Kiedy stres jest dobrym powodem do zmiany pracy?

qwerWyniki globalnej ankiety Monster.com pokazują, że ponad dwie trzecie pracowników uznaje stres za główny powód ich rezygnacji z pracy lub bezpośrednią przyczynę rozważenia decyzji o możliwym odejściu.

 

 

 

 


 
 

 

 

Niepokojące wyniki
 

Monster.com – lider w dziedzinie łączenia kandydatów z ich wymarzoną pracą – na swojej stronie poprosił użytkowników odpowiedź na pytanie: „Czy stresujące warunki zmusiły Cię kiedykolwiek do zmiany miejsca pracy?”. Prawie 40% respondentów odpowiedziało, że zrezygnowało ze stresogennej posady, a blisko jedna trzecia (32%) poważnie myśli o złożeniu wymówienia z właśnie takich powodów. Pozostałe 28%  badanych nie rozważa zmiany pracodawcy, nawet  w wyniku warunków niesprzyjających ich komfortowi psychicznemu.
 

Światowe porównanie
 

Stresujące środowisko pracy najbardziej przeszkadza Francuzom i Brytyjczykom – prawie połowa z nich odeszła z firmy, podając za powód przemęczenie spowodowane wysokim poziomem stresu. Tylko 10% francuskich respondentów nie planuje zmiany pracodawcy z takiego powodu. 44%  Kanadyjczyków i 42% Amerykanów  podjęło decyzję o zmianie pracodawcy właśnie z powodu stresu. Najbardziej odporną narodowością okazali się mieszkańcy Indii – prawie 60% z nich deklaruje, że nie zrezygnuje z posady, pomimo że 20% z nich uznaje swoje zajęcie za zbyt obciążające psychicznie.
 

Najlepsze sposoby obrony
 

Stres w miejscu pracy ma różne przyczyny, a znalezienie odpowiedniego rozwiązania wymaga indywidualnego podejścia. To nieuniknione, że prędzej czy później zetkniemy się w pracy z sytuacjami wywołującymi dyskomfort psychiczny. Najważniejsze to w porę podjąć środki zaradcze. Istotne jest znalezienie kluczowego czynnika wywołującego u nas stres. Niektóre problemy możemy rozwiązać samodzielnie w najprostszy sposób – pilnujmy zrównoważonego czasu pracy oraz róbmy codzienne przerwy w porze lunchu – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
 

Alternatywne rozwiązanie
 

Z drugiej strony, jeśli przyczyny stresu mają głębsze podłoże i są wywołane na przykład permanentnym brakiem porozumienia z przełożonym lub długotrwałym obciążeniem zbyt dużą liczbą obowiązków – warto rozważyć zmianę pracy. Podczas poszukiwania nowego zajęcia, pamiętaj o tym, co stresowało Cię w poprzedniej firmie. Zbadaj kulturę organizacją organizacji, którą jesteś zainteresowany i na tej podstawie ustal oraz zweryfikuj swoje oczekiwania wobec potencjalnego pracodawcy – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
 

Postaw na ruch
 

Ćwiczenia fizyczne to nasi najlepsi sprzymierzeńcy w walce ze stresem. Dlatego warto znaleźć czas na odrobinę ruchu. Nawet wyjście na mały spacer w ramach przerwy na lunch czy wyjście z autobusu przystanek wcześniej i spacer do pracy, potrafią zdziałać cuda oraz doskonale wpłynąć na mózg oraz ciało.
 

Nie bój się mówić nie
 

Zarządzanie własną pracą może być trudne, ale zdolność odmawiania ludziom to bezcenna umiejętność. Ważne, by pozostać entuzjastycznie nastawionym. Zawsze przychodzi moment obłożenia dużą liczbą obowiązków, jeśli z tego powodu nie uda się wykonać wszystkich zadań na czas, warto zmienić plan i przenieść ich realizację na inny dzień.

 

Nie próbuj być doskonały
 

Przełożony zazwyczaj nie oczekuje od pracownika by był doskonały. Niekiedy jednak presja bycia najlepszym i najbardziej efektywnym jest powodem chronicznego stresu. Często zdarza się, że pomimo ciężkiej pracy, nie udaje się perfekcyjnie wykonać wszystkich powierzonych zadań. Zbyt wygórowane ambicje mogą powodować napięcie. Dlatego lepiej nie odbierać drobnych niepowodzeń w kategorii osobistej porażki – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
 

Pomyśl o zmianie
 

Jeśli czynników wywołujących stres jest dużo – warto spisać je  w formie listy.  To najlepsza metoda do zdiagnozowania, a następnie zminimalizowania przyczyn zmęczenia psychicznego. W przypadku, gdy elementów wywołujących zmęczenie jest zbyt dużo, prawdopodobnie nadszedł czas, by poszukać innego zajęcia, dostosowanego do stylu pracy i temperamentu.
 

Mów zamiast krzyczeć
 

Zbyt długie skrywanie napięć nie jest rozwiązaniem długoterminowym i nieuchronnie prowadzi do eskalacji. Aby uniknąć wybuchu, warto porozmawiać z przyjacielem lub zaufanym współpracownikiem, któremu można powierzyć swoje obawy.

 

Globalna ankieta Monster.com jest cyklem ankiet o różnorodnej tematyce związanej z karierą, ekonomią i miejscem pracy. Wyniki sondażu zostały przygotowane na podstawie głosów oddanych przez osoby odwiedzające portal Monster.com, od 3-17 marca 2014 roku. Każdy głos liczony jest tylko raz. Sondaże nie mają charakteru naukowego, odzwierciadlają opinie tych użytkowników Internetu, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w badaniu.

 

 
 

Źródło: Monsterpolska.pl

 
 

Image courtesy of renjith krishnan/FreeDigitalPhotos.net
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0