Planowane podwyżki wyższe w firmach z przewagą kapitału zagranicznego

moneyPierwszy kwartał roku to czas, kiedy pracodawcy najczęściej przyznają podwyżki swoim pracownikom. Największy wzrost wynagrodzeń odnotowywany jest w styczniu i kwietniu. Pomimo, iż aktualna sytuacja na rynku nie pozwala na znaczny i odczuwalny wzrost zarobków, firmy zaplanowały w swoich budżetach podniesienie wysokości płac pracowników.

 

Według Analizy Podwyżek przygotowanej przez Advisory Group TEST Human Resources 92% firm, które wzięły udział w badaniu Raport Płacowy planuje zwiększyć wynagrodzenie swoim pracownikom. Średnie podwyżki w roku 2013 będą wyższe niż w roku ubiegłym i wyniosą 3,46%. Pracownicy zatrudnieni w firmach zagranicznych mogą spodziewać się podwyżek o prawie dwa punkty procentowe wyższych niż osoby pracujące w przedsiębiorstwach z kapitałem polskim. Dla tych ostatnich istotne jest, iż różnica pomiędzy firmami polskimi, a zagranicznymi nie wzrasta w sposób gwałtowny i zarówno w roku bieżącym, jak i ubiegłym kształtuje się podobnie, na poziomie niecałych dwóch procent.

agt

 

Firmy zagraniczne planują podwyżki powyżej trzech procent na wszystkich poziomach zarządzania. Oznacza to, że procentowo podobny wzrost wynagrodzenia odczują zarówno dyrektorzy i kadra zarządzająca, jak i pracownicy niższego szczebla. W firmach z kapitałem polskim jedynie pracownicy fizyczni mogą spodziewać się podwyżek powyżej 3%. Podwyżki pracowników na pozostałych szczeblach nie przekroczą tego progu. Zarówno firmy z kapitałem polskim, jak i zagranicznym zadeklarowały podniesienie płac zwłaszcza pracownikom fizycznym i specjalistom. Co ciekawe, firmy polskie zdecydowały, że  członkowie zarządu odnotują podwyżki procentowo niższe niż w roku biegłym, które nie przekroczą nawet jednego procenta. Ten sam trend widoczny jest w firmach zagranicznych, ich członkowie zarządu również otrzymają najniższe podwyżki w porównaniu do reszty pracowników.

sgt

 

Zarówno w firmach rodzimych, jak i tych z kapitałem zagranicznym na najwyższy procent podwyżki mogą liczyć pracownicy fizyczni, a różnica na tych stanowiskach w firmach polskich i zagranicznych będzie najmniejsza. Pracownik fizyczny w firmie zagranicznej dostanie średnio 4,3% podwyżki, ten zatrudniony w firmie polskiej – 3,29%.  Największa dysproporcja wystąpi na stanowiskach kierowniczych. O ile w firmach z kapitałem zagranicznym będzie to 3,92%, to w firmach polskich kierownicy otrzymają jedynie 1,31%. Będzie to zatem mniej niż dyrektorzy i asystenci.

 

Źródło: Advisory Group Test HR

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0