Optymalizacja wyzwaniem dla działów HR

Coraz większa rola HR w organizacjach, zmieniające się wymagania kadrowe, wahania na rynku pracy oraz ciągły rozwój technologiczny to czynniki, które mają wpływ na funkcjonowanie działów HR. Portal Pracuj.pl postanowił sprawdzić, jak polskie firmy dbają o usprawnienie pracy head hunterów oraz wizerunek firmy jako pracodawcy.


Jak wynika z badania „Wyzwania HR w 2013 roku”* przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl, kosztowa i czasowa optymalizacja procesu pozyskiwania pracowników to trzecie spośród największych wyzwań w obszarze rekrutacji, jakie staną przed działami HR w przyszłym roku – taką odpowiedź wskazała co trzecia badana firma.


Zatrudnienia poszukuje coraz więcej kandydatów, dlatego firmy częściej też korzystają z nowoczesnych narzędzi, dzięki którym szybciej dokonują selekcji życiorysów lub mogą przeprowadzić wideo-rozmowę, nie narażając się na koszty, w sytuacji kiedy upatrzony talent nie ma możliwości przyjechać do siedziby rekrutującego. Jak potwierdzają zapytani HR-owcy, znaczenie nowoczesnych technologii w codziennej pracy działów będzie jeszcze rosło. Według niemal połowy z nich (47%) to trend, który ma największe szanse na upowszechnienie się w praktyce rekrutacyjnej firm w przyszłym roku.

Źródło: Raport Pracuj.pl „Wyzwania HR 2013”

 

Wśród sposobów na optymalizację pracy HR-owcy na trzecim miejscu wskazali ATS-y (ang. Applicant Tracking Systems), czyli internetowe narzędzia wspomagające zarządzanie rekrutacjami. Warto jednak wspomnieć, że dla co piątej z firm (21%) są one także elementem budowania wizerunku firmy jako pracodawcy (employer branding), gdyż znacząco ułatwiają komunikowanie się z kandydatami na różnych etapach rekrutacji. Prowadzenie relacji z potencjalnymi pracownikami staje się bowiem coraz bardziej istotne – pracują nad tym działy HR, często wspomagane przez działy PR.

 

Niestety, jak wynika z badania Wyzwania HR 2013, największą barierą w rozwoju działań budujących wizerunek pracodawcy w Polsce jest brak środków na odpowiednie rozwiązania – w tym właśnie ATS-y, ale również interaktywną zakładkę Kariera oraz takie projekty jak targi pracy czy dni otwarte. Ponad połowa badanych przyznała, że w ich organizacjach stanowi to coraz większe wyzwanie.

 

Jak jednak zauważa Marcin Sieńczyk, z Grupy Pracuj pracodawcom nie opłaca się oszczędzać na inwestowaniu w nowoczesne rozwiązania: – Dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi wspomagających rekrutację, rekruter szybciej wybierze życiorysy spełniające wymagania, przeprowadzi wirtualną rozmowę z potencjalnym kandydatem i wygeneruje automatycznie raport podsumowujący. Zaoszczędzony czas może wtedy przeznaczyć na pogłębione relacje z kandydatami, co z pewnością pozytywnie wpłynie na opinie o firmie. Nowoczesne technologie w rekrutacji to nie tylko oszczędność czasu i kosztów, ale również wymierne korzyści finansowe.

 

*Badanie „Wyzwania HR w 2013 roku” Pracuj.pl i Interaktywny Instytut Badań Rynkowych, lipiec 2012, N=398.

 

Źródło: Pracuj.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0