Awangarda biznesu będzie zwiększać zatrudnienie w 2013 roku

koloryNajłatwiej znaleźć pracę w przedsiębiorstwach z sektora Nowoczesnej Gospodarki – wynika z raportu ADP Polska, firmy specjalizującej się w outsourcingu naliczania wynagrodzeń i administracji kadr. Choć w 2012 r. ogólnie na rynku pracy w Polsce panowała stagnacja, w Nowoczesnej Gospodarce zatrudnienie wzrosło o ponad 6 proc. Eksperci prognozują, że w 2013 r. tendencja wzrostowa zostanie utrzymana i uplasuje się na poziomie 5-10 proc. Analiza powstała w oparciu o metodykę opracowaną przez ekspertów ADP i agencji ratingowej Moody’s w USA.

 

Raport pt. „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce. Podsumowanie 2012 r. Prognozy na 2013 r.” przygotowany przez ekspertów ADP Polska wykazał, że powszechne informacje o trudnościach ze znalezieniem zatrudnienia nie sprawdzają się w przypadku innowacyjnych firm, często posiadających kapitał zagraniczny i stosujących zaawansowane technologicznie narzędzia. Firmy te, będące awangardą biznesu, nawet w obliczu niepewnej sytuacji makroekonomicznej stawiają na rozwój, inwestycje i wzmocnienia kadrowe. W tej grupie przedsiębiorstw nie należy zatem obawiać się zamrożenia rekrutacji ani masowych redukcji etatów. Wręcz przeciwnie, przedstawiciele firm z sektora Nowoczesnej Gospodarki planują dalszy wzrost zatrudnienia w nadchodzących kwartałach. Spodziewać można się uelastycznienia form zatrudnienia, związanego z koniecznością adaptacji do zmieniających się warunków ekonomicznych.

 

adp1

 

Jak wynika z raportu ADP Polska, w II poł. 2012 r. firmy z sektora Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 6,23 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 r. Największy wzrost – na poziomie 6,52 proc. – odnotowano w dużych firmach (>500 pracowników). Jednak niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, dane wskazują na większe możliwości znalezienia zatrudnienia w innowacyjnych przedsiębiorstwach w porównaniu do całego rynku. Statystyki GUS, badające ogół rynku, wskazują bowiem na stagnację na rynku pracy (oscylują wokół 0 proc.). Eksperci prognozują dalszy wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w 2013 r. Mimo różnic w szczegółowych prognozach, eksperci są zgodni, że w 2013 r. wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki wyniesie 5-10 proc. w porównaniu do 2012 r.

 

Już od wielu lat obserwujemy znaczny wzrost zatrudnienia w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w porównaniu do ogółu rynku. Nic nie wskazuje na zmianę tego trendu. Prognozuję, że tegoroczny wzrost zatrudnienia w firmach z sektora Nowoczesnej Gospodarki wyniesie ok. 5 proc. – mówi Przemysław Budzbon, Dyrektor Zarządzający ADP Polska.

 

– Rzeczywiście sektor Nowoczesnej Gospodarki rozwija się bardzo dynamicznie. Występują w nim również największe braki kadrowe, które powodują szybki wzrost płac. Prognozuję, że w 2013 r. trendy te się nie zmienią – potwierdza Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club oraz Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

adp2

 

We wszystkich kwartałach 2012 r. wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce był znacznie wyższy w porównaniu do całego rynku (dane GUS). W szczytowym okresie, I kw. 2012 r. (vs I kw. 2011 r.), zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce wzrosło o 13,06 proc. (16,12 proc. w firmach usługowych) w porównaniu do 0,19 proc. dla całego rynku.

 

Wzrost zatrudnienia w firmach sektora Nowoczesnej Gospodarki to trwały trend, odzwierciedlający kierunek rozwoju przedsiębiorczości obrany już w latach 80. W 2013 r. nie powinien być mniejszy niż 10 proc. Warto również mieć na uwadze, że dynamika zatrudnienia drugiego półrocza jest z reguły podporządkowana krótkookresowym celom biznesowym. Można zatem przewidywać, że krzywe wzrostu ukształtują się podobnie, jak w 2012 r. – pracodawcy będą zatrudniać więcej w pierwszym półroczu i mniej w drugim – mówi Anna Sokołowska, ekspert rynku pracy, HR Partner, ADP Polska.

 

– Utrzymującym się trendem jest też uelastycznianie form zatrudnienia, głównie poprzez outsourcing oraz pracę czasową. Nie należy się co prawda spodziewać gwałtownych ruchów redukcyjnych, jednak w firmach produkcyjnych może nastąpić przesunięcie zatrudnienia do form pracy czasowej oraz dostosowanie do niższych zamówień – mówi Andrzej Nitecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem, Stora Enso.

 

Firmy usługowe najczęściej poszukiwały pracowników

Jak wynika z raportu, najłatwiej było znaleźć zatrudnienie w sektorze Nowoczesnej Gospodarki w dużej firmie usługowej. W II poł. 2012 r. w firmach z branży usługowej zatrudnienie wzrosło o 7,82 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 r. W dużych firmach z branży usługowej wzrost był niemal dwukrotnie wyższy (8,43 proc.) niż w małych i średnich firmach (4,88 proc.).

 

Wyniki badania ADP Polska dotyczące wzrostu zatrudnienia w branży usługowej w pełni pokrywają się z sytuacją kadrową w firmie AmRest. Nieustannie się rozwijamy. Dlatego stale monitorujemy rynek pracy i wzmacniamy kadrę. W 2013 r. planujemy ok. 8-10 proc. wzrost zatrudnienia związany bezpośrednio z rozwojem organicznym w Polsce – prognozuje Michał Szot, Employee Relation & Rewards Director, AmRest.

 

Zobacz raport ADP Polska: Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce

Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce. Podsumowanie 2012 r. Prognozy na 2013 r.” został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q4 2010 – Q4 2012. Dane te zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce, za okres Q4 2010 – Q3 2012. Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Wśród przebadanych branż należy wymienić: retail, usługi, produkcja, telekomunikacja i IT, finanse, farmacja.

 

Źródło: ADP/Qbusiness.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0