Płace menedżerów w Polsce wyrównują się

Kryzys na rynku pracy polskich specjalistów i menedżerów coraz bardziej idzie w zapomnienie. W pierwszym półroczu 2011 wyraźny wzrost zleceń, odmrażanie wcześniej wstrzymanych projektów rekrutacyjnych oraz zwiększona ilość nowych wakatów mogą świadczyć, iż rynek kandydata wraca na dobre twierdzi Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający międzynarodowej firmy rekrutacyjnej HAYS Poland. Firmy nie wstrzymują już rekrutacji z powodu sytuacji gospodarczej. Płace na razie się stabilizują, jednak w sektorach najbardziej dotkniętych przez kryzys pracodawcy, nauczeni trudnymi doświadczeniami spowolnienia gospodarczego, pozostają nadal ostrożni w podwyższaniu wynagrodzeń. Niemniej jednak w niektórych branżach widać wyraźne ożywienie, wzrost oczekiwań finansowych kandydatów i tym samym wzrost poziomu płac oferowanych przez przedsiębiorstwa. Na wynagrodzenia, wyższe niż w zeszłym roku, mogą liczyć między innymi analitycy i kontrolerzy finansowi, informatycy, prawnicy, czy pracownicy budownictwa przemysłowego dodaje Michał Młynarczyk. Bez zmian pozostały zarobki w produkcji, ubezpieczeniach i bankowości, farmacji czy nieruchomości, marketingu i sprzedaży

Co ciekawe zarobki menedżerów spoza województwa mazowieckiego powoli wyrównują się z tymi osiąganymi w stolicy. Na przykład w energetyce Development Director Biogas zarabia od 15 000 do 25 000PLN brutto miesięcznie, a Project Manager Biogas 13 000- 23 000PLN niezależnie czy pracuje w województwie mazowieckim, małopolskim czy dolnośląskim. Finance Manager może dostać maksymalnie 20 000PLN brutto zarówno w Warszawie, jak i Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku. Pracodawcy w mazowieckim i śląskim najczęściej oferują takie same wynagrodzenia Dyrektorom Produkcji (18 000 PLN), Dyrektorom Jakości (22 000 PLN) czy Supply Chain Managerom (22 000PLN). Na podobne stawki mogą liczyć także specjaliści z obszaru sprzętu medycznego (np. Service Engineer najczęściej zarabia 8 000PLN), handlu detalicznego i sieci (Manager Sklepu 4 500PLN, Manager Restauracji 5 500- 6 500PLN) czy call center (Agent Call Center 2 500PLN, z językiem obcym 4 000PLN).

Spore różnice w wynagrodzeniach mają za to do nadgonienia informatycy, prawnicy czy marketingowcy. Prawnik in-house, bez uprawnień, na aplikacji w województwie mazowieckim najczęściej zarabia 12 000PLN brutto (max. 14 000PLN), podczas gdy jego kolega w województwie pomorskim czy wielkopolskim musi zadowolić się mniej niż połową tej kwoty, bo 5 000PLN (max. 8 000). Różnica między najwyższymi wynagrodzeniami WEB Designerów może wynieść prawie 6 500PLN (mazowieckie 13 000 PLN, śląskie 10 000 PLN, wielkopolskie 8 000 PLN, dolnośląskie 6 800 PLN), a Kierowników IT nawet 18 000 PLN (mazowieckie 40 000PLN, pomorskie 30 000PLN, małopolskie 25 000PLN a śląskie 22 000PLN). Niezmiennie Marketing Manager najwięcej zarobi tylko w Warszawie, średnio 25 000PLN (max. nawet 35 000PLN), mniej we Wrocławiu 16 000PLN (max. 25 000PLN) czy Poznaniu 15 000 PLN (max. 20 000 PLN)

Bezsprzecznie menedżerowie korporacji z kapitałem zagranicznym w firmach z siedzibami w Warszawie mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia w kraju konkluduje Michał Młynarczyk. Na szczęście pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, iż aby pozyskać doświadczonego i wartościowego pracownika także w innych dużych miastach muszą mu zaproponować równie atrakcyjne warunki finansowe. Top managerowie oraz specjaliści niszowych zawodów z unikalnymi umiejętnościami i doświadczeniem mogą liczyć na podobne wynagrodzenie niezależnie od lokalizacji. Cieszy również fakt, że coraz częściej są to także zarobki na międzynarodowym poziomie.


PRZEGLĄD PŁAC W POSZCZEGÓLNYCH BRANŻACH

Analiza została przygotowana na podstawie rekrutacji przeprowadzonych przez międzynarodową firmę rekrutacyjną HAYS Poland, z sześciu województw (mazowieckie, dolnośląskie, śląskie, małopolskie, wielkopolskie, pomorskie) w I półroczu 2011.

Finanse i Księgowość

W ostatnim okresie obserwować można wzrost wynagrodzeń na stanowiskach analityka finansowego oraz kontrolera finansowego. Branże, w których szczególnie wzrosły płace to: FMCG, nieruchomości, produkcja oraz media. Stopniowo wzrasta poziom pensji w sektorze finansowym. Poziom wynagrodzeń w obszarze kontrolingu oraz analiz finansowych wzrósł średnio o tysiąc PLN brutto miesięcznie, natomiast w audycie o około siedemset PLN brutto na miesiąc. Oczekiwania finansowe kandydatów na wszystkich szczeblach rosną.

Bankowość i Ubezpieczenia

W bankowości i ubezpieczeniach nie widać znaczących zmian w poziomie wynagrodzeń. Pracownikom bankowości, którym obniżono pensję w czasie kryzysu, mimo stabilizacji na rynku, bardzo często nie zostało jeszcze przywrócone wynagrodzenie sprzed kryzysu. Wzrasta znaczenie departamentów zakupów oraz działów sprzedaży, wpływając na większe zainteresowanie pracodawców specjalistami z doświadczeniem w tych dziedzinach. Wiążę się to także, ze wzrostem oczekiwań kandydatów, szczególnie ekspertów ds. sprzedaży.

Usługi Prawne i Podatki

W porównaniu do kryzysu, w ostatnim czasie można zauważyć wzrost poziomu wynagrodzeń na rynku usług prawniczych. Obecnie kandydat z bogatym doświadczeniem otrzymuje jednocześnie kilka atrakcyjnych ofert pracy, rosną jego oczekiwania finansowe i automatycznie poziom wynagrodzeń na rynku pracy. Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od sektora i obszaru prawa: pracownicy bankingu, rynku kapitałowego, energetyki mogą liczyć na wyższe pensje. Wzrasta zapotrzebowanie na stanowiska prawnika In-house, co wynika z ograniczania kosztów i rezygnacji pracodawców z obsługi zewnętrznej kancelarii prawnej. Z drugiej strony w ostatnim czasie utrzymuje się trend dużego zapotrzebowania na prawników wyspecjalizowanych w zakresie M&A, rynku kapitałowego, energetyki czy nieruchomości. Obserwując kancelarie sieciowe wyraźnie widać rosnące zapotrzebowanie na aplikantów i młodszych prawników (w przeciwieństwie do Associate czy Senior Lawyer).

IT & Telekomunikacja

W ostatni półroczu można zauważyć znaczący wzrost wynagrodzeń specjalistów i menedżerów w branży IT i telekomunikacyjnej. Pracodawcy maja świadomość konieczności podnoszenia widełek płacowych, jeśli chcą pozyskać wyspecjalizowanych pracowników z branży IT. Szczególnie w obszarze stanowisk programistycznych gdzie zapotrzebowanie na tego typu pracowników jest ogromne. Skutki kryzysu najbardziej odczuł sektor związany ze sprzedażą rozwiązań IT (software i hardware). Jednak w chwili obecnej można obserwować wzmożone zapotrzebowanie na handlowców z obszaru IT. Brak inwestycji w infrastrukturę IT przez ostatnie dwa lata spowodowały, iż firmy musza teraz nadrobić zaległości a do tego potrzebni im są wykwalifikowani pracownicy. Firmy powiększają swoje zespoły IT, bądź tworzą nowe.

Nieruchomości i Budownictwo

Wynagrodzenia w budownictwie przemysłowym w pierwszym półroczu 2011 wzrosły średnio o 15% w porównaniu do pierwszego kwartału 2010. Największe zmiany można zauważyć w przypadku kierowników robót, kierowników budowy, kierowników projektów. Kadra inżynieryjna biur projektowych czy firm inżynieryjno konsultingowych w pierwszym półroczu 2011 nie odczuła zauważalnego wzrostu wynagrodzeń w porównaniu z analogicznym okresem w 2010. Mimo pewnej poprawy sytuacji na rynku pracy dla sektora budowlanego i inżynieryjnego w aspekcie ilości oferowanych wakatów, o wyraźnym trendzie w wysokości wynagrodzeń będzie można mówić dopiero w przyszłym roku. Obserwować jednak można usztywnienie się oczekiwań kandydatów i ich mniejszą skłonność do rozważania ofert pracy mniej atrakcyjnych pod względem finansowym.

Wynagrodzenie pracowników branży nieruchomości rosną powoli w skali całego kraju. Najczęściej pojawiają się stanowiska z obszarów takich jak wynajem powierzchni handlowych lub zarządzanie projektami deweloperskimi, czyli na takich stanowiskach jak: Development Manager, Leasing Manager itp Zmiany w wysokościach płac wynikają przede wszystkim z „odmrożenia” wielu wstrzymanych przez kryzys projektów oraz potrzebą ponownej rekrutacji zubożałych kadrowo działów. Rozwijają się także działy sprzedaży u deweloperów mieszkaniowych oraz działy rozwoju u klientów sieciowych. Duże nadzieje na rynku wiązane są także z asset management, szczególnie po stronie funduszy inwestycyjnych.

Energetyka

W branży energetycznej wzrasta znaczenie inżynierów z doświadczeniem w zarządzaniu projektem w oparciu o procedury FIDIC i posiadających doświadczenie w budownictwie energetycznym. Coraz większym zainteresowaniem pracodawców cieszą się także specjaliści z branży poszukiwań gazu łupkowego oraz specjaliści od pozwoleń środowiskowych i administracyjnych. Bez względu na lokalizację specjaliści posiadający podobne doświadczenie i wykształcenie mogą spodziewać się wynagrodzenia na podobnym poziomie.

Produkcja, Zakupy i Logistyka

W sektorze produkcji w pierwszym półroczu 2011 porównując z analogicznym okresem 2010 nie nastąpiły znaczące zmiany w wynagrodzeniach w obszarze średniego i wyższego szczebla stanowisk produkcyjnych, zakupów i logistyki. Zauważalny jest natomiast wzrost rekrutacji w obszarach produkcji, zakupów i logistyki, co w dalszej perspektywie może mieć wpływ na zmiany oczekiwań Kandydatów. Część z nowych wakatów to stanowiska nowotworzone, część natomiast wynika z odmrożenia wcześniej wstrzymanych projektów (np. na Project Managerów, Inżynierów Projektu, Inżynierów ds. nowych uruchomień itp.).

Farmacja, Badania Kliniczne i Sprzęt Medyczny

Branża farmaceutyczna nadal oferuje najwyższe poziomy płac oraz najszerszy zestaw świadczeń pozapłacowych. Kryzys gospodarczy nie wpłynął aż tak bardzo na poziom oferowanych wynagrodzeń jak w innych branżach ani na liczbę dostępnych na rynku wakatów. W badaniach klinicznych obecnie nie obserwujemy wahań w stawkach płac, pracodawcy są jednak mało elastyczni i nie są skłonni do negocjacji warunków finansowych. Nadal najwyższe wynagrodzenia są oferowane w województwie mazowieckim. Branża medical devices (sprzęt medyczny) już od kilku lat jest branżą stabilną stąd spadku bądź wzrostu wynagrodzeń nie zaobserwowano. Branża sprzętu medycznego cały czas się rozwija i przewidywany jest dalszy jej rozwój na przestrzeni kolejnych 2-3 lat. Firmy farmaceutyczne, z powodu krótszych terminów rejestracji sprzętu niż leków, zaczynają inwestować w działy sprzedaży sprzętu medycznego. Specjaliści oprócz wysokich podstaw mogą liczyć na spore bonusy, w sumie zarabiając czasem więcej niż szefowie firm.

Sprzedaż i Marketing

Rynek pracy powoli wraca do normy, od 2011 roku liczba otwartych projektów rekrutacyjnych wzrosła o ponad połowę w porównaniu z rokiem poprzednim. Ożywienie dotyczy zarówno marketingu produktowego i trade marketingu w branży FMCG, jak również marketingu technicznego oraz PR. Wzrasta znaczenie działań promocyjnych w Internecie, dlatego wiele nowych stanowisk jest związanych z e-marketingiem i komunikacją w sieci. Ożywienie w marketingu nie wiąże się jednak ze wzrostem płac w tym sektorze. Wynagrodzenia utrzymują się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym. Wyjątek stanowią osoby o unikalnym doświadczeniu i kompetencjach związanych na przykład z wprowadzaniem na rynek nowych produktów czy działaniami marketingowymi w sieci. W działach sprzedaży również nie zaobserwowaliśmy w 2011 roku znaczącego wzrostu wynagrodzeń. Niektóre organizacje (głównie branża B2B) proponują atrakcyjniejsze systemy premiowania za wyniki, jednak nie zmieniają płacy podstawowej. Natomiast w branży budowlanej i przemysłowej notujemy wzrost pensji na stanowiskach handlowych w stosunku do roku 2009, jednak wciąż nie zbliżyliśmy się do płac z czasów 2007/2008 roku. Pensje inżynierów sprzedaży są coraz bardziej zbliżone do pensji kolegów pracujących w Europie zachodniej. Firmy z branży technicznej i B2B zaczęły wzmacniać swoje działy sprzedaży poprzez rekrutacje nowych handlowców, odpowiedzialnych za aktywną sprzedaż.

Handel Detaliczny i Sieci

W pierwszym kwartale 2011 roku nie nastąpiły widoczne zmiany w wynagrodzeniach w branży szeroko pojętego handlu detalicznego, analizując średni poziom zarobków w odniesieniu do analogicznego okresu w 2010 roku. Poziom płac w sieciach handlowych utrzymuje się na podobnym poziomie. Brak znaczących wzrostów wynika z faktu, że firmy z tego sektora notowały w ostatnim roku niższy poziom rozwoju ze względu na kryzys ekonomiczny, który dotknął branżę już z końcem 2009 roku. Analizując sieci Apparel (szeroko pojęta branża odzieżowa, obejmująca również sieci obuwnicze i jubilerskie), możemy zaobserwować stały wzrost zapotrzebowania na kandydatów z doświadczeniem w zarządzaniu sklepami (Kierownik Sklepu, Regionalny Kierownik Sprzedaży) oraz bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Rozwijającą się specjalizacją w strukturach firm odzieżowych są również stanowiska dedykowane zarządzaniu asortymentem (Merchandising, Planowanie i Alokacja). Firmy poszukują doświadczonych specjalistów, odpowiedzialnych za planowanie popytu, budżetów zakupowych, przygotowywanie strategii cenowych i promocyjnych (polityka przecen i wyprzedaży w trakcie sezonu).

Nowoczesne Usługi Biznesowe (Business Services)

Branża Business Services obejmująca firmy outsourcingowe (BPO) i Centra Usług Wspólnych (SCC) odnotowuje ciągły wzrost zapotrzebowania na specjalistów i absolwentów ze znajomością języków obcych. Kryzys nie miał negatywnego wpływu na ten sektor, co więcej branża właśnie zaczęła się intensywnie rozwijać. Wynagrodzenia w sektorze Business Services utrzymują się na stałym poziomie. W ostatnich miesiącach wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów władających językiem francuskim i niemieckim, szczególnie w obszarach obsługi klienta, księgowości czy wsparcia IT. Pojawia się również stosunkowo dużo ofert dla Analityków Biznesowych czy specjalistów ds. usprawniania procesów – co wynika z okresu stabilizacji w istniejących od kilku lat centrach, a co za tym idzie poszukiwaniu oszczędności.


Źródło: HAYS Poland

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0