Firmy poszukujące pracowników do pracy za granicą opublikowały w maju ponad 1500 propozycji w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl. Ponad 65 proc. miejsc pracy dla Polaków pochodzi z takich branż jak: medycyna i opieka zdrowotna, budownictwo, produkcja oraz IT. W 30 proc. spośród wszystkich propozycji oferuje się polskim pracownikom kontrakty na czas nieokreślony. Wraz z końcem maja na zagraniczne oferty odpowiedziało łącznie ponad 120 tys. kandydatów.
„Z perspektywy internetowej giełdy pracy infoPraca.pl oraz z obserwacji ofert w innych portalach internetowych wynika, że w przypadku propozycji pochodzących od zagranicznych pracodawców, w większości poszukiwane są osoby wykształcone – informatycy czy lekarze. Ale nie tylko. Pożądani są również, spawacze, pracownicy fizyczni albo na przykład rzeźnicy” – mówi Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.
Analiza propozycji opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl, dowiodła, iż maleje liczba ofert pracy z Irlandii, Anglii, Włoch, Hiszpanii – krajów, które były dotychczas najbardziej popularne wśród Polaków. Zaobserwowano natomiast wzrost liczby propozycji pochodzących od pracodawców z krajów Beneluksu, Norwegii, czy Czech. Długo wyczekiwane otwarcie niemieckiego rynku pracy nie przyniosło gwałtownego zalewu propozycjami polskiego rynku pracy. Choć oferty pochodzące z Niemiec stanowią ponad 26 proc. z pośród wszystkich zagranicznych, to na wyjazd za Odrę po 1 maja zdecydowało się – jak na razie – 29 tys. kandydatów, blisko 5 proc. mniej niż w przypadku Holandii, gdzie swoje CV w maju wysłało ponad 32 tys. chętnych. Na jedną ofertę pochodzącą z Niemiec odpowiada średnio 88 osób, w przypadku tych holenderskich – liczba wynosi 132, z kolei norweskich – 140.
Zaskakująco dużą popularnością wśród kandydatów cieszą się propozycję pochodzące od pracodawców z Ameryki Północnej, Australii, Afryki oraz Azji. W internetowej giełdzie infoPraca.pl zamieszczono ponad 60 ofert pochodzących od pracodawców spoza Europy. Poszukiwani są głównie doświadczeni oraz wykwalifikowani specjaliści. Na pracę w tych egzotycznych dla polskich pracowników krajach mogą liczyć nie tylko dentyści, inżynierowie, specjaliści finansowi czy informatycy, ale także nauczyciele, handlowcy oraz górnicy. Przykładowo na jedną ofertę dotyczącą zatrudnienia dla górnika dołowego w kopalni w kanadyjskim stanie Alberta, aplikowało 73 chętnych. Za pracę w kopalniach w zachodniej Kanadzie pracodawca proponuje godzinowe wynagrodzenie brutto w przedziale od 70 do 110 zł, w zależności od doświadczenia. Natomiast największą liczbę chętnych, ponad 551 osób, zgromadziła oferta długoterminowego kontraktu dla górnika, sztygara i elektryka sprzętu górniczego w australijskiej Nowej Południowej Walii.
Wśród ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl znajdziemy też takie, jak propozycja zatrudnienia w charakterze lektora języka angielskiego w prywatnej szkole językowej w Chinach. Prócz możliwości przeżycia wspaniałej przygody na Dalekim Wschodzie, pracodawca oferuje wynagrodzenie w wysokości 3500 zł brutto oraz pomoc przy zakwaterowaniu i dopełnieniu wszelkich formalności. Natomiast dwunastomiesięczny kontrakt z możliwością przedłużenia o pół roku oferuje firma zajmująca się budową naftociągów, która poszukuje w Polsce osoby na stanowisko nadzorcy zespołu zajmującego się izolacją rur na terenie Jordanii. Gwarantowane są zarówno darmowe przeloty do kraju, wyżywienie, zakwaterowanie jak i 26 dni urlopu. W ciągu miesiąca swoje zainteresowanie oferta wyraziło 82 kandydatów.
Stałe, atrakcyjne wynagrodzenie, premie za osiągane wyniki, bogaty pakiet świadczeń, pełne ubezpieczenie medyczne jak i wsparcie w aklimatyzacji oferuje polskim handlowcom, japońska sieć sklepów z odzieżą, posiadająca swoje placówki m. in. w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Szanghaju czy Singapurze. Koncern poszukuje managera sklepu do pracy w swoim tokijskim oddziale. Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za kierowanie kilkuosobowym zespołem sprzedawców oraz organizowaniem bieżącej działalności sklepu. W ciągu zaledwie 10 dni swoje kandydatury na tę posadę złożyło aż 18 osób z Polski.
„Spowolnienie, które w ubiegłym roku wyraźnie dotknęło kraje unijne, wpłynęło także na zmianę geografii ofert pracy dla Polaków. Także pracodawcy z poza Unii Europejskiej zaczęli sięgać po polskich specjalistów. Już w 2008 odnotowaliśmy wyraźny wzrost tego typu propozycji. Duże firmy i agencje pracy zauważyły, że chętnych nie brakowało i ten trend nadal się utrzymuje” – mówi Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.
Centrum Badania Opinii Społecznej szacuje, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat pracowało za granicą ponad 3 miliony obywateli naszego kraju. Liczba Polaków pracujących za granicą już po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej sięga niemal 2,5 miliona. Dotyczy to głównie takich branż jak przemysł, logistyka, budownictwo, inżynieria czy IT.