Jaka powinna być rola działu HR w budowaniu strategii firm? Jak zarządzać zasobami ludzkimi w spółce giełdowej w czasach kryzysu? Czy globalne programy motywacyjne mają przyszłość? Czy niestandardowe formy zatrudnienia mogą być ochroną przed zmienną koniunkturą? Jakie jest znaczenie aspektów psychologicznych w zarządzaniu ludźmi i wdrażaniu zmian? To tylko część tematów, które będą przedmiotem dyskusji na II Kongresie Human Resources Spółek Giełdowych SEG. Kongres odbędzie się 12-13 marca 2013 roku w Ossie.
John Rockefeller powiedział: „Znalezienie i zatrzymanie najlepszych pracowników jest najbardziej wartościową zdolnością.”. W pełni się z nim zgadzam i uważam, że rola działów HR w spółkach giełdowych jest obecnie niedoceniana. – mówi Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. – Podczas Kongresu w gronie przedstawicieli działów HR spółek giełdowych będziemy mogli porozmawiać o bieżących problemach i wyzwaniach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.
Spotkanie działów HR rozpocznie się od wystąpienia pani Marzeny Herzig, Psychologa Reprezentacji Polski Siatkarzy – Wicemistrzów Świata 2006, która opowie o budowaniu i prowadzeniu zespołu. Pierwszego dnia odbędzie się dyskusja panelowa na temat znaczenia aspektów psychologicznych w zarządzaniu ludźmi i wdrażaniu zmian.
Doświadczenia wdrażania zmian dowodzą, że ich sukces zależy od SPOSOBU wdrożenia, a nie tylko od tego, CO jest wdrażane. Nie wystarczy mieć DOBRY pomysł, TRZEBA UMIEĆ GO WDROŻYĆ wspólnie z pracownikami. Ponieważ cele biznesowe zmian w organizacji są osiągnięte dopiero, gdy pracownicy zmienią sposób wykonywania pracy, niezbędne jest zarządzanie aspektami „miękkimi” zmian. Najlepsze firmy wiedzą, że w czasach kryzysu jest to umiejętność kluczowa dla przetrwania i rozwoju, dlatego w nią inwestują. – mówi Krzysztof Ogonowski, Prezes Zarządu, BPI Polska. Zaproszeni eksperci i uczestnicy Kongresu porozmawiają również o ograniczaniu kosztów pracy poprzez zwiększanie efektywności.
Badania PwC wskazują, iż wiele powszechnych „prawd” na temat motywowania z prawdą ma niewiele wspólnego. – mówi Artur Kaźmierczak, dyrektor zespołu HR Consulting w PwC – Wartość nagrody nie jest najważniejsza, starsi menedżerowie mają większą skłonność do ryzyka, a postrzegana wartość odroczonej nagrody jest o wiele niższa niż wyliczają to finansiści. Nie uwzględnienie psychologii podczas opracowywania planu motywacyjnego może łatwo sprawić, że pozostanie on motywacyjny jedynie z nazwy.
Drugi dzień Kongresu będzie okazją do zajęć praktycznych w formie warsztatów w dwóch turach. Zostaną poruszone takie tematy jak:
• Psychologia zmiany – wpływ typów osobowych na reakcję na zmiany, zarządzanie oporem wobec zmian i motywacja do zmiany z uwzględnieniem różnych typów osobowych.
• Zarządzanie zmianą jako kompetencja organizacji – zwiększanie otwartości pracowników na zmiany i ułatwianie wdrażania dzięki prostym, systemowym rozwiązaniom integrującym działania HR, biznes i zarządzanie projektami.
• Globalny program motywacyjny – czy sprawdzi się w Polsce?
• Metody pomiaru efektywności organizacyjnej, sposoby optymalizacji – przygotowanie planu B w niepewnych czasach.
• Dlaczego nie tak łatwo stworzyć team? Dynamika zespołów menedżerskich w czasach trudnych i nie tylko.
• Niestandardowe formy zatrudnienia – narzędzie ochrony przed zmienną koniunkturą.
• Psychologia motywacji: mechanizmy prokrastynacji i metody przeciwdziałania.
• Współpraca ze związkami zawodowymi w świetle uchwały Sądu Najwyższego w sprawie zakazu żądania ujawnienia listy członków związków zawodowych. Zmiana Kodeksu Pracy w zakresie przedłużenia do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego czasu pracy.
• Optymalizowanie kosztów wynagrodzeń na wybranych przykładach. Zmiana struktury wynagrodzeń, nowe versus tradycyjne systemy świadczeń, restrukturyzacja nagród i odpraw.
Spółki giełdowe w każdym obszarze swojego funkcjonowania spotykają się z problemami obcymi dla podmiotów nienotowanych. Zbliżający się Kongres będzie okazją dla HR’owców spółek giełdowych do wymiany własnych doświadczeń oraz dyskusji nad najnowszymi rozwiązaniami i trendami. Dział HR, niczym serce jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie spółki i obieg informacji w całej firmie. Mam wielką nadzieję, że Kongres będzie okazją do dyskusji jak wyeliminować wszystkie czynniki, które mogłyby doprowadzić do „zawału” – mówi Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.
Gospodarzami Kongresu są: Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, BPI Polska, PwC, Amrop, DLA Piper Wiater, Centrum Medyczne ENEL-MED, HR Partner, Mercer Marsh Benefits oraz Unicomp-WZA.
Więcej informacji na stronie www.seg.org.pl