60% więcej firm nagradza na Wielkanoc

Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie Sodexo Motivation Solutions w grudniu 2011 roku, dla ponad 31% organizacji Wielkanoc jest okazją do przyznania świadczeń pozapłacowych. Oznacza to wzrost o ponad 60% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Pracodawcy nie tylko celebrują wspólnie z pracownikami ważne święta, ale koncentrują się też na ich indywidualnych potrzebach.


Sezonowość wręczania bonów podarunkowych od wielu lat się nie zmienia, nadal najczęstszą okazją do przyznania pracownikom gratyfikacji czy podarowania upominków są święta. Bardzo popularną formą świątecznych prezentów przekazywanych przez pracodawców pozostają paczki i bony podarunkowe. Według badań ponad 1/3 wszystkich polskich firm wręcza pracownikom kupony, które stały się już elementem świątecznej tradycji praktykowanej przez różne instytucje, bez względu na wielkość czy pochodzenie organizacji.


Święta z pracownikami

Wyniki badań wskazują, iż dla niemal 68% organizacji Boże Narodzenie jest okazją do wręczenia świadczeń pozapłacowych, następny w kolejności jest okres wakacyjny oraz Wielkanoc, którą wymieniło aż 31% firm. To wzrost o ponad 60% w porównaniu z rokiem ubiegłym.


Badanie przedstawia pełen obraz rynku świadczeń pozapłacowych w Polsce, który zmienia się wraz z potrzebami zatrudnionych. Prawidłowo skonstruowany pakiet motywatorów pozapłacowych powinien oferować benefity, które z definicji nie przypominają pensji, gdyż ich celem jest zaspokojenie indywidualnych potrzeb pracowników. Jeśli pracodawca chce zmotywować pracownika do efektywniejszej pracy lub budować jego lojalność, musi umiejętnie wpisać się w jego potrzeby – czyli tak dostosować system świadczeń pozapłacowych, by pomóc zatrudnionemu realizować jego zawodowe lub osobiste cele – mówi Magdalena Słomczewska, Kierownik Kategorii Motywacja Pracowników w firmie Sodexo Motivation Solutions.


Rośnie rola świadczeń pozapłacowych

Badania niezależnego Instytutu ARC Rynek i Opinia pokazują również, iż stale wzrasta rola świadczeń motywacyjnych w systemach wynagrodzeń polskich firm. Roczne budżety przeznaczone na benefity pozapłacowe od kilku lat systematycznie się powiększają. Mimo znacznego osłabienia gospodarczego, w 2011 roku wysokość budżetów przeznaczanych na świadczenia pozapłacowe dla pracowników utrzymała się na tym samy poziomie, a nawet nieznacznie wzrosła w stosunku do 2010 roku. Z kolei w 2012 roku, aż 20% firm planuje zwiększenie budżetów na ten cel.


Wynika to z faktu, iż zwykła pensja nie motywuje już pracowników w stopniu wystarczającym dla tych pracodawców, którzy chcą wyróżnić się na tle konkurencji i pozyskać oraz utrzymać najbardziej efektywnych pracowników. Dziś pracownicy oczekują takiego systemu motywatorów pozapłacowych, który zaoferuje im różnorodne benefity pozwalające zaspokajać ich indywidualne potrzeby. Odpowiedzią jest więc oferta zawierająca, oprócz pensji zasadniczej, elastyczny system świadczeń pozapłacowych. Matka doceni sfinansowaną przez firmę opiekę medyczną dla swoich dzieci, a lojalność specjalisty zbuduje atrakcyjny kurs językowy. Motywatory pozapłacowe to przede wszystkim elastyczny element wynagrodzenia, w odróżnieniu od pensji zasadniczej, która stanowi stałe obciążenie dla firmy. Z raz przyznanej podwyżki trudno się wycofać. Świadczenia pozapłacowe pozwalają na dostosowanie poziomu wynagrodzeń do kondycji finansowej przedsiębiorstwa czy wyników osiąganych przez pracownika lub zespół.


Źródło: Sodexo

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0