Praca Tymczasowa jako forma sprawdzająca w zatrudnieniu na okres próbny?

Praca Tymczasowa to nowoczesna forma zatrudnienia, która elastyczne dostosowuje się do wymagań współczesnego rynku pracy – rynku trudnego, niepewnego i konkurencyjnego.

 

To współpraca miedzy trzema podmiotami: Pracownikiem – Pracodawcą – Agencją Pracy Tymczasowej. Aby ta współpraca zadziałała, potrzebne jest rzetelne i aktywne współdziałanie, którego wypadkową jest synergia, tworząca przyszły potencjał. W układzie tym, rolę koordynującą spełnia Agencją Pracy Tymczasowej spajająca wszystkie elementy. Polega ona na tym, iż Pracownik formalnie zatrudniony jest przez Agencje Pracy Tymczasowej (APT), a świadczenie pracy wykonuje u Pracodawcy Użytkownika (PU). Pracownik Tymczasowy (PT) pozostaje pracownikiem agencji, bez względu na firmę, w której pracuje. Oznacza to, że wszystkie formalności administracyjno-kadrowe realizuje APT.

 

Na współpracę tę warto spojrzeć z dwóch perspektyw – Pracodawcy i Pracownika.

 

…z perspektywy Pracodawcy…

 

Pracodawca (Pracodawca Użytkownik) ma możliwość sprawdzenia kompetencji i kwalifikacji przyszłego pracownika na danym stanowisku pracy, jego potencjału do dalszego rozwoju w oparciu o politykę firmy. Zatrudnienie przez APT, na podstawie umowy o pracę tymczasową, daje pracodawcy możliwość wyselekcjonowania najlepszych pracowników i przyjęcia ich na okres próbny. Gwarantuje również, w przypadku nie sprawdzenia się pracownika, wymiany osoby na zasadzie gwarancji udzielanej przez Agencje Pracy Tymczasowej. Powszechnie uważa się, że APT świadczy usługę pracy tymczasowej związaną z pracownikami fizycznymi, najczęściej w dużych firmach produkcyjnych, czy centrach logistycznych. Jednakże doświadczenia APT wskazują, że usługa pracy tymczasowej może być potraktowana jako okres próbny w przypadku pracowników umysłowych, tzw. white-collar workers.

I tutaj pracodawcy odnoszą istotną korzyść współpracując z Agencją Pracy Tymczasowej.

 

 

…z perspektywy Pracownika…

 

Zatrudniony natomiast ma możliwość sprawdzenia siebie i miejsca pracy, w kontekście korzyści dla siebie istotnych:

  • czy odpowiada mu polityka firmy?
  • środowisko w którym będzie przebywał na co dzień?, czy podoła stawianym zadaniom?
  • czy wartości firmy zbieżne są z wartościami jakie prezentuje?

 

Ma także możliwość realnego zaprezentowania swoich kompetencji zawodowych.

 

Podczas okresu próbnego przez APT, zatrudniony zyskuje okazję do poszerzenia swoich horyzontów zawodowych, zdobywając nowe doświadczenia i umiejętności.

W przypadku nie nawiązania bezpośredniego stosunku o pracę z Pracodawcą Użytkownikiem po okresie próbnym Agencja Pracy Tymczasowej nadal wspiera swojego pracownika tymczasowego proponując mu alternatywne rozwiązania  dotyczące zatrudnienia.

 

Podsumowując – Agencje Pracy Tymczasowej doskonale sprawdzają się w zatrudnianiu pracowników na umowy na czas określony, który traktowany jest przez Pracodawców Użytkowników jako okres próbny dla Pracownika. Jest to korzystne rozwiązanie dla wszystkich współpracujących stron – Pracownika Tymczasowego – Pracodawcy Użytkownika – Agencji Pracy Tymczasowej.

 

 

APT dzięki wyspecjalizowanej kadrze odpowiada na potrzeby zarówno przedsiębiorców, jak i osób poszukujących pracy.

 

Zobacz inne artykuły z Sekcji Tematycznej Praca Tymczasowa.

 

Autor: Beata Wolska, Konsultant Market Unit, Randstad

 

randstad_rps4826

 

 

 
 

 

 

 

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0