Awans dzięki protekcji

Koneksje odgrywają znaczącą rolę podczas awansowania pracowników w dużych organizacjach. Jest tak nawet wtedy, gdy w organizacji obowiązują określone procedury awansowania. Taki wniosek wynika z badania zrealizowanego przez Penn Schoen Berland (PSB).


Zdecydowana większość menedżerów wyższego szczebla biorących udział w badaniu (84%) stwierdziła, że w ich firmach zdarza się uzyskiwanie awansu na podstawie faworyzowania, a 23% badanych przyznała, że sama stosowała tę praktykę podczas awansowania. Przypadki faworyzowania częściej dostrzegają kobiety niż mężczyźni. Badani mianem faworyzowania określają najczęściej preferencyjne traktowanie konkretnej osoby, którego podstawą są czynniki niezwiązane bezpośrednio z jakością ich pracy. Podstawą tego traktowania mogą być takie aspekty jak m.in. wiek, płeć, poglądy polityczne lub religijne.


Procedury a decyzja o awansie

Osoby badane były zdania,  że faworyzowanie jest powszechnym zjawiskiem w dużych organizacjach. Niemalże wszystkie organizacje z których pochodziły osoby badane  (94%) posiadają wewnętrzne procedury awansowania. Jednak w sytuacji ostatniego awansu, w którym brano pod uwagę więcej niż jednego kandydata,  ponad połowa przedstawicieli wyższej kadry kierowniczej (56%)  wiedziała, kogo najchętniej widziałaby na wyższym stanowisku jeszcze przed rozpoczęciem procedury wyboru. Co więcej, w prawie wszystkich przypadkach (96%) awans uzyskała faworyzowana osoba. Innymi słowy, decyzja o awansie została podjęta jeszcze przed rozpoczęciem procedury.

Co ciekawe, większość badanych (83%) uważa, że koneksje prowadzą do gorszych decyzji o awansie. Jedynie 10%  uważa natomiast, że jest to podstawa zdecydowanie lepszych wyborów.


—————————-

Badanie zrealizowano w marcu 2011 roku metodą CAWI wśród menedżerów wyższego szczebla pracujących w USA (pochodzących z firm zatrudniających minimum 1000 pracowników). Wzięły w nim udział 303 osoby (Wszyscy respondenci posiadają znaczący wpływ na decyzję o awansie  lub  są wyłącznymi decydentami w tej kwestii).


Źródło: Georgetown University’s McDonough School of Business

1 komentarz
  1. Reply
    Daniel 30 sierpnia 2011 at 13:06

    Niestety, to że decyzja o awansie zostaje podjęta jeszcze przed rozpoczeciem procedury jest często spowodowana… słabością procedury. Kilkukrotnie zetknąłem się z sytuacją, kiedy przełożony ma idealnego kandydata na dane stanowisko (i naprawdę chodziło o kompetencje a nie np. o to, że idealnie im się razem łowiło ryby:-), lecz korporacyjne przepisy wymuszały puszczenie procedury rekrutacyjnej mimo to…

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0