Jak inwestować w rozwój pracowników?

kjhgtfreJak wynika z Bilansu Kapitału Ludzkiego, ponad 70% ankietowanych przedsiębiorców wspierało finansowo rozwój kompetencji swoich pracowników. Sztuką jest jednak wybrać takie szkolenie, by realizowało zarówno cele biznesowe firmy, jak i indywidualne ambicje uczestników.

 

 

 

 

 


 
 
 
Na szczęście, pracodawcy mają do dyspozycji konkretne narzędzia, które im w tym pomagają. Wkrótce powstanie też Rejestr Usług Rozwojowych (RUR), udostępniający oferty coachingu, doradztwa, kursów edukacyjnych i wiedzę, jak z tego wachlarza możliwości korzystać.
 
Pracodawcy inwestują
 
Analiza Bilansu Kapitału Ludzkiego, największego badania rynku pracy, realizowanego co roku od 2010 r., pokazuje, iż zmienia się nastawienie pracodawców do inwestowania w doskonalenie umiejętności pracowników. Na początku blisko połowa szefów nie podejmowała żadnej aktywności na rzecz rozwoju zespołów. Najnowsze wyniki napawają jednak optymizmem. – Polscy przedsiębiorcy docenili wagę idei kształcenia przez całe życie, a rola podnoszenia kompetencji pracowników została dostrzeżona w kontekście budowania innowacyjnego kapitału firm – mówi Anna Świebocka-Nerkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
 
Istnieje przecież silny związek pomiędzy inwestowaniem w potencjał kadry a wzrostem innowacyjności przedsiębiorstw, a co za tym idzie doskonaleniem oferowanych przez nich produktów czy usług. – Dlatego tak istotne jest, by wykazywana przez pracodawców inicjatywa w tym zakresie, faktycznie realizowała ich cele biznesowe i pozwalała długofalowo wzmacniać konkurencyjność w oparciu o stale rozwijane mocne strony kadry – dodaje Anna Świebocka-Nerkowska. Dopasowanie odpowiednich usług rozwojowych do potrzeb firmy to naprawdę wyzwanie i wymaga dużych kompetencji: przede wszystkim myślenia strategicznego i systemowego.
 
Wsparcie dla przedsiębiorców
 
Aby ułatwić menedżerom planowanie rozwoju pracowników, trwają prace nad ogólnopolskim Rejestrem Usług Rozwojowych (RUR), który powstanie w miejsce dzisiaj istniejącej bazy ofert edukacyjnych www.inwestycjawkadry.pl. W nowym okresie budżetowania to właśnie RUR stanie się miejscem, gdzie przedsiębiorcy będą mogli znaleźć informacje, dotyczące instytucji szkoleniowych, ich ofert oraz dostępnych usług rozwojowych (mentoringu, doradztwa, szkoleń, coachingu). Pomoc w sprofilowaniu szkoleń do potrzeb konkretnych pracodawców, a także w wyborze najkorzystniejszej drogi rozwoju ich firm, to jeden z najważniejszych elementów nowego systemu. Nowością będzie również moduł do oceniania istniejących w bazie usług, który obowiązkowo wypełnialiby uczestnicy. Dzięki temu każdy będzie mógł zapoznać się z opiniami innych na temat danej usługi czy instytucji szkoleniowej. Zgodnie z planami, RUR stanie się dostępny dla zainteresowanych już od 2015 r.
 
Baza wiedzy już dziś
 
Już dziś przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy w zakresie planowania rozwoju pracowników. Jak krok po kroku przeprowadzić projekt szkoleniowy w firmach, podpowie bezpłatne Vademecum szkoleniowe dla MSP, dostępne na stronie www.inwestycjawkadry.pl To praktyczny przewodnik, w którym znajdują się m.in. informacje na temat sposobu analizowania potrzeb szkoleniowych w firmie, wiedza niezbędna do zaplanowania całego procesu szkolenia, czy odpowiednie regulacje prawne. Natomiast, by ułatwić wyszukiwanie szkoleń dla pracowników, powstał portal www.inwestycjawkadry.pl, czyli największa baza ofert kursów edukacyjnych. W tej chwili można tam znaleźć około 28 000 komercyjnych i ponad 6500 szkoleń współfinansowanych z EFS oraz szeroką ofertę studiów podyplomowych – ponad 1100 ofert komercyjnych i około 260 współfinansowanych z EFS. Baza będzie aktywna do momentu przekształcenia jej w Rejestr Usług Rozwojowych.
 
 
 
Źródło: Inwestycjawkadry.pl „Kształcenie przez całe życie”, Na podstawie badań zrealizowanych w 2012 roku w ramach III edycji projektu Bilans Kapitału Ludzkiego – wspólny projekt Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Anna Szczucka, Konrad Turek, Barbara Worek, Warszawa 2012

 
 
 

Image courtesy of twobee/FreeDigitalPhotos.net
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0