Praca tymczasowa ma ostatnio bardzo złą prasę, choć zdarzają się zrównoważone, merytorycznie poprawne artykuły, ciągle stawia się pracę tymczasową w negatywnym świetle. Wraz z Polskim Forum HR stworzyliśmy cykl tematyczny pod zbiorczym tytułem „Obalamy mity – co powinieneś wiedzieć o pracy tymczasowej”. Zapraszamy do artykułu w którym obalimy kolejny mit na temat pracy tymczasowej
TEZA: Pracownicy tymczasowi są zatrudniani wyłącznie na umowy cywilnoprawne
PRAWDA/FAŁSZ
Podstawą zatrudnienia pracowników tymczasowych, jak wynika z ustawy z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, jest umowa o pracę na czas określony. Oznacza to, że oprócz zakresu zawartego w wyżej wspomnianej ustawie, zatrudnienie to musi być zgodne z Kodeksem pracy. Od takiej umowy odprowadzane są wszystkie zobowiązania (składki ZUS i podatki) wynikające ze stosunku pracy, tak jak w przypadku innych pracowników zatrudnionych w ten sam sposób bezpośrednio u pracodawcy użytkownika.
To co różni umowę na czas określony w przypadku pracownika tymczasowego to przede wszystkim możliwość wielokrotnego jej zawierania przez okres w sumie nie dłuższy niż 18 miesięcy w przeciągu 36 miesięcy. Inne są również okresy wypowiedzenia (3 dni jeśli umowa jest krótsza niż 2 tygodnie i tydzień jeśli umowa jest dłuższa), oraz liczba przysługujących dni urlopowych (2 dni za każdy miesiąc pozostania w dyspozycji pracodawcy). Dodatkowo pracowników tymczasowych nie obejmuje ochrona kobiet w ciąży poza okresem obowiązywania umowy (nie ma obowiązku przedłużania umowy).
Oczywiście agencja może podpisać z pracownikiem tymczasowym umowę cywilnoprawną, ale tylko w sytuacji kiedy charakter zatrudnienia nie nosi przesłanek stosunku pracy. Mając na uwadze to, że nadal większość pracowników tymczasowych zatrudnianych jest na stanowiskach produkcyjnych (84%), kiedy to wspomniane przesłanki stosunku pracy najczęściej występują tzn. praca świadczona jest w określonym miejscu (np. przy taśmie produkcyjnej), w określonym czasie (najczęściej w systemie zmianowym) oraz pod nadzorem (np. brygadzisty w fabryce), dziwi fakt że według informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o działalności agencji zatrudnienia w 2014 roku, 57% pracowników tymczasowych zatrudnionych było na bazie prawa cywilnego. Dla porównania firmy członkowskie Polskiego Forum HR które zatrudniają 36% wszystkich pracowników tymczasowych w Polsce, tylko w przypadku 9% zastosowały umowy cywilnoprawne.
Źródło: Polskie Forum HR
CZYTAJ TEŻ: Praca tymczasowa to tylko praca fizyczna?