Oswoić stres

stresStres jest obecny w życiu każdego człowieka. Jest naturalną reakcją na trudne sytuacje. Może mieć wpływ pozytywny, gdy mobilizuje do działania, zwiększa energię, pozwala pokonać przeszkody i poprawia ogólne samopoczucie. Bywa jednak, że stres staje się nadmierny lub zbyt długotrwały. Wtedy może wywołać skutki przeciwne: apatię, niezdolność do skutecznego działania, a nawet dolegliwości fizyczne i być bardzo szkodliwym dla organizmu.
 
 
 
 
 
 
Negatywne sytuacje, czarne serie, niska samoocena, poczucie że jesteś niewiele wart, najlepiej jakby cie w ogóle nie było. To tylko niektóre czynniki, które wpływają na twoje postrzeganie siebie i świata w którym żyjesz. Żadna jednak negatywna sytuacja nie jest wart tego, by myśleć o sobie negatywnie. Jednak gdy człowiek jest w emocjach, trudno mu wówczas myśleć racjonalnie i nawet najmniejszy problem urasta do rangi katastrofy. Warto byś w tym miejscu zadał sobie pytanie, jak ty reagujesz na stres? Z jakiego powodu martwisz się najczęściej?
 
Najczęstszymi sytuacjami z powodu których ludzie sie martwią, są praca zawodowa, zdrowie, inne osoby i finanse. Każdy inaczej reaguje na stres, jedni udają że go nie ma, inni siadają i płaczą, ze świadomością, że nie mogą sobie poradzić. Bywają także i tacy, którzy staja do walki z problemem, biorąc „byka za rogi”, dzięki czemu wygrywają i stają się silniejsi. To jak reagujesz i jak postrzegasz swoje życie zależy wyłącznie od ciebie. Do Ciebie należy wybór, czy będziesz narzekać i stać w miejscu czy znajdziesz w sobie siłę i zaczniesz mierzyć się ze swoimi problemami. Jeśli zaczniesz na kłopoty patrzeć z pewnej perspektywy, to już będzie połowa sukcesu by pokonać stres. Zwykle w sytuacji stresu jesteśmy tak mocno sfokusowani na tym co nas dotknęło, że nawet najlepsze rady bliskich są dla nas niczym grom z jasnego nieba. Jednak niezależnie od tego jak wygląda sytuacja w twoim życiu, bez względu na to, co się stało, interpretacja tej sytuacji zależy wyłącznie od Ciebie. Choć możesz nie mieć wpływu na pewne rzeczy, a już na pewno osoby, zawsze jednak masz wpływ na to jak to czego doświadczasz interpretujesz. Nic nie jest absolutnie dobre ani złe, to nasze myśli czynią to takim. Każdy z nas inaczej reaguje na stres i na swój sposób sobie z nim radzi.
 
Nie trudno Ci zapewne przypomnieć sobie sytuacje z życia, kiedy się stresowałeś, egzaminy, kolokwia, pierwsza praca, choroba Twoja czy kogoś bliskiego. Każda z tych sytuacji wywoływała u Ciebie różne reakcje, problem z jedzeniem, brak snu, nocne koszmary, mała koncentracja, a często nawet depresja. Mimo, że często pewne sytuacje i problemy już nie raz przeżywaliśmy i w momencie, gdy doświadczamy tego ponownie, działamy jak na autopilocie. Zamiast do swojego problemu podejść inaczej niż zwykle, wybieramy te same rozwiązania co zwykle, które naszym zdaniem są sprawdzone, co w efekcie prowadzi do tego, że znajdujemy się w punkcie wyjścia. Swoiste błędne koło, które doprowadza także do objawów fizjologicznych, a w konsekwencji do przewlekłych chorób.
 
Nie ważne co ci się przydarzy, ważne co z tym zrobisz? Istotne jest by w sytuacjach dużego napięcia, znaleźć najlepsze rozwiązanie, może zdecydowanie inne niż dotychczas. Może warto spojrzeć na siebie i swój stres z innej perspektywy, i dać sobie nowa szanse, nowe rozdanie. By wygrać życie, trzeba podjąć walkę, walkę z sobą samym i swoimi lekami, przekonaniami, że nie dasz rady. Kto jak nie Ty? Wiesz przecież co dla Ciebie jest najlepsze, czego pragniesz i dokąd dążysz. A jeśli nie znasz kierunku i kłody kładą ci do nóg, omiń je albo przeskocz. Za zakrętem, też jest rozwiązanie, może nawet lepsze niż tutaj, pytanie czy chcesz je podjąć i zacząć od nowa?
 
 
Image courtesy of iosphere/FreeDigitalPhotos.net
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0