Związek HR z Formułą 1!

Wydawać by się mogło, że Formuła 1 niewiele ma wspólnego z HR. Okazuje się jednak, że model wyłaniania przywódców w zespołach sportowych i w organizacji jest podobny. Badanie zrealizowane przez Dr Amandę Goodhall z Cass Business School i Dr Gannę Pogrebna z University of Sheffield miało na celu, sprawdzenie kto i z jaką efektywnością kieruje zespołami Formuły 1. Dla potrzeb badania analizie poddano 750 wyścigów Formuły 1 na przestrzeni ostatnich 60 lat.


Przewaga przywódców z wewnątrz organizacji

Wyniki badania pokazują, że najlepsze zespoły prowadzone są przez byłych kierowców lub mechaników Formuły 1 . Zespoły w ten sposób kierowane wygrywały dwukrotnie więcej startów niż zespoły będące pod kierownictwem profesjonalnych menedżerów.

Osoby które wykonywały świetnie role specjalistyczne w organizacji są później lepszymi liderami zespołów niż profesjonalni menedżerowie. Wyższa efektywność wynika z bardzo dobrej znajomości specyfiki pracy podwładnych. Autorki badania wyższą efektywność argumentują również tym, że członkowie zespołów od samego początku biorą udział w procesie decyzyjnym. Rozumieją zarówno strategiczny jak i techniczny wymiar rywalizacji, dlatego są w stanie efektywnie komunikować cele w zespole.

Wyniki badania pokazują, że korzystne jest rekrutowanie menedżerów z grona pracowników zajmujących niższe stanowiska w strukturze organizacji. Liderzy powinni być ekspertami w obszarze którym zajmuje się firma oraz powinni znać organizację od wewnątrz.


Źródło: The University of Sheffield

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0