Panorama HR – zarządzanie intuicją

ze_swiata_hr_baner-03

 

W dzisiejszym przeglądzie kilka słów o powierzchownym ocenianiu w rekrutacji: co stanie się, jeśli skompletujemy zespół złożony z idealnie dopasowanych pracowników i czy rzeczywiście częste zmiany pracy obciążają kandydata? Dowiecie się też, czy nasz świat zostanie opanowany przez roboty… świat rekrutacji i rynku pracy oczywiście. Miłej lektury!
 
1. Przygotuj się do sezonu!

Powszechnie wiadomo, że sezon wiosenny w HR obfituje w wartościowe konferencje… Kiedy dokonamy już wyboru, warto zadbać o to, żeby wymarzony event nie pozostał tylko miłym towarzyskim przerywnikiem w pracy, ale aby jak najwięcej na nim skorzystać. Jak to osiagnąć? W artykule 6 Tips To Get The Most Out Of Recruitment HR Conferences czytamy między innymi o tym, na co zwrócić uwagę robiąc krótki reasearch nt. prelegentów oraz aby nie poprzestawać jedynie na słuchaniu o nowoczesnych technologiach, ale niektóre z nich wykorzystywać już w trakcie wydarzenia.

 
2. Szósty zmysł rekrutera – czy zawsze warto na nim polegać?

80% managerów HR deklaruje, że przy zatrudnianiu bierze pod uwagę dopasowanie pracownika do firmy. Niestety, kandydat oceniony jako „pasujący do organizacji” niebezpiecznie często okazuje się być po prostu „takim, z którym rekrutujący chętnie umówiłby się na piwo”, słowem – sympatycznym i nieco do niego podobnym. Jakie ryzyko ponosimy ufając intuicji i o czym należy pamiętać, gdy środowisko dobrze dopasowanych pracowników staje się zbyt homogeniczne? Czytajcie w artykule Stop Overemphasizing Cultural Fit.

 
3. „Dlaczego tak często zmieniał Pan miejsce zatrudnienia?”

Spojrzenie w CV zdradzające częste zmiany pracy dla prawie połowy pracodawców oznacza automatyczne odrzucenie kandydatury. Obawiają się zatrudnić kogoś nielojalnego i trudnego we współpracy. Paradoksalnie, ryzyko zatrudnienia takiego kandydata często się opłaca, chociażby ze względu na to, że częste zmiany pracy są charakterystyczne dla osób o wysokim poziomie zdolności i umiejętności. Artykuł prezentuje dziesięć powodów, dla których warto rozważyć taką kandydaturę.

 
4. Czytanie w myślach pracownika: przydatna kompetencja działu HR

Z doświadczenia zarządzających zasobami ludzkimi wynika, że o ile wysoka pensja przyciąga kandydatów, o tyle na zatrzymanie ich w firmie większy wpływ mają pracownicze benefity. Połowa pracowników nie poświęca jednak nawet 30 minut na ich wybór, a większość po prostu przedłuża te, które już posiada na kolejny rok. Wynika z tego, że jeżeli chcielibyśmy, aby branżowe talenty zostały w firmie na dłużej, musielibyśmy orientować się w tym, na czym naprawdę zależy pracownikom, w większym stopniu niż oni sami. Z pomocą przychodzą badania odpowiadające na pytanie: Czego pragną pracownicy?

 
5. Rynek pracy w przyszłości, czyli czy kontrolera biletów zastąpi Terminator?

Choć mogłoby się wydawać, że wizja świata opanowanego przez roboty należy raczej do domeny science fiction, rekruterzy i doradcy zawodowi powinni trzymać rękę na pulsie. Wpływ nowych technologii na rynek pracy jest znaczący i skutkuje m. in. zanikaniem niektórych zawodów. Być może, kasjerzy sklepowi odejdą w przeszłość z chwilą, gdy wszyscy zaczniemy płacić za zakupy za pomocą zegarków Apple Watch. A być może, dziennikarze będą zmuszeni odłożyć swoje pióra, kiedy na ich miejscu w sieci pojawią się algorytmy. Sprawdźcie: Robots Threaten These 8 Jobs
 
 
Autorka: Zofia Augustyniak
 
 
 
CZYTAJ TEŻ: Panorama HR – podróż przez rekrutację
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0