List motywacyjny wciąż popularny wśród ekspertów

Zamiast samego CV, polski menedżer i specjalista poszukujący pracy, częściej wysyła zarówno CV jak i list motywacyjny, tym samym zwiększając swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną, wynika z najnowszego badania „Raport HAYS: menedżer i specjalista szuka pracy” międzynarodowej firmy rekrutacyjnej HAYS Poland. Kandydaci intensywnie angażują się w proces rekrutacyjny, zmieniając CV w zależności od branży i stanowiska, ale rzadko korzystają z pomocy innych przy redakcji zawodowego życiorysu.


Jak wynika z najnowszego badania „Raport HAYS: menedżer i specjalista szuka pracy” międzynarodowej firmy rekrutacyjnej HAYS Poland większość ekspertów (70,2%) aplikując o pracę wysyła zarówno list motywacyjny jak i CV. Badaniem zostało objętych około 6 500 osób. Ankietę elektroniczną wysłano do osób poszukujących pracy na stanowiska: specjalistyczne (60,8% badanych), menedżerskie (49.3%), dyrektorskie (19,6%) i asystenckie (12,2%).


LIST MOTYWACYJNY NIE ODCHODZI JESZCZE DO LAMUSA

Wyniki najnowszego badania HAYS Poland, dotyczące skuteczności zdobywania pracy w zależności od wysyłanych dokumentów aplikacyjnych, wskazują, iż list motywacyjny nie jest jeszcze przeżytkiem. Większość specjalistów i menedżerów (70,2%) nadal wysyła zarówno list motywacyjny jak i CV aplikując o pracę, co czwarty (26,4%) samo CV, a zaledwie 3,3% używa innych, bardziej interaktywnych narzędzi i dokumentów np. formularzy dostępnych na stronie internetowej firmy czy video CV. „Pełny komplet dokumentów, czyli życiorys i list motywacyjny, w porównaniu do samego tylko CV zwiększa znacząco prawdopodobieństwo bycia zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. Wygląda na to, iż na czasy gdy rekruterzy będą na co dzień przeglądać tylko video CV musimy jeszcze poczekać” komentuje Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający HAYS Poland.


Źródło: HAYS Poland, Raport HAYS: menedżer i specjalista szuka pracy, Maj 2011

 

A czy kandydaci przykładają się także do przygotowania profesjonalnego CV? Większość badanych zmienia swój życiorys w zależności od stanowiska, na jakie aplikuje (43,3%) lub od branży (12,7%). Jednak aż 44,1% ankietowanych wysyła CV w niezmienionej formie na różne stanowiska i do różnych pracodawców. Niestety wielu kandydatów zapomina jak ważne jest przygotowanie swojego życiorysu pod konkretne stanowisko w konkretnej firmie. Nawet aplikując na podobne stanowiska w wąskiej branży można lekko modyfikować swoje CV uwypuklając w nim cechy i umiejętności najbardziej pożądane przez konkretnych pracodawców. „Gdy wysyłamy nasz życiorys do kilku firm jednocześnie, większość obszarów z listy obowiązków pozostanie bez zmian. Ale to nie oznacza, że nie możemy zmienić kolejności niektórych z nich, wybranych pozycji rozwinąć czy podeprzeć się konkretnymi przykładami z naszej zawodowej kariery” radzi Michał Młynarczyk. „Jeśli potencjalnemu pracodawcy zależy na pozyskaniu menedżera sprzedaży, który w początkowym okresie musi najbardziej skupić się na rozbudowaniu zespołu, a dopiero potem na pozyskaniu nowych klientów, informacja, o ile jest prawdziwa, że w dwa miesiące powiększyliśmy zespół z siedmiu do siedemnastu osób na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem”.


Wśród badanych najwięcej jest menedżerów i specjalistów, którzy nie korzystają z pomocy innych, lecz przygotowuje CV samodzielnie (80,2%). Jedynie 7,9% ankietowanych korzysta z pomocy rodziny i znajomych, 5% z pomocy pracownika agencji rekrutacyjnej, a jedynie 3,3% opłaca firmę specjalizującą się w tworzeniu profesjonalnych życiorysów.

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0