Specjaliści HR odczuli spowolnienie gospodarcze

Analitycy rynku pracy zgodnie twierdzą, że ten rok będzie lepszy dla osób szukających zatrudnienia. Jak jednak wynika z badania „Kandydat 2010”, przeprowadzonego dla portalu Pracuj.pl przez firmę Nielsen Polska, sami pracownicy są podzieleni w ocenie swoich szans na znalezienie nowego zajęcia. Za to zdecydowania część z nas jest zadowolona z dotychczasowej pracy.

Ponad połowa zapytanych przez Pracuj.pl twierdzi, że jest raczej zadowolona z obecnie lub ostatnio wykonywanego zajęcia, a 17% nawet, że bardzo. Najbardziej usatysfakcjonowani są pracownicy wyższego szczebla – swoją pracę lubi 76% kierowników i menedżerów i aż 79% dyrektorów i prezesów.


Nawet wśród osób, których poziom satysfakcji był wysoki (lub dość wysoki) większość nie wykluczała możliwości zmiany pracodawcy w najbliższym czasie – deklarowało tak 53% bardzo zadowolonych i 79% raczej zadowolonych z obecnej lub ostatniej pracy.

Programista – optymista
Choć ponad połowa z ankietowanych (51%) twierdzi, że biorąc po uwagę obecną sytuację na rynku, dobrze ocenia swoje szanse na znalezienie nowej pracy, to w zmianę swojej zawodowej sytuacji nie wierzy aż 44% badanych. Oczywiście o wiele lepiej swoją przyszłą sytuację na rynku pracy postrzegają osoby, które obecnie posiadają zatrudnienie. Pozytywnie do możliwości zmiany pracy podchodzi 57% z nich i tylko 28% aktualnie niepracujących.Szczególnie dużo pesymistów jest wśród osób zamieszkujących województwa kujawsko-pomorskie oraz świętokrzyskie (po 53%), czyli tam, gdzie jest zdecydowanie mniejszy popyt na pracowników niż na przykład na Mazowszu. Tam z kolei znajdziemy najwięcej osób pozytywnie oceniających swoje szanse na znalezienie pracy – twierdzi tak 56% zamieszkujących ten region.


Jak wynika z cyklicznego raportu Pracuj.pl – „Rynek Pracy Specjalistów”, w ubiegłym roku wśród najczęściej poszukiwanych pracowników znaleźli się handlowcy i specjaliści IT, ale co ciekawe ci pierwsi dość słabo oceniają swoje szanse na zmianę pracy – pesymistami jest prawie połowa z nich (49%). Z kolei specjaliści IT dostrzegają stale rosnące zapotrzebowanie na ich umiejętności i optymistycznie podchodzą do ewentualnej zmiany pracodawcy – dobrze swoje możliwości w tym względzie ocenia prawie ¾ badanych z tej grupy.


Kryzys dał się we znaki pracownikom

Dość widoczny podział w ocenie swoich możliwości na znalezienie pracy wynika prawdopodobnie z tego, jak w czasach kryzysu poradziliśmy sobie na rynku pracy. Aż 66% respondentów przyznaje, że odczuła skutki dekoniunktury w ostatnich dwóch latach. Najczęściej deklarowały tak osoby zatrudnione w sprzedaży i handlu oraz w branży bankowej i ubezpieczeniowej.

W najmniejszym stopniu odczuły je natomiast osoby pracujące w branży IT, co nie powinno dziwić, gdyż ten sektor nadal dynamicznie się rozwija, a liczba ofert dla specjalistów IT cały czas rośnie. Tylko w ubiegłym roku propozycji w serwisie Pracuj.pl dla tych osób było o 65% więcej niż w 2009.

Zdaniem ankietowanych w największym stopniu spowolnienie gospodarcze dotknęło natomiast pracowników działów: administracji biurowej, audytu i podatków, finansów i księgowości, a także HR/kadr, obsługi klienta/ call center, produkcji oraz PR.Informacja o badaniu:

Celem badania „Kandydat 2010” było, między innymi, poznanie opinii specjalistów i menedżerów na temat rynku pracy w Polsce. Badanie zostało przeprowadzone online (ankieta wypełniana samodzielnie przez respondenta), w dniach 1-22 września 2010 r., przez Pracuj.pl we współpracy z firmą Nielsen Polska. Wzięło w nim udział 12 173 osób w wieku 25-60 lat, użytkowników serwisów należących do Grupy Pracuj (Pracuj.pl, Profeo.pl), posiadających minimum 2-letnie doświadczenie na rynku pracy.

Źródło: Pracuj.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0