Czy praca tymczasowa to rozwiązanie dla mojej firmy?

day-planner-828611_1280

Według danych Polskiego Forum HR z roku 2014, liczba pracowników tymczasowych w Polsce przekroczyła 700 tysięcy. W wielu przypadkach ten rodzaj zatrudnienia to dobre rozwiązanie dla pracodawców. Kiedy praca tymczasowa będzie działała na korzyść Twojego biznesu?
 

Oto 4 powody, aby zdecydować się na zaoferowanie kandydatom pracy tymczasowej:
Jeśli…
 

1. Potrzebujesz zastępstwa lub wsparcia w gorących okresach

Praca tymczasowa umożliwia dopasowanie kadry do aktualnej sytuacji ekonomicznej. Według statystyk, okresy przedświąteczne przynoszą co roku ok. 15 tysięcy tymczasowych miejsc pracy: jako pakowacze prezentów, hostessy, święci Mikołajowie, etc. Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych zwiększa się również w sezonie wakacyjnym – pojawiają się oferty pracy przy obsłudze punktów usługowych, gastronomicznych, przy zbiorze owoców oraz jako zastępstwa w okresie urlopowym. Praca tymczasowa to korzystne rozwiązanie, bo można związać się z pracownikiem jedynie na czas wakacji lub innego okresu, w którym potrzebujemy więcej rąk do pracy – mówi Marta Wojdyr, HR & Administration Specialist w agencji Jobs Plus.
 

2. Brakuje Ci czasu i zasobów a chcesz powierzyć innym rekrutację i sprawy kadrowo-płacowe

Pracodawca użytkownik (czyli Twoja firma) wiąże się umową z agencją pracy tymczasowej. Umowa ma charakter trójstronny: pracodawca użytkownik podpisuje umowę z agencją, która formalnie jest pracodawcą, natomiast pracodawca użytkownik wyznacza zadania i kontroluje ich wykonanie przez pracownika. To właśnie agencja, w Twoim imieniu, zajmie się rekrutacją i dostarczeniem gotowych do pracy pracowników. W jej gestii leży również wypłata wynagrodzenia w imieniu pracodawcy użytkownika, odprowadzanie składek, a także kontakt z instytucjami rynku pracy. Tak skonstruowany model pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i pracy, a w dłuższej perspektywie – również pieniądze.
 

3. Oferujesz elastyczny grafik

Umożliwiasz pracę w niepełnym wymiarze i elastyczne godziny pracy? To idealne zajęcie dla pracowników tymczasowych – czyli osób, które często łączą pracę z nauką lub innymi obowiązkami, np. wychowaniem dziecka czy też szukają dodatkowego źródła zarobku. Dlatego najliczniejszą grupę wśród pracowników tymczasowych (ok. 40%) stanowią osoby młode – studenci lub absolwenci. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą kontynuować naukę, zarabiać i zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe.
 

4. Chcesz sprawdzić przyszłych pracowników, zanim zatrudnisz ich na stałe

Mimo, że większość pracowników tymczasowych zatrudniają firmy produkcyjne, to pojawiają się również inne branże i stanowiska: biurowe, sprzedażowe (call center czy przedstawiciele handlowi) czy asystenckie. Jeśli taki pracownik się sprawdzi i okaże się wartościowym wsparciem firmy, możliwe jest przejęcie go przez pracodawcę użytkownika. Coraz częściej praca tymczasowa jest rodzajem przedłużonego okresu próbnego i po zakończeniu kontraktu możliwe jest zatrudnienie bezpośrednio w danej firmie. Dlatego ten typ współpracy jest również szansą dla osób np. po urlopie macierzyńskim czy okresie bezrobocia, które mają okazję spróbować swoich sił, powracając na rynek pracy. Jeśli więc starasz się budować wizerunek pożądanego, społecznie odpowiedzialnego pracodawcy, oferta pracy tymczasowej może być w tym bardzo pomocna.
 

… to praca tymczasowa będzie rozwiązaniem dla Twojej firmy. A kiedy już rozpoznałeś swoje potrzeby, kolejnym krokiem będzie znalezienie odpowiedzialnego partnera biznesowego i… działanie. Powodzenia!
 
 
Autorka: Aneta Dziadkowiec, Jobs Plus
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0