzeczywiście spełniają wymagania firmy.
 
“Pozyskując i selekcjonując aplikacje bazujemy na wcześniej przygotowanym profilu kandydata. Wybieramy kilka elementów, które są dla nas kluczowe i z których nie możemy zrezygnować. Musimy również pamiętać, że zdarza się, że kandydaci w swoich aplikacjach zawyżają nie tylko ocenę znajomości języka, ale też umiejętności z obszaru IT. Jeśli chcemy uniknąć wyboru nieodpowiedniego kandydata, starannie zweryfikujmy te informacje” – radzi Anna Kurczewska-Formela.
 
Przekonaj kandydata do zmiany pracy
 
Kontaktując się z kandydatami znalezionymi metodą direct search, np. w biznesowych mediach społecznościowych, powinniśmy pamiętać, że mamy do czynienia z osobami, które są na tyle usatysfakcjonowane swoją obecną pracą, że na razie nie myślą o jej zmianie. Rolą rekrutera jest nie tylko poinformowanie ich o ofercie pracy, ale również zmotywowanie do wzięcia udziału w procesie rekrutacji. Jak to zrobić? Przed wysłaniem kandydatowi informacji o ofercie, warto przemyśleć treść wiadomości. Informacja powinna być krótka i wyraźnie wskazywać korzyści płynące z udziału w procesie rekrutacji. W wiadomości powinniśmy również odnieść się do doświadczenia zawodowego kandydata w kontekście oferowanego stanowiska.
 
Współpracuj z uczelniami wyższymi
 
Jednym ze skuteczniejszych sposobów dotarcia do talentów z obszaru IT jest współpraca z uczelniami wyższymi. Prowadzenie takiej współpracy jest działaniem długofalowym, zwiększającym szanse firmy na pozyskanie odpowiednich kandydatów w niedalekiej przyszłości. Studenci i absolwenci nie dysponują jeszcze dużym doświadczeniem zawodowym, ale to oni za kilka lat mogą stać się kandydatami, których będzie potrzebowała nasza firma.
 
„Prowadząc warsztaty i wykłady na uczelniach technicznych możemy budować pozytywny wizerunek pracodawcy i być może pozyskać talenty do odbycia programu stażowego. Pamiętajmy, że jeśli firma zostanie dobrze zapamiętana, za jakiś czas kandydaci sami zdecydują się do niej zaaplikować” – sugeruje Anna Kurczewska-Formela.
 
Obecnie firmy konkurują między sobą o najlepszych kandydatów IT, dlatego pozyskanie talentów w tej branży stało się prawdziwym wyzwaniem. W tej sytuacji pracodawcy powinni korzystać z niestandardowych sposobów pozyskiwania kandydatów oraz przeznaczać więcej czasu i zasobów na przeprowadzenie procesu rekrutacji. Pamiętajmy, że ta inwestycja zwróci się w postaci kompetentnych i zaangażowanych pracowników, którzy będą wspierać rozwój i budować przewagę rynkową firmy.
 
 
Źródło: LeasingTeam Group
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0