2 lata Karty Różnorodności w Polsce

KARTA logo male14 lutego br. Karta Różnorodności w Polsce kończy 2 lata. Drugie urodziny to także okazja by zwrócić uwagę na podwojenie się liczby sygnatariuszy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Koordynatorem inicjatywy w Polsce jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

 

 

 

 

 


 
 
Karta Różnorodności (ang. Diversity Charter) to międzynarodowa inicjatywa wspierana przez Komisję Europejską, realizowana w 12 krajach Unii Europejskiej. W Polsce zainicjowana została 14 lutego 2012 roku. Od tego czasu Kartę w Polsce podpisały 92 organizacje (lista sygnatariuszy pod linkiem). Liczba ta uległa podwojeniu w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 

KR_liczba sygnatariuszy_infografika
 
Wśród sygnatariuszy Karty połowa to duże firmy, firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw stanowią ponad 20% podpisujących Kartę, zaś organizacje pozarządowe prawie 15%, natomiast mikroprzedsiębiorstwa ponad 10%.
 
Pod względem regionalnym niekwestionowanym liderem Karty jest województwo mazowieckie, aż 58 organizacji, czyli 63% wszystkich, którzy sygnowali dokument w Polsce. W czołówce znalazły się również województwa: małopolskie i dolnośląskie.
 
KR_podzial wg firm_infografika
Jesteśmy różni pod względem wieku, płci czy stopnia sprawności, z naszą różnorodnością wchodzimy także do miejsca pracy. Pracodawcy, którzy rozumieją jak tworzyć kulturę organizacyjną opartą na szacunku dla różnic mają większe szanse na budowę twórczych i kreatywnych zespołów  – mówi Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
 
Firmy i organizacje, które decydują się na podpisanie Karty Różnorodności, jednocześnie zobowiązują się do przestrzegania zasad równości i poszanowania różnorodności osób w miejscu pracy. Zasady te odnoszą się do wszystkich zatrudnionych bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne, wyznanie czy orientację seksualną. Wśród dobrych praktyk w obszarze zarządzania różnorodnością można wskazać m.in. przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi w miejscu pracy, wdrożenie polityki równego traktowania, edukowanie w zakresie antydyskryminacji czy raportowanie kwestii poszanowania różnorodności.
 
W Europie Karta Różnorodności funkcjonuje w 12 krajach: Austrii, Belgii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Irlandia, Luksemburgu, Niemczech, Polsce, Szwecji i Włoszech. Łączna liczba sygnatariuszy Karty wynosi ponad 6500.

 
 
 
Źródło: Forum Odpowiedzialnego Biznesu

 
 

Ilustracje: materiały prasowe
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0