Efektywność pracy tymczasowej oczami pracodawcy i pracownika

clockPraca tymczasowa jest dobrym rozwiązaniem dla firm produkcyjnych, takich jak na przykład Stock Polska, które muszą dostosowywać się do aktualnej sytuacji ekonomicznej, liczby zamówień, zmieniającego się zapotrzebowania na poszczególne produkty. Mimo powszechnego postrzegania tego rodzaju zatrudnienia jako korzystnego głównie dla pracodawcy, może mieć również wartość dla pracownika – opowiada o tym Marta Buksińska, HR Manager w Stock Polska.

 

Korzyści z pracy tymczasowej dla pracodawcy

Akcja – reakcja, czyli na przykładzie Stock Polska, możliwość szybkiego reagowania w sytuacji zwiększenia zapotrzebowania na produkty, któremu nie są w stanie terminowo sprostać obsady stałych pracowników. Takie sytuacje mogą mieć miejsce sezonowo, np. w okresie przedświątecznym lub też wynikać z doraźnego zapotrzebowania, podpisanych kontraktów czasowych itp.

 

Poznanie umiejętności pracownika. Pracodawca może potraktować pracę tymczasową jako okres próbny w celu weryfikacji kwalifikacji pracownika, a następnie zatrudnić go na stałe. Łatwiejsza organizacja rekrutacji. Konieczność pozyskania kilkunastu czy kilkudziesięciu osób w ciągu kilku dni może być dużym problemem dla pracodawcy. W Stock Polska każdy potencjalny pracownik przechodzi przez wewnętrzny proces rekrutacyjny obowiązujący wszystkie osoby zatrudniane w firmie. Jednak dużym ułatwieniem jest to, że agencja pracy tymczasowej, znając doskonale specyfikę naszej pracy oraz nasze wymagania, jest w stanie szybko zareagować na nasze potrzeby i odszukać w swoich bazach kandydatów, potencjalnych pracowników o oczekiwanych umiejętnościach. Dodatkowo firma zewnętrzna ma możliwość zarekomendowania pracownika o nietypowych kwalifikacjach, trudno dostępnego na rynku pracy i nie poszukującego stałego zatrudnienia.

 

Obniżenie kosztów, dzięki stałemu dostosowywaniu struktury zatrudnienia do aktualnych potrzeb pracodawcy. Ograniczenie prac administracyjnych. Agencje pracy tymczasowej odpowiadają za przygotowanie i podpisanie umów z pracownikami, odprowadzenie składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, wypłacanie pensji, ale także kwestie związane z urlopami, czy absencją z powodu choroby.

 

Korzyści z pracy tymczasowej dla pracownika

Większość potencjalnych pracowników chciałaby pracować na umowę o pracę ze względu na to, że daje to poczucie stabilności zatrudnienia. Jednak granice czasu pracy między pracownikiem tymczasowym a stałym zaczynają się przenikać. Pracownik tymczasowy ma szansę na długie, a następnie stałe zatrudnienie. Odwracając sytuację, praca stała nie gwarantuje w 100% długoterminowego zatrudnienia.

 

Dlaczego warto rozważyć pracę tymczasową w swoich planach zawodowych?

Rozwój to podstawa. Praca tymczasowa jak każda inna daje możliwość uczenia się od doświadczonych i kompetentnych pracowników, zbierania wiedzy, nabywania umiejętności. Szczególnie, jeżeli firma daje możliwość uczestniczenia w szkoleniach. Przykładem jest firma Stock Polska, która w ramach Akademii Stock Polska organizuje szkolenia zarówno dla pracowników stałych.

 

 

Przeczytaj pełny artykuł autorstwa Marty Buksińskiej ze Stock Polska w bezpłatnym Raporcie Praca Tymczasowa – Rozwiązanie na trudne czasy?

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0