Sytuacja na rynku pracy w marcu 2013 roku

rubikMPiPS przedstawiło dane dotyczące bezrobocia w ubiegłym miesiącu. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu marca 2013 roku 14,3% i w porównaniu do lutego tego roku spadła o 0,1 punktu procentowego.

 

Liczba bezrobotnych w lutym wynosiła 2 337,4 tys. osób, zaś w marcu spadła do 2315,9 tys. osób. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (marzec 2012 – luty 2012) odnotowano spadek liczby bezrobotnych – o 26,3 tys. (o 1,2 proc.).

 

Spadek liczby bezrobotnych w marcu 2013 roku miał miejsce w czternastu województwach, przy czym najsilniejszy (procentowy) odnotowany został w województwach:

zachodniopomorskim – o 2,3 proc. (o 2,8 tys. osób);
lubuskim – o 1,9 proc. (o 1,3 tys. osób);
wielkopolskim – o 1,6 proc. (o 2,6 tys. osób);

 

W dwóch województwach odnotowano wzrost liczby bezrobotnych, który wyniósł 0,2 proc. (0,5 tys. osób) w województwie mazowieckim i 0,6 proc. (0,3 tys. osób) w województwie opolskim.

 

Jak informuje resort pracy zasadniczym powodem spadku bezrobocia w marcu był wzrost liczby wyłączeń z ewidencji, przy zmniejszonym napływie. Powodem wyłączeń były w głównej mierze podjęcia pracy, co związane jest z rozpoczęciem, pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, prac sezonowych. Nastąpił również wzrost liczby osób bezrobotnych aktywizowanych przez powiatowe urzędy pracy w ramach aktywnych form.

 

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w marcu 2013 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 87,4 tys. i  w  porównaniu do lutego 2013 roku wzrosła o  4,6 tys., czyli o  5,6%.

 

Wzrost liczby wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej w marcu 2013 roku w porównaniu do lutego 2013 roku odnotowano w trzynastu województwach i zamykał się on w przedziale od 0,4% w województwie opolskim (wzrost o 13  ofert) do aż 45,6% w województwie warmińsko-mazurskim (wzrost o 1,7 tys. ofert). W trzech województwach: łódzkim, pomorskim i świętokrzyskim miał miejsce spadek ofert pracy, przy czym w województwie łódzkim był minimalny (spadek ofert o 0,2 proc. tj. 13 ofert). W pozostałych dwóch województwach spadek ofert wyniósł 8,9 proc. w pomorskim (0,4 tys. ofert) i 11,0 proc. w świętokrzyskim (0,4 tys. ofert).

Źródło:

Biblioteka-Prawa-Pracy1

 

 

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0