O wykorzystaniu potencjału pracowników, czyli Wyzwania HR w Katowicach

300x250Obecnie nie wystarczy być menedżerem, trzeba być liderem – powiedziała Anna Łucka-Babiarz ze SKOK Arka podczas konferencji „Wyzwania HR”, która odbyła się 16 kwietnia w Katowicach. To stwierdzenie może stanowić myśl przewodnią konferencji. Większość prelekcji, których mogli wysłuchać uczestnicy, potwierdzała tezę, że najcenniejszym zasobem firmy są jej pracownicy. Specjaliści podczas wykładów tłumaczyli, dlaczego warto identyfikować talenty w organizacji i jak przeciwdziałać fluktuacji pracowników.

 

 

 

 
Konferencję otworzyło wystąpienie Tomasza Kammela, znanego dziennikarza, prezentera i trenera, który podczas autorskiej prezentacji pt. „Jak gadać, żeby się dogadać” zdradził zebranym sekrety dobrej komunikacji. Wystąpienie było ubarwione przykładami i anegdotami z życia dziennikarza.

 
Następnie Anna Łucka-Babiarz ze SKOK Arka mówiła o roli menedżera w organizacji. W obecnych czasach firmy cierpią na niedostatek dobrych i skutecznych przywódców, warto więc rozwijać w sobie cechy liderów, tj.: autentyczność, odwagę, optymizm i charyzma. Dzięki temu skutecznie zdobędziemy akceptację otoczenia dla wprowadzenia zmian, niezbędnych we współczesnej gospodarce.

 
Lucyna Brzezińska z TESCO Polska na przykładzie mapy talentów zaprezentowała, w jaki sposób jej firma identyfikuje i ocenia potencjał pracowników, badając ich kompetencje i wyniki. Dodatkowo w TESCO wprowadzono obiektywne narzędzia oceny, takie jak testy zdolności oraz assessment centre.

 
Pozostając w temacie pozyskiwania talentów, Margot Zielińska i Wojciech Wilk z IBM radzili, jak optymalnie wykorzystać potencjał kobiet w organizacji. Wg badań, wciąż większość pracowników woli mieć szefa mężczyznę niż kobietę (55% vs. 39%), choć kobiety lepiej odnajdują się w nowoczesnym stylu zarządzania organizacją, który wymaga wykorzystania takich cech, jak: empatia i proaktywność.

 
Następnie Marta Krzyżanowska z TRW Automotive, zaprezentowała model kompetencyjny, który jest podstawą w zarządzaniu ścieżkami karier w Centrum Inżynieryjnym TRW. Pozwala on obiektywnie określić kryteria oceny pracowników oraz daje jasne wytyczne w zakresie przejścia na kolejny poziom w ścieżce kariery. Prezentowany model kompetencji umożliwia też identyfikację luk kompetencyjnych.  

 
Rafał Szczepanik z Training Projects zachęcał słuchaczy do tworzenia kultury innowacyjności i kreatywności w firmie i wyjaśniał, dlaczego warto to robić. Wśród przedstawionych 9 fundamentów kultury innowacyjnej wymienił m.in. zarządzanie niekompetencjami, czyli wykorzystanie świeżego spojrzenia, jakie wnosi do firmy nowy pracownik. Kreatywność i zaangażowanie pracownika rosną wówczas, kiedy widzi, jakie znaczenie ma jego praca – mówił dalej Szczepanik. Bardzo istotne jest zatem dla pracownika uświadomienie sensu swojej pracy oraz indywidualizacja perspektyw.

 
W kolejnej prezentacji Justyna Sosnowska z Orange i Michał Janiszewski z Resolutio opisali jeden z największych projektów w obszarze miękkiego HR w Polsce, czyli wprowadzenie informacji zwrotnej 360 stopni w Orange. Jego głównym celem było budowanie kultury otwartości w organizacji i poprawa komunikacji w zespołach. Bardzo istotną cechą projektu był też aktywny udział menedżerów oraz zaangażowanie przełożonych w proces.

 
Następnie doświadczeniami podzieliły się Anna Nowosielska i Ewelina Grobla z Luxoft Polska, które opowiedziały o stosowanych w firmie procesach onboardingowych, przeciwdziałających fluktuacji pracowników. Firma zdecydowała się wprowadzić m.in. Luxoft Commit Game – grę szkoleniową opartą na realiach pracy w IT oraz Internal Mobility – program pozwalający na zmianę projektu, działu lub lokalizacji wewnątrz firmy.

 
Konferencję Wyzwania HR w Katowicach zamknęło wystąpienie Agnieszki Bieniak z Grupy Pracuj, która na podstawie własnych doświadczeń radziła zebranym, w jaki sposób dział HR może wspierać przełożonych w zarządzaniu „Y-kami”. Stosowane rozwiązania muszą uwzględniać aspekt pokoleniowy, w przeciwnym wypadku pracownicy nie będą odpowiednio zmotywowani.

 

Kolejne spotkanie z cyklu „Wyzwania HR” odbędzie się 18 czerwca 2014 roku w Sopocie. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.WyzwaniaHR.pl

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0