To tu jest centrum sektora BPO/SSC

ftgyhSektor nowoczesnych usług dla biznesu od kilku lat jest najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią polskiej gospodarki, zatrudniająca już więcej osób, niż przemysł górniczy. Według prognoz ABSL (Association of Business Service Leaders in Poland), trend wzrostowy w najbliższych latach będzie się nadal utrzymywać.

 

 

 

 


 
 

Trójmiasto jest obecnie jednym z najważniejszych ośrodków branych pod uwagę w kontekście lokalizacji centrów usług, a pod względem zatrudnienia zajmuje IV miejsce w kraju (po Krakowie, Warszawie i Wrocławiu). Sektor ten zatrudnia obecnie w Trójmieście ponad 14 tys. osób (z czego ponad 10 tys. osób zagraniczne centra), a eksperci szacują, że pracowników będzie w nim przybywać w tempie ok. 25% rocznie.
 
Biorąc pod uwagę ilość oraz rangę inwestycji sektora usług w Polsce, ostatnie 2 lata były szczególnie owocne dla trójmiejskiego rynku, który stał się jedną z preferowanych lokalizacji centrów BPO/SSC. Tylko w okresie styczeń 2012 – czerwiec 2013 branża ta wygenerowała w Trójmieście prawie 2000 miejsc pracy, a inwestycje zapoczątkowane w 2013 r. to potencjalnie kolejnych 500 zatrudnionych – mówi Justyna Celińska, Delivery Team Leader, Hays Poland. Największą i najistotniejszą inwestycją w 2013 roku było otwarcie w Gdańsku europejskiego centrum usług biznesowych fińskiej firmy Kemira, która w ciągu zaledwie 6 miesięcy zatrudniła ponad 100 osób. – Nasz zespół liczy już 110 osób, ale cały czas prowadzimy proces rekrutacji. Do końca lipca planujemy zatrudnić kolejnych 50 pracowników. Poszukujemy specjalistów różnych kwalifikacji – finansów, IT, obsługi sprzedaży i logistyki. W większości są to osoby z kilkuletnim doświadczeniem w swoich profesjach, ale posiadamy też pojedyncze stanowiska dla rozpoczynających dopiero zawodową karierę – mówi Maja Paradecka, HR Manager w Business Service Center Kemira Gdańsk.
 
Ponad plan
 
Każde nowe centrum dla biznesu to ogromna wartość dodana dla rynku pracy zwłaszcza, że sektor outsourcingowy inwestuje w młode kadry, w tym absolwentów. – Częstym modelem w centrach usług jest zatrudnienie w modelu 40/60, czyli zatrudniamy 40 % doświadczonych specjalistów, którzy następnie szkolą i wdrażają w proces tych mniej doświadczonych, ale wszystko zależy od specyfiki centrum i stopnia zaawansowania obsługiwanych w nim procesów – dodaje Justyna Celińska. Warto zwrócić uwagę na fakt, i że firmy, które ulokowały się w Trójmieście zaczynają też rozszerzać swoje pierwotnie zakładane kompetencje, w tym zatrudnienie. Świadczy to z jednej strony o bezproblemowej realizacji początkowych założeń rekrutacyjnych i biznesowych, z drugiej o ogromnym potencjale wzrostu naszego ośrodka.
 
Warto wspomnieć o rozwijających się projektach takich firm, jak Bayer, który niedawno oficjalnie powiększył swój oddział oraz WNS, który cały czas aktywnie poszukuje nowych klientów i poszerza swój zespół – mówi Wojciech Tyborowski z Invest in Pomerania, project manager BPO/SSC sector. Rozszerzenie kompetencji zapowiadają także przedstawiciele fińskiej Kemiry. – Nasze centrum będzie rozszerzać swoje kompetencje w zakresie usług IT. Do obsadzenia będzie dodatkowych kilkadziesiąt wakatów dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów  – dodaje Maja Paradecka.
 
Kluczowe informacje dot. sektor usług biznesowych w Trójmieście (dane ABSL)
•    > 10 000 pracowników, co daje IV miejsce w Polsce pod względem zatrudnienia w centrach BPO, ITO, SSC, R&D z kapitałem zagranicznym (po Krakowie, Warszawie i Wrocławiu)
•    Ponad 40 inwestorów zagranicznych z 13 państw, głównie z USA (15) i krajów nordyckich (10)
•    W Trójmieście działa 1/5 wszystkich centrów usług utworzonych w Polsce przez firmy z krajów nordyckich (Norwegii, Szwecji, Danii oraz Finlandii). Zatrudniają one 15% ogółu pracowników zagranicznych centrów usług w Trójmieście
•    Usługi wykonywane w centrach w Trójmieście świadczone są w ponad 30 językach
•    Co czwarte centrum usług w Trójmieście rozpoczęło działalność w latach 2012-2013 (m.in. Bayer, OIE Support, WNS Holding, Metsä Group, Kemira)
 
 
 
Źródło: BrandScope
 
Image courtesy of stockimages/FreeDigitalPhotos.net
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0