Prywatne firmy nie dla studentów

art1Młodzi ludzie w trakcie lub po ukończeniu studiów najchętniej pracowaliby na swoim – wynika z badania “Studenci na rynku pracy” przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl. Nieco mniejsza liczba ankietowanych wskazała na firmy państwowe, a jeszcze mniej osób wybrało międzynarodowe korporacje.

 

 

 
Na łączenie nauki z pracą zawodową podczas studiów wskazało 6 na 10 badanych. Obecnie pracuje 58% ankietowanych absolwentów, 41% z nich pracę znalazło jeszcze na studiach, a 39% do pół roku po ukończeniu studiów.– Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy to dość dobry wynik, choć trzeba zauważyć, że ponad ¼ badanych przyznała, że wysłała powyżej 50 aplikacji zanim rozpoczęła pierwszą pracę. W przypadku ponad połowy ankietowanych aktualna praca nie jest też związana z ukończonym kierunkiem studiów – komentuje Izabela Tworzydło z Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

 

 
Może właśnie dlatego blisko co trzeci badany wskazał, że gdyby miał wybór to najchętniej pracowałby we własnej firmie. Z resztą, jak wynika z danych firmy EEI Market Research, która przeprowadziła badania wśród polskich przedsiębiorców, jednym z najczęściej wskazywanych powodów założenia firmy było właśnie robienie czegoś ciekawszego, co interesuje właścicieli firm. Ponadto, wiele osób zdecydowało się na prowadzenie własnego biznesu, bo to „bezpieczniejszy wybór”, a także dlatego, że nie chcą pracować u kogoś, oraz aby mieć czas na własne pasje. Niewiele osób wskazało natomiast jako powód bezrobocie.

 

 

Bez tytułu

 

 
Taki wybór nie jest zaskoczeniem, bo dla pokolenia Y, które reprezentują ankietowani przez Pracuj.pl, bardzo istotna jest możliwość samostanowienia o sobie oraz realizacja swoich zainteresowań – mówi Beata Kapcewicz, dyrektor zarządzająca serwisu ArchitekciKariery.pl. – Prowadzenie własnego biznesu może być ciekawym wyzwaniem, szczególnie, że mamy poczucie, że robimy coś na własne konto, ale trzeba liczyć się również z tym, że własna firma wymaga często więcej pracy niż ta na etacie, a jej efekty mogą być odsunięte w czasie. Niezbędna jest determinacja, dobra organizacja, wytrwałość, odporność na porażki i umiejętność podnoszenia się z nich i wyciągania wniosków, a także otwartość na nowe pomysły i odwaga w podejmowaniu czasem ryzykowanych kroków. Przydatna jest również umiejętność słuchania innych i śledzenia najnowszych trendów w dziedzinie, którą się zajmujemy – dodaje ekspertka.

 

 

 

źródło: pracuj.pl

 

1 komentarz
  1. Reply
    Andlarz 15 lipca 2013 at 10:30

    jak najbardziej dla studentów i absolwentów, Neptis chetnie przyj mie programistów nie tylko tych do przyuczenia, ale już doświadczonych

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0