Know HowKomunikacjaPressroomStrategia

Negocjacje – jak, gdzie, kiedy ? cz. 1

matches-171732_1280

Każdego dnia, każdy z nas rozmawia z wieloma osobami znajdując się tym samym w wielu sytuacjach zarówno zawodowych jak i prywatnych. Czy tego chcemy czy nie, za każdym razem podejmując rozmowę z innymi wchodzimy w interakcje społeczne, które zawsze mają jakiś określony cel. A zatem co raz częściej nasze rozmowy stają się negocjacjami.
 
 
 
 
 
 
 
Czy w rozmowie z sąsiadem w drodze do pracy należy upatrywać jakiś cel? Oczywiście, że w kontekście biznesowym niekoniecznie (chyba, że sąsiadka to jednocześnie nasz partner biznesowy ) w przeciwnym razie celem może być utrzymywanie dobrych relacji sąsiedzkich i poprawa nastroju przez rozmowę z kimś kogo znamy.
 
W poniższym artykule zaprezentuje istotne z punktu widzenia prowadzenia negocjacji zasady, które mogą zostać wykorzystane zarówno w negocjacjach biznesowych jak i prywatnych – a te nie raz mogą okazać się bardziej wymagającymi.
 
Odpowiednie nastawienie
 
Każdy z nas z pewnością widział filmy z serii „Władca Pierścieni”, „Aleksander” itp. W każdym z tych filmów możemy zobaczyć scenę gdzie wielki przywódca wygłasza podniosłą i pełną zaangażowania mowę motywacyjną, która ma podnieść morale wojska sprawić, że każdy z wojowników będzie walczyć z ogromnym poświęceniem. W naszym życiu jest podobnie. Każdy z nas jest dla samego siebie wielkim przywódcą, którego zadaniem jest stworzenie odpowiedniego nastawienia do planowanych negocjacji. Nasz stan ducha jest bardzo ważny. Każde zdenerwowanie czy rozkojarzenia może być wykorzystane przez przeciwnika.
 
Jednym z przydatnych narzędzi może być stosowana min. w programach coachigowych „wizualizacja”. Przed przystąpieniem do negocjacji zadajemy sobie pytanie jak może wyglądać najgorszy scenariusz i efekt negocjacji? Ważne aby oswoić się z tą myślą. Zaraz potem dobrze zastanowić się nad najbardziej optymistycznym przebiegiem rozmów i jego efektami. Wyobraźmy sobie tę sytuację, gdzie jesteśmy, z kim, jak się czujemy. Wykorzystajmy tę myśl i odczuwane emocje jako podbudowę dla naszej motywacji do planowanego spotkania.
 
Przygotowanie
 
Pewność siebie to jeden z kluczowych elementów prowadzenia negocjacji. Dobrze pamiętać o właściwym przygotowaniu do rozmów. Dokładne określenie naszych celów, zebranie jak największej ilości informacji o drugiej stronie, w razie konieczności konsultacje z ekspertem z danej dziedziny. Wszystkie działania przygotowawcze pozwolą nam poczuć się pewnie przed przystąpieniem do działania.
 
Kiedy rozpocząć negocjacje?
 
Nie warto zgadzać się na prowadzenie negocjacji w sytuacji kiedy nie czujemy się na to gotowi. W sytuacji kiedy druga strona zachowuje się w sposób, który powoduje nasz dyskomfort nie wahajmy się wyraźnie powiedzieć, że takie zachowanie nam nie odpowiada lub, że nie czujemy się jeszcze gotowi do podjęcie rozmów. Istotnym elementem negocjacji jest również miejsce w, którym mają się odbyć. Zastanówmy się gdzie najłatwiej będzie nam osiągnąć wytyczone cele. Oczywiście nie zawsze jest tak, że prowadzenie negocjacji na „obcym terytorium” determinuje nasze niepowodzenie. Wszystko zależy od naszych odczuć i podejścia. W przypadku kiedy zgadzamy się na negocjacje na terenie drugiej strony możemy na przykład poprosić o przysłanie po nas samochodu. Kiedy już dochodzi do negocjacji poza przestrzenią dla nas neutralną lub naszą siedzibą ważny abyśmy naszym zachowaniem pokazywali, że w danym miejscu czujemy się doskonale i pewnie.
 
Negocjacje, to cały czas rozmowa między ludźmi. Dołóżmy starań aby przed ich rozpoczęciem zbudować pozytywną atmosferę. W wielu sytuacjach okazuje się bardzo pomocna.

 

 
Autor: Karol Lisowski,
Partner Zarządzający Team Evolution, Aktywny Przedsiębiorca, Społecznik, Trener i Akredytowany Coach ACC ICF oraz Noble Manhattan Coaching

 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0