Zatrudniasz millenialsów? Spraw, by zostali w firmie na dłużej

Dzisiejsi 20- i 30-latkowie to lojalni pracownicy, o ile zadbasz o ich komfort i szybką adaptację. Osobom zarządzającym kadrami z pomocą idą nowe technologie.

Millenialsi zmieniają miejsce zatrudnienia częściej niż jakiekolwiek inne pokolenie. Jak pokazują badania, nawet 50% pracowników urodzonych w latach 80. i 90. przynajmniej raz zmieniło pracę już po 4 miesiącach od jej rozpoczęcia. Jednak odpowiednia troska o komfort i szybkie wdrożenie w nowe obowiązki może sprawić, że millenials stanie się zaangażowanym i lojalnym pracownikiem, który zostanie w firmie na długie lata. Ponieważ proces adaptacyjny nowo zatrudnionych jest szalenie ważny zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców, warto zadbać, by przebiegł sprawnie i zajął jak najmniej czasu.

Ustrukturyzowany i przemyślany proces onboardingu pozwala pracownikowi płynnie przejść do produktywnego wykonywania swoich zadań, ale też szybciej poznać kulturę i wartości firmy. W dynamicznie rozwijających się organizacjach, gdzie przyjmuje się dziesiątki osób rocznie, przed pracownikami HR staje nie lada wyzwanie, by odpowiednio powitać i wprowadzić nowo przyjętych. Na szczęście powstają nowoczesne narzędzia, które upraszczają proces wdrożenia, jednocześnie odpowiadając na potrzeby osób z cyfrowego pokolenia, których naturalnym środowiskiem są rozwiązania mobilne.

Jak wykorzystać nowe technologie w procesie adaptacyjnym? Oto 3 pomysły warszawskiej firmy Indoorway, specjalizującej się w tworzeniu rozwiązań, które zwiększają komfort i efektywność miejsca pracy:

Oprowadź po biurze

Młodzi chcą realizować w pracy ambitne zadania i zdobywać nowe umiejętności. Jednak aby rozwinąć skrzydła w nowym miejscu, muszą najpierw dobrze poznać otoczenie. Daj im dostęp do interaktywnej mapy biura, która dzięki zaawansowanej technologii opartej o lokalizację wewnątrz budynków poprowadzi ich do wyznaczonego celu jak GPS. Nawigacja dostępna z poziomu smartfona pomoże im nie tylko odnaleźć się w biurze, ale też poznać osoby zarządzające przestrzenią, które są przypisane w systemie do danego pokoju czy strefy.

Zapewnij podręczną bazę wiedzy

W pierwszych dniach pracy należy dopełnić szeregu formalności, co wiąże się z przekazywaniem i czytaniem wielu dokumentów. Pozwól pracownikom oderwać się od komputera i poznać firmę w najwygodniejszy dla nich sposób, czyli mobilnie – dzięki podręcznej bazie wiedzy dostępnej gdziekolwiek aktualnie się znajdują. Umieść w takim repozytorium podstawowe informacje o przedsiębiorstwie: jego polityce, strukturze, pracownikach oraz przysługujących benefitach. Przygotuj i udostępnij najważniejsze kontakty czy przewodnik po pobliskich restauracjach.

Informuj i integruj

Bycie stale na bieżąco i wyszukiwanie informacji za pomocą smartfona to dla millenialsów codzienność. Dobrym pomysłem jest więc zapewnienie im dostępu do firmowych aktualności w wersji mobilnej. Aplikacja, w której działy HR mogą informować o nadchodzących spotkaniach czy szkoleniach, będzie dla pracowników przydatnym na starcie kalendarzem. W bazie nadchodzących wydarzeń mogą znaleźć się też daty urodzin kolegów i planowane wyjścia “po godzinach”, co pomoże zintegrować dynamicznie rozwijające się zespoły.

Proces adaptacyjny nowej generacji

Stworzenie przyjaznych warunków pracy nie jest trudne, gdy ma się pod ręką odpowiednie narzędzia. Wszystkie powyższe funkcje spełnia InOffice  – pierwsze rozwiązanie dla działów kadr wykorzystujące mikrolokalizację wewnątrz budynków w procesie onboardingu pracowników. To zestaw narzędzi opracowany przez firmę Indoorway , służący do przyspieszenia i uporządkowania procesu adaptacji nowych pracowników.

InOffice pozwala zdigitalizować biuro i budować zaangażowanie pracowników w kulturę przedsiębiorstwa już od pierwszego dnia. Cyfrowe pokolenie ceni sobie przyjazne użytkownikom rozwiązania mobilne, warto więc wykorzystać je w onboardingu. Nie potrzeba przy tym angażować działu IT czy zewnętrznych programistów. Indoorway dostarcza firmom gotową aplikację, która może być w prosty sposób dostosowana do ich wymagań – mówi Grzegorz Koblański, CEO Indoorway.

W Daftcode, gdzie wdrożono InOffice do nowego procesu adaptacyjnego, poziom satysfakcji z onboaringu wzrósł do 89%.

W tym roku zatrudniliśmy w Daftcode blisko stu nowych pracowników. Są to osoby młode, z pokolenia Y, wychowane przez nowe technologie. Inteligentny system InOffice pozwala im samodzielnie znaleźć potrzebne informacje o firmie i przestrzeni, dzięki czemu już w pierwszych dniach nowej pracy czują się bardziej swobodnie – mówi Aleksandra Borowska, HR Team Leader w Daftcode.

Rozpoczęciu nowej pracy często towarzyszy stres, jednak z firmową aplikacją w ręku nowi pracownicy łatwiej odnajdują się w biurze. Nie mają też problemów z identyfikacją poszczególnych zespołów i ich szefów, gdyż zapoznają się z ich imionami, zakresem zadań i twarzami poprzez aplikację InOffice. Co ważne, wszystkie te dane mogą przeglądać mobilnie, będąc w ruchu, czyli tak jak lubią najbardziej – dodaje Aleksandra Borowska.

Badania wykazały, że zatrudnieni, którzy przeszli przez ustrukturyzowany proces wdrożenia, są w 58% bardziej skłonni zostać w firmie na kolejne 3 lata. Większa retencja pracowników to oszczędność czasu rekruterów i pieniędzy pracodawcy.

Chcesz zadbać o pierwsze kroki nowego pracownika w firmie? Dowiedz się więcej o InOffice: getinoffice.com

 

Artykuł sponsorowany


Źródło: indoorway

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0