Specjalista zarabia nawet o 130% więcej niż asystent

puzzleNa rynku pracy już od kilku lat utrzymuje się duże zapotrzebowanie na pracowników posiadających specjalistyczne kompetencje i wysokie kwalifikacje. Kluczowym czynnikiem wyboru kandydatów na te stanowiska jest posiadane przez nich doświadczenie. Wpływa ono znacząco nie tylko na szansę zatrudnienia w preferowanym dziale, ale również na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji najczęściej aplikują na stanowiska  asystenckie, które z reguły są niżej opłacane niż specjalistyczne, ale akceptowane jest na nich znacznie mniejsze doświadczenie.

 

 

Według najnowszego Raportu Płacowego firmy Advisory Group TEST Human Resources większość firm biorących udział w badaniu zatrudnia na stanowisko asystenta osoby mające poniżej sześciu miesięcy doświadczenia. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć asystenci ds. administracyjnych, otrzymujący średnio pensję powyżej 3 tys. zł brutto. Gorzej opłacani są asystenci w dziale finansowym, którzy mogą zarobić niecałe 3 tys. zł brutto. Najniższe zarobki wynoszące średnio 2809 zł brutto otrzymują asystenci ds. marketingu.

ag1

źródło: Raport Płacowy Jesień 2012 Advisory Group TEST Human Resources

Ponad połowa badanych firm zadeklarowała, że od kandydatów na stanowiska specjalistyczne wymaga doświadczenia w granicach 2-4 lat. Specjaliści powinni przede wszystkim wykazać się umiejętnością pracy na samodzielnym stanowisku, a także wiedzę z konkretnego obszaru.

ag2
źródło: Raport Płacowy Jesień 2012 Advisory Group TEST Human Resources

Specjalista ds. administracyjnych może otrzymać o niecałe 20% więcej od asystenta w tym samym dziale. Znacznie lepiej wygląda sytuacja specjalistów ds. marketingu, którzy dostaną wypłatę aż o 76% większą niż kandydaci posiadający mniejsze kwalifikacje i praktykę zawodową. Największa dysproporcja wynagrodzeń występuje pomiędzy pracownikami działu finansów, gdzie specjalista otrzyma o prawie 130% większą pensję niż asystent.

Różnice w wysokości wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach wskazują jak wysoko cenione są, w niektórych działach kompetencje i doświadczenie pracowników. Największe przygotowanie do pracy wymagane jest u specjalistów w działach finansowych, od których pracy zależy utrzymanie płynności finansowej firmy. Zbliżoną pensje otrzymują  pracownicy administracji różnych szczebli, co wynika ze stosunkowo porównywalnych zakresów obowiązków na stanowiskach asystenckich i specjalistycznych.

O Raporcie Płacowym Advisory Group TEST Human Resources:

Wszystkie dane użyte w tekście pochodzą z przeprowadzanego dwa razy do roku badania płac, benefitów, fluktuacji pracowników oraz innych aspektów polityki personalnej. W projekcie cyklicznie bierze około 300 firm.

www.testhr.pl ; RaportPlacowy.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0