Gdy siedzisz długo za biurkiem

z1Pomyśl o swoim normalnym dniu w pracy. Jak on wygląda? Coraz częściej zdarza się bowiem, że spędzamy go w pozycji siedzącej. Według statystyk około 60% osób czynnych zawodowo cały swój dzień poświęca na pracę przy komputerze.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Niestety nie możemy powiedzieć, że jest to dla nas najlepsza pozycja. Jeśli porównamy ją z pozycją stojącą okazuje się, że znaczenie obciążamy kręgosłup i mięśnie grzbietu.
 
Wiele razy zostajemy po godzinach, aby dokończyć zaległe projekty lub z nadmiaru obowiązków nie odchodzimy od biurka przez kilka godzin. W ten sposób narażamy się na pojawienie się zwyrodnienia stawów, bólów mięśni oraz kręgosłupa. Dlatego warto poświęcić kilka minut swojego czasu, aby rozciągnąć i rozluźnić mięśnie.
Nawet krótki streching w ciągu dnia może przynieść nam wymierne korzyści – przede wszystkim zmniejszamy ryzyko pojawienia się komplikacji zdrowotnych w przyszłości. Pamiętajmy, że najlepszym lekarstwem jest profilaktyka. Dodatkowo relaksujemy się i obniżamy napięcie. Rozciąganie pozwala także wyciszyć i uspokoić myśli, co z pewnością ułatwi spojrzenie na problem z nowej perspektywy.
 
Jak zacząć ćwiczyć w biurze?
 
1. Zacznij od regularności: czynność powtarzana codziennie staje się naszym nawykiem, nawet jeśli zaczynamy od kilku minut lub 2-3 ćwiczeń. Najważniejsze to pamiętać o tym, aby po kilku godzinach za biurkiem rozciągnąć mięśnie i dać sobie chwile wytchnienia.
 
2. Staraj się wykorzystać otoczenie: biurko, krzesło a nawet ściana mogą pomóc Ci w wykonaniu krótkiego strechingu. Wyprostuj dłonie na wysokości oczu, a następnie przenieś je nad głowę i opuść je wzdłuż ciała. Wykonaj te ćwiczenie, starając się oddychać powoli.
 
3. Robisz to dla siebie: ćwiczenie w biurze może na początku być dla Ciebie krępujące, ale pamiętaj ile korzyści Ci zapewniają.
 
Postaraj się poświęcić trochę uwagi tym czynnościom:
 
1. Wybieraj schody zamiast windy.
2. Podczas rozmowy telefonicznej zamiast siedzieć wstań i wykonuj unoszenie nogi w bok. Wykonaj 8 liftów na obie strony.
3. Podczas siedzenia napinaj i rozluźniaj mięśnie pośladków oraz brzucha.
4. Raz na jakiś czas mocno się przeciągnij.
5. Rozłóż ramiona na boki i spróbuj „zepchnąć je w tył” – powtórz to ćwiczenie 3 razy po 5 sekund.
6. Unieś barki w kierunku uszu, a następnie energicznym ruchem „zepchnij je w dół”.
 
Ćwiczenia rozciągające zapewniają nam poprawę samopoczucia i wzrost energii. Są także idealnym przerywnikiem, który pozwoli Ci oczyścić umysł i podnieść wydajność. Nie wspominając, że wykonanie powyżej opisanych ćwiczeń pomoże Ci zredukować bóle mięśniowe czy podobne dolegliwości.
 
Pamiętaj również, że oprócz aktywności fizycznej bardzo ważnym elementem wpływającym na Twoje zdrowie i poziom energii jest odpowiednia dieta. Poniżej przygotowaliśmy kilka ciekawych wskazówek, które możesz wykorzystać w swojej pracy.
 
Jeśli masz pytania dotyczące diety dla pracownika skontaktuj się z nami kalorynka@kalorynka.pl
 
 
Autor: eHealth Polska Spółka z o.o. właściciel portalu zdrowotnego www.kalorynka.pl
 
 
1423048405
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0