Co zakłada model flexicurity?

Jak podaje Rzeczpospolita sztywne regulacje rynku pracy są rzeczą, na którą bardzo narzekają polscy przedsiębiorcy. Sami jednak nie stają się elastyczni dla swoich pracowników. Ich nastawienie do zarządzania pracownikami ma zmienić promocja tzw. flexicurity.

Model flexicurity został zaczerpnięty z połączenia dwóch wyrazów: flexibility (elastyczność), oraz security (bezpieczeństwo). Połączenie tych wyrazów wywodzi się z Danii.


Cel Flexicurity

W pojęciu tym chodzi przede wszystkim o zapewnienie odpowiednio wysokiego poziomu pewności pracy, możliwości znalezienia odpowiedniej dla siebie pracy na każdym etapie życia człowieka w kontekście bardzo szybko zmieniającego się rynku pracy i gospodarki. Niemałym także bodźcem do wprowadzania flexicurity jest chęć pokazania pracodawcom plusów globalizacji.


Czym się charakteryzuje model flexicurity?

Przede wszystkim zakłada płynne przejścia w zawodowym życiu człowieka, czyli awanse, zmiana pracy, rozwój. Proponuje elastyczną organizację pracy, a co za tym idzie ułatwia szybkie i skuteczne zaspakajanie potrzeb, opanowywanie nowych umiejętności i godzenie życia prywatnego z pracą.


Kolejną cechą charakterystyczną modelu flexicurity jest bezpieczeństwo w rozumieniu uzyskania jakiejkolwiek pomocy w przypadku utraty pracy. Chodzi o taką rzecz jak na przykład wyposażenie w najważniejsze umiejętności, dzięki którym pracownik będzie miał umożliwiony rozwój zawodowy i ułatwioną możliwość znalezienia następnej pracy. Opisywany model zakłada także odpowiednie szkolenia dla osób starszych i o niższych kwalifikacjach.


Jaki jest obraz flexicurity w Polsce?

Średni czas pracy jednego pracownika w firmie trwa ponad 12 lat, a 80% Polaków pracuje według mało elastycznych zasad ustanowionych przez pracodawcę.* To pokazuje, że równowaga między elastycznością, a bezpieczeństwem nadal nie jest na odpowiednim poziomie. Badania rynkowe pokazują, że stabilność zatrudnienia i na etacie, jest dla Polaków głównym kryterium w ocenie atrakcyjności pracodawcy. Firmy co prawda są chętne do elastycznej formy zatrudnienia, ale są mniej elastyczne, jeśli chodzi o formy organizacji.


Flexicurity a UE

Model flexicurity jest wspierany przez Unię Europejską. Według gwarantuje najlepszą drogę, dzięki której można osiągnąć cele założone w Strategii Lizbońskiej, dzięki lepszemu przystosowaniu rynków pracy do wszelakich zmian i tworzeniu większej liczby wartościowych miejsc pracy.


* według raportu Flexicurity w Polsce. Diagnoza i rekomendacje.


Źródło: Rzeczpospolita, CSRinfo

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0