Czy HR jest kobietą?

sSą zaangażowane, ambitne i otwarte na ludzi. Ich praca to wiele codziennych wyzwań, stresów ale też ciągła nauka. Jak mówi jedna z nich „czasem to krew, pot i łzy”. Zwłaszcza, że pracują w bardzo zmiennym środowisku, często muszą godzić sprzeczne interesy i potrzeby. Poza tym mają do czynienia z najważniejszym ale też najtrudniejszym zasobem organizacji – pracownikami… I właśnie to cenią najbardziej. Kto? Specjalistki ds. Human Resources.

 

 

 

 

 


 
Według raportu „HR – owca portret własny”*  specjaliści Human Resources nie lubią monotonii i są zadowoleni ze zmian strategii firm prowadzących do rozszerzania obszarów, za które odpowiadają ich działy. HR- owcy w swej codziennej pracy niestrudzenie poszukują nowych wyzwań. Takie podejście dobrze ilustruje fakt, że aż 76% pytanych specjalistów HR jako czynnik, który jest dla nich najbardziej motywujący do pracy, wskazało na możliwość wykonywania różnorodnych zadań. Grupa Pracuj autor powyższego raportu zaprosiła specjalistów ds. HR do udziału w konkursie „Inspiracje”. Ideą konkursu było podzielenie się ulubionymi sentencjami, maksymami czy złotymi myślami, które motywują i inspirują HR-owców do pracy. Poniżej, prezentujemy sylwetki nagrodzonych w konkursie kobiet, które – w ramach prowadzonej przez Grupę Pracuj kampanii promującej kobiety w biznesie – opowiedziały co jest dla nich motywacją w codziennych działaniach.
 
Różnorodność to okazja… do poznania siebie
 
Joanna Stachowicz już w czasach studenckich rozpoczęła karierę w HR. Zaczynała jako asystentka działu personalnego w firmie Siemens. Od 2006 roku jest Specjalistką ds. Osobowych w firmie EKOPLON.
 
Joanna StachowiczJako pracownik działu HR współpracuje ze wszystkimi jednostkami w organizacji. Dzięki temu codziennie dowiaduję się czegoś nowego o biznesie, o współpracownikach ale przede wszystkim o sobie samej. Dla mnie to człowiek jest najważniejszy i to właśnie on stanowi inspirację do codziennej pracy. Dzięki mojej pracy na co dzień mogę doświadczać niezwykłej różnorodności osób – ich kwalifikacji, zainteresowań, pomysłów, zachowań. Jeśli proces poznawania ludzi jest dla kogoś fascynujący sam z siebie, jeśli czerpie osobistą i zawodową satysfakcję z trafnej oceny kompetencji innych i zależy mu na odkryciu w ludziach tego, co dobre, to według mnie stanowi to świetną siłę napędową do tego co robimy. Oczywiście, praca w HR to naprawdę trudne wyzwanie – z pewnością powie to każdy związany z tym obszarem organizacji, lecz przepełniona nadzieją i wiarą w jej efekt końcowy.
Otwartość na ludzi, chęć zarówno poznawania ich, obcowania z nimi jak i dopasowywanie ich unikatowych umiejętności do potrzeb organizacji samo w sobie jest wystarczającą motywacją do pracy. To właśnie różnorodność daje mi poczucie, że moja praca nigdy nie będzie nudna i monotonna. Jednocześnie proces poznawczy innych, daje mi możliwość poznawania samej siebie. Odkrywanie swoich możliwości, które pozornie wydają się być ograniczone, dają mi poczucie spełnienia zupełnego. Wszystkie te doświadczenia sprawiają, że nie mogę doczekać się kolejnego dnia …  bo każdy dzień to dla mnie OKAZJA.
 
Największy sukces – dobry i efektywny zespół
 
Olga Wróblewska pracuje jako HR Manager w Baxter Manufacturing. Swoją przygodę z HR rozpoczynała od praktyk w Dziale Zasobów Ludzkich w zakładach Perła Browary Lubelskie. Następnie awansowała na stanowisko Specjalisty ds. Personalnych w tej samej organizacji, by z kolei później związać się z Herbapolem Lublin.
 
Olga WróblewskaMoim zdaniem bardzo ważną umiejętnością managera jest zdolność budowania zespołów, w których ludzie chętnie pracują, uczą się od siebie, wspierają  i tworzą jedną drużynę . Atmosfera w pracy i zaangażowani pracownicy, którzy każdego dnia przychodzą zadowoleni do pracy to dla mnie bardzo ważne aspekty. Istotna jest również komunikacja, zarówno przekazywanie informacji wszystkim pracownikom w strukturze organizacji, ale również słuchanie tego co mają do powiedzenia. Zwracam szczególną uwagę na przekaz do ludzi, staram się, żeby ludzie byli dumni z pracy w organizacji.
 
Budowanie atmosfery zaufania i wzajemnej współpracy jest dużo łatwiejsze kiedy menedżerowie, wychodzą do ludzi, nie zamykają się w swoich pokojach i nie zarządzają zza biurek. Dużo satyfakcji daje mi kiedy widzę, że pracownicy obdarzają zaufaniem osoby pracujące w HR i coraz częściej przychodzą porozmawiać o swoich problemach, opiniach czy spostrzeżeniach. Dobre pomysły przychodzą od ludzi. Dzięki temu łatwiej możemy do nich trafiać, motywować oraz zwiększać ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy w danej organizacji. Są to rzeczy, których często pracownicy nie mówią na oficjalnych spotkaniach.
Oczywiście praca z ludźmi to są emocje i czasami również trudne sytuacje, w których zarówno ja jak
i pracownicy, których one dotyczą, musimy się odnaleźć i sobie z nimi radzić. Najważniejsza wtedy jest empatia, szacunek i zrozumienie drugiego człowieka – przecież pracujemy z ludźmi i dla ludzi.
 
Dobre słowo nadal w cenie
 
Choć koszyk świadczeń pozapłacowych jest stale rozszerzany, dochodzą nowe atrakcyjne benefity, które firmy chętnie przekazują swoim pracownikom, specjalistki ds. HR wysoką cenią także uznanie pracowników.
Karolina Kucińska jest na początku swej zawodowej drogi. Od dwóch lat pracuje jako Junior HR Specialist w OSTC Poland.
 
1.Karolina KucińskaPraca w OSTC Poland jest – i od początku była – dużym wyzwaniem dla mnie. OSTC to firma tradingowa – jej pracownicy to w głównej mierze handlowcy zajmujący się zawieraniem transakcji kupna-sprzedaży instrumentów finansowych na światowych giełdach. Specyfika działalności firmy sprawia, że ponad 80% pracowników to mężczyźni. Traderzy to z pewnością charakterystyczne środowisko. Zarządzając naprawdę dużymi pieniędzmi są narażeni na stres. Ciąży im ryzyko poniesienia straty oraz konieczność podejmowania błyskawicznych decyzji. Moim zadaniem jest zatem nie tylko ułatwić im codzienną pracę, ale również umieć rozładować towarzyszące pracy emocje i napięcie. Czasem zaś po prostu słucham tego, co mają do powiedzenia. Cieszę się z zaufania jakim mnie obdarzają przychodząc, by omówić zarówno swoje dylematy zawodowe, jak również sprawy prywatne.
 
Udało mi się również zaskarbić sympatię moich – głównie – Kolegów, dzięki pasjom prywatnym. Jestem wielką fanką sportu, zwłaszcza piłki nożnej. Choć początkowo niektórzy uważali, że moje zainteresowanie futbolem jest to tylko „na pokaz”, szybko musieli zmienić zdanie i przyznać, że moja pasja jest jak najbardziej autentyczna. Cenię chwile, gdy pytają się mnie o wrażenia z meczu, o opinię na temat gry, wyniku lub pracy arbitrów – cieszę się, że również na tej płaszczyźnie znajdujemy wspólny język. Dzięki temu – mam wrażenie – również zyskałam wiele w ich oczach.
 
Również Nina Zwarycz dostrzega wielką moc pochwał i słów zachęty. Pracuje w ARC Consulting jako Assistant.
 
Nina Zawrycz i Monika Matyjek-GóraNajbardziej doceniam relacje, atmosferę w pracy oraz słowa „chcę z tobą pracować”. Pamiętam sytuację kiedy szef zażartował, że chciałby przenieść się do miasta położonego na drugim końcu Polski. Powiedzieliśmy, że my w takim razie jedziemy z nim i tam będziemy pracować. Uśmiech szefa, który szczerze ucieszył się, że chcemy z nim pracować niezależnie, w którym miejscu Polski czy świata jest jednym z najlepszych motywatorów jakie mogłam sobie wyobrazić.

 

 

 
Jedyną pewną jest …zmiana
 
Roksana Adamczyk jest Główną Specjalistką ds. Zarządzania Personelem. Od 6 lat jest związana z ENERGA-OPERATOR S.A. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując przy międzynarodowym projekcie rekrutacyjnym TESCO Polska oraz będąc członkiem zespołu Manpower Group.
 
Roksana AdamczykMam to szczęście, że robię, to co kocham i to już motywacja sama w sobie. Na co dzień odpowiadam za projekty rekrutacyjne spółki, rozwój pracowników oraz wsparcie procesu reorganizacji i transformacji w wybranych obszarach. Brałam udział we współtworzeniu pierwszego wspólnego Systemu Ocen Okresowych dla Grupy Kapitałowej ENERGA oraz projektów, mających na celu przełamanie oporu pracowników w trakcie toczących się zmian w organizacji.
 
Moje zainteresowania zawodowe – programy optymalizacji rozwoju zawodowego, systemy ocen pracowniczych oraz zarządzanie kompetencjami – związane są ściśle z tym, co robię. Moja praca jest ciągłym wyzwaniem, które wiąże się z działaniem w środowisku pełnym zmian. Zmian, które pobudzają do działania, które są ambitne i łamią utarte schematy postępowań. Osobiście uważam, że rozwój jest niemożliwy, bez ciągłej zmiany. Moim życiowym mottem są słowa prekursora literatury osobistego sukcesu – Napoleona Hill: „Nie czekaj! Właściwa chwila nigdy nie nadchodzi. Zacznij natychmiast – tu i teraz. Posługuj się narzędziami, jakie masz pod ręką, a lepsze znajdziesz w trakcie pracy”.

 
Inga Gil-Brodecka to HR Business Partner w firmie Iron Mountain. Już w trakcie Magisterskich Studiów Managerskich na UW wiedziała, że będzie HR-owcem.
 
Inga Gil-BrodeckaW pracy najbardziej motywują mnie ciągłe zmiany i nowe wyzwania, które napotykam. To one napędzają mnie do pracy. Każdy sukces, każda zmiana jaką widzę zarówno w organizacji, jak i w ludziach to, to co mnie najbardziej motywuje do dalszych wyzwań, nowych pomysłów.”
Często pracuję z młodymi ludźmi, którzy są na początku kariery. Staram się wówczas przekazać im, że motywować może – oprócz pieniędzy – także praca pełne wyzwań, w której jest wiele zadań do wykonania. Ciągły rozwój to jest to do czego sama też dążę. Doceniam dobrą atmosferę w pracy, bo to ona pomaga w przezwyciężeniu wielu problemów. Spotkanie z drugim człowiekiem może być największą inspiracją, a żyjąc wśród innych mamy mnóstwo okazji do uczenia się. Dla mnie najbardziej inspirującą osobą jest moja mama, która od wielu lat odnosi sukcesy w biznesie, to od niej czerpię inspirację i pozytywną energię.
 
****
 
Odpowiadając zatem na tytułowe pytanie – czy HR jest kobietą? Hmm… z pewnością nie tylko! Jednak rola kobiet zarówno w obszarze Human Resources, jak i w biznesie jest coraz większa.  Czy same specjalistki ds. zarządzania zasobami ludzkimi dostrzegają swoja strategiczną rolę w organizacjach? Ze słów Olgi Wróblewskiej, która od ponad 10 lat obserwuje zmiany w branży HR – wynika, że zdecydowanie tak. Kiedyś dział HR, dział Personalny był postrzegany głównie  jako dział administracyjny , w którym naliczane są pensje, urlopy oraz który zatrudnia lub zwalnia pracowników. Dziś HR jest partnerem w biznesie, który uczestniczy w tworzeniu strategii, pomaga nakreślić drogę rozwoju firmy a  poprzez właściwy dobór talentów, ich rozwijanie oraz utrzymanie pomaga w osiąganiu sukcesów. Dział HR nie jest już osobnym tworem w organizacji – firmy mają poczucie, że poprzez współpracę z działami HR rozwój jest o wiele spójniejszy. Poza tym, obecnie rola HR jest mocno doceniana w firmie, co dla mnie jest bardzo ważne. To powoduje, że widzę przed sobą kolejne wyzwania, a wyzwania i możliwośc tworzenia czegoś nowego są dla mnie wielką motywacją!
 
 
* Badanie przeprowadzone przez Grupę Pracuj Solutions metodą ankiety dostępnej online w dniach 14-28.02.2013 na grupie 400 osób, które są pracownikami działu personalnego bądź są odpowiedzialne za działania z obszaru rekrutacji i HR w firmach zatrudniających co najmniej 10 pracowników. Ankieta składała się z dwóch części: dotyczącej pracy oraz dotyczącej czasu wolnego
 
 
 
Źródło: Pracuj.pl

 
 
 

Image courtesy of iosphere/FreeDigitalPhotos.net
 

Tagi:

1 komentarz
  1. Reply
    Marek 28 kwietnia 2014 at 10:41

    Zgadzam się, że „HR jest kobietą”, ale to jest tak jak w zawodzie fryzjerskim, czy gastronomicznym, najlepsi mają jaja:)

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0