Uważnie dobieraj nowych pracowników!

Sytuacja bycia nowym pracownikiem w firmie nie jest komfortowa, ponieważ łączy się ze stresem związanym z przystosowywaniem się do stanowiska, pracy z nowymi osobami. Poprzednie badania wykazały, że w momencie, gdy nowi będą zachowywali się w sposób proaktywny, czyli przejawiający się poprzez starania o pozyskanie feedbacku, tworzenie relacji z pozostałymi pracownikami, wówczas bardziej prawdopodobna jest adaptacja do nowych warunków pracy, a także akceptacja przez współpracowników.


W artykule Perceived similarity, proactive adjustment, and organizational socialization autorstwa J. D. Kammeyer-Mueller, B. A. Livingston i H. Liau (2011) zamieszczonym w Journal of Vocational Behavior przedstawiono wyniki kolejnych badań, w których chodziło o sprawdzenie, czy podobieństwo nowego pracownika do grupy prowadzi do jego bardziej proaktywnych zachowań. Drugim celem badania było zweryfikowanie, czy ma to wpływ na pracę, co może wyrażać się poprzez kreatywność w działaniu, postępowanie zgodne z kodeksem postępowania w firmie. Pod uwagę wzięto następujące poziomy podobieństwa: poziom zewnętrzny (wiek, wykształcenie, rasa, płeć) oraz poziom wewnętrzny (preferowany styl pracy).


Badanie wykazało, że:

–  Zauważalne podobieństwo na poziomie zewnętrznym jest dobrym predyktorem podobieństwa w stylu pracy.

–  Podobieństwo pod względem wieku zmniejsza prawdopodobieństwo dążenia do uzyskania informacji zwrotnej na temat pracy, natomiast zbieżność wykształcenia zwiększa prawdopodobieństwo socjalizacji ze współpracownikami.

–  W przypadku podobieństwa pod względem płci zwiększeniu ulega prawdopodobieństwo nawiązywania relacji z przełożonymi, jednakże gdy występuje podobieństwo wieku pomiędzy pracownikiem a przełożonym, wówczas szanse na to maleją.

–  Ogólne przystosowanie i postawa proaktywna w stosunku do przełożonych sprzyja postępowaniu zgodnie z zasadami obowiązującymi w firmie. Powyższe w połączeniu z chęcią budowania relacji ze współpracownikami daje kreatywność w pracy, a więc różnego rodzaju sugestie mające na celu wprowadzenie innowacji w działaniach.


Z perspektywy zespołu, do którego dołącza pracownik ważne jest, aby dostrzegać ograniczenia wynikające z podobieństwa pod względem wieku. W takiej sytuacji występują mniejsze szanse na to, żeby nowy szukał feedbacku ze strony współpracowników z własnej inicjatywy, a także budował relację z przełożonym. Brak tych działań może prowadzić do jego mniejszej kreatywności.


Źródło: ioatwork

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0