Zawody wysokiego ryzyka

file000230204876Zawód źródło dochodu, prestiżu społecznego a może przede wszystkim stresu? Trudno znaleźć osobę, która nie odczuwałaby  stresu w pracy, są jednak zawody uznawane za najbardziej stresujące na świecie. Jakie?

 

Zawody obarczone największym ryzykiem wywołują największe nasilenie emocji. – Z jednej strony, może to być niebezpieczeństwo związane z bezpośrednim zagrożeniem życia, a z drugiej – z dużą odpowiedzialnością, np. ryzykiem straty dużych sum pieniędzy, jak w przypadku pracy brokera giełdowego – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Wśród najbardziej stresujących zawodów świata nie może zabraknąć służb wojskowych. Związane jest to przede wszystkim z uczestnictwem w konfliktach zbrojnych. Bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia lub nawet życia z pewnością wpływa na stan zdrowia psychicznego żołnierzy.  Ponadto, w przypadku wojskowych z wyższym stopniem (np. generałów) poziom napięcia jest jeszcze wyższy, co wynika z odpowiedzialności za przebieg akcji oraz życie żołnierzy.

Strażak musi być nie tylko wysportowany i odważny, lecz także silny psychicznie. W końcu często ryzykuje swoim życiem, aby uratować życie lub dobytek innych ludzi. Ponadto, strażacy zajmują się nie tylko gaszeniem pożarów, ale i wsparciem w czasie klęsk żywiołowych.

To właśnie oni są odpowiedzialni za pilotowanie maszyny w taki sposób, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Piloci odpowiadają nie tylko za siebie, ale także za setki pasażerów, którzy podróżują razem z nimi i obdarzają ich ogromnym zaufaniem. Ponadto, praca pilota, szczególnie samolotów transkontynentalnych, wiąże się często z długą nieobecnością w miejscu zamieszkania. Taka sytuacja zdecydowanie nie sprzyja nawiązywaniu czy też pielęgnowaniu więzi rodzinnych. Ten czynnik dodatkowo zwiększa poziom stresu, z jakim mają do czynienia piloci samolotów – komentuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Z równie dużą odpowiedzialnością i ogromnym stresem wiąże się praca kontrolera ruchu lotniczego. Osoby te wydają instrukcje dotyczące zmiany kierunku, wysokości i prędkości lotów, a także zezwolenia kontroli statkom powietrznym w taki sposób, by prowadzić bezpieczny i płynny przepływ ruchu lotniczego, z zachowaniem wymaganych przy tym minimalnych separacji. Napięcie i stres są spowodowane świadomością odpowiedzialności za życie podróżujących samolotami, która ciąży na kontrolerach ruchu lotniczego.

Przyjęło się mówić, że PR-owcy to mistrzowie wychodzenia z twarzą z trudnych sytuacji. – Spoczywa na nich spora odpowiedzialność, ponieważ działają w trosce o dobre imię reprezentowanej marki czy firmy. Ich aktywność, jej brak lub nieodpowiedni sposób prowadzenia działań mogą spowodować, że firma, dla której pracują, albo będzie cieszyła się dobrym wizerunkiem i w efekcie zrealizuje swoje cele, lub – wręcz przeciwnie – straci zaufanie konsumentów, co może doprowadzić nawet do złej sytuacji finansowej w przedsiębiorstwie. Ponadto, specjaliści ds. PR muszą być dostępni dla dziennikarzy właściwie całą dobę i reagować prawie natychmiast – tłumaczy Małgorzata Majewska.

To właśnie na barkach osób na stanowiskach kierowniczych w korporacjach spoczywa odpowiedzialność za wyniki finansowe firmy. Przykładowo, prezes międzynarodowego przedsiębiorstwa jest pod nieustanną obserwacją nie tylko pozostałych członków zarządu, ale także inwestorów i partnerów organizacji. Ich pozyskanie oraz utrzymanie decyduje o tym, czy firma przetrwa – zwłaszcza czasy spowolnienia gospodarczego. Pozostaje także presja związana ze stałą kontrolą ze strony mediów, które tylko czyhają na najmniejsze nawet potknięcie.

 

źródło: monsterpolska.pl.

 

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0