Potencjał w odmienności czyli Wyzwania HR w Sopocie

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWąska specjalizacja czy raczej uniwersalne kompetencje, które sprawdzają się na wielu polach? Idealne dopasowanie do organizacji, czy bazowanie na różnorodności i czerpanie z konstruktywnego ścierania się osobowości, doświadczeń oraz kompetencji pracowników? Jak najlepiej zbudować zespół, by zapewnić sukces firmy?

 

 

 

 

Te pytania znalazły pełne inspiracji odpowiedzi podczas sopockiej edycji konferencji Wyzwania HR.

 

Od wystąpienia poświęconego budowaniu i świadomemu zarządzaniu marką własną rozpoczęła się pomorska edycja konferencji Wyzwania HR. Joanna Malinowska- Parzydło z Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu zwracała uwagę zebranych uczestników między innymi na to, że siła organizacji tkwi w różnorodności kapitału intelektualnego. Strategiczną rolą departamentu HR oraz jego specjalistów, jest umiejętne podkreślenie i wykorzystanie unikatowych talentów, cech osobowościowych, a nawet pasji wyróżniających danego pracownika. Sukcesem działu Human Resources jest sukces wyjątkowego pracownika przekuty w sukces całej firmy – wskazywała Joanna Malinowska-Parzydło.

 

 
Występujący po Joannie Malinowskiej-Parzydło – Szymon Kudła z Centrum Szkoleniowego JET, w swym wystąpieniu pogłębił rozpoczęty wątek wygrywania odmiennością i umiejętnego wykorzystywania mocnych stron, wskazując intrygujący przykład z piłkarskiego boiska. Opowiedział zebranym historię klubu piłkarskiego, który osiągnął rewelacyjne wyniki zatrudniając… piłkarza o niższej niż przeciętna „biegłości” w kopaniu piłki. Trener drużyny, dostrzegł bowiem, że atutem tego sportowca są silne dłonie i zdolność mocnego wyrzucenia piłki z rzutu rożnego. Tak – wydawałoby się – zbędna u piłkarza umiejętność, okazała się absolutnie efektywna z poziomu gry całej drużyny. Dzięki tym specyficznym kompetencjom, drużyna była o wiele skuteczniejsza właśnie wykorzystując rzuty rożne i tym samym wygrywając kolejne mecze.

 

 
Tina Sobocińska z firmy Schneider Electric w swym wystąpieniu dotyczącym przywództwa kobiet wskazywała – na podstawie międzynarodowych badań EC DG Justice, Gender and Science 2012 – jak faktycznie wygląda dostęp kobiet do wyższych stanowisk kierowniczych w Polsce, w porównaniu do pozostałych krajów Unii Europejskiej. Z badań jasno wynikało – mimo powszechnie panującej opinii – że Polska jest krajem o wyjątkowo otwartej oraz pro-kobiecej mentalności i podejściu biznesowym. Choć obiektywnie Polska wypada relatywnie dobrze na tle Europy i świata, to nadal pozostaje wiele do zrobienia paradoksalnie… po stronie samych kobiet. Kobietom przede wszystkim brakuje pewności siebie i pewnej konsekwencji w dążeniu do własnych celów. Deprecjonujemy swoje osiągnięcia, możliwości i zaniżamy oczekiwania. Jednocześnie chcemy być „role model” – typem idealnym, bez wad i niedociągnięć, co nadal ogranicza dalszy rozwój karier kobiet – podkreślała Tina Sobocińska.

 

 
Z kolei Katarzyna Kisielewska z PPT PKS Oliwa podzieliła się z uczestnikami konferencji Wyzwania HR w Sopocie interesującym know-how dotyczącym zaangażowania firmy w edukację przyszłych kadr. PPT PKS Oliwa – jedna z największych firm przewozowych w Polsce Północnej inwestuje zarówno w programy stażowe dla studentów, jak i prowadzi autorskie wykłady na uczelni, której absolwenci z powodzeniem zasilają grono pracowników organizacji.

 

 
Podczas sesji plenarnej Joanna Malinowska-Parzydło w szczególnie angażujący sposób prezentowała ideę mentoringu – zarówno atuty skorzystania z banku wiedzy wewnętrznej organizacji, jak i obszary w jakich organizacje mogą wykorzystywać doświadczenia swoich pracowników. Rozmowy toczące się podczas sesji plenarnej stanowiły doskonałe uzupełnienie wcześniejszego wystąpienia p. Katarzyny Kisielewskiej stanowiąc dla uczestników swoiste kompendium wiedzy dot. zarządzania wiekiem w organizacji.  W przypadku PPT PKS Oliwa – w kontekście kształtowania i szlifowania potencjalnych diamentów – czyli przyszłych pracowników, a w przypadku mentoringu – dalszego efektywnego wykorzystania wiedzy i doświadczeń organizacyjnych „weteranów”.

 

 
Natalia Lewandowska i Paulina Gorska z firmy Intel w swym wystąpieniu dotyczącym innowacyjności podkreślały, że porażki są wpisane w proces innowacji i rolą HR jest pokonanie naturalnej tendencji większości pracowników do pozostawania w „strefie komfortu”, która skutecznie hamuje rozwój. Opowiadały też o „długiej i ciemnej nocy innowatora” i konieczności podtrzymania wysokiego poziomu entuzjazmu wśród organizacyjnych innowatorów.

 

 
W kolejnym wystąpieniu Katarzyna Rajtak i Łukasz Makuch z TZ SKOK poruszyli istotny dla branży temat outsourcingu obszaru Human Resources w kontekście podnoszenia jakości i efektywności działania. Konferencję Wyzwania HR w Sopocie zamknęło wystąpienie Julii Matulewicz oraz Łukasza Łukasiewicza z eRecruitment Solutions dotyczące budowania doświadczeń kandydatów w procesie rekrutacji oraz jako istotny element employer brandingu.

 

 

Kolejne spotkanie z cyklu „Wyzwania HR” odbędzie się 18 września 2013 roku we Wrocławiu.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.wyzwaniahr.pl

 

Organizator: Pracuj.pl

 

oooooo3

 

 

 

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0