Starsi pracownicy otrzymają wyższy zasiłek chorobowy

Pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, za pobyt w szpitalu od 15. do 33. dnia choroby otrzymają zasiłek wynoszący 80% wynagrodzenia. W dn. 22.10.2010 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy z dn. 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t. jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512), zrównującą poziom świadczeń chorobowych otrzymywanych przez pracowników za czas pobytu w szpitalu.

Przypominamy, że zasiłek chorobowy jest zróżnicowany procentowo w zależności od tego, czy wypłaca się go z powodu niezdolności wiążącej się z pobytem w szpitalu, czy też nie. Do dyskryminacji starszych pracowników dochodzi wówczas, gdy w pierwszym okresie niezdolności do pracy są oni leczeni w szpitalu – od 15. dnia niezdolności przysługuje im bowiem zasiłek w kwocie odpowiadającej 70% podstawy wymiaru, podczas gdy pracownicy, którzy nie ukończyli 50 lat niższe świadczenie otrzymują dopiero od 34. dnia pobytu w szpitalu. To efekt nowelizacji Kodeksu pracy (ustawa z dn. 19.12.2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33), na podstawie której pracownikom po 50 roku życia wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest za okres niezdolności trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Zatem zasiłek chorobowy finansowany przez ZUS przysługuje im już od 15. dnia niezdolności do pracy (art. 92 k.p.).

Nowelizacja przyjęta przez Sejm zakłada zwiększenie wymiaru zasiłków chorobowych przysługujących pracownikom, którzy ukończyli 50 lat, za okres pobytu w szpitalu z 70% do 80% od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, pracownicy w wieku powyżej 50 lat, których niezdolność do pracy wiąże się z pobytem w szpitalu, nie będą dzięki temu dyskryminowani ze względu na wiek, a ponadto wszyscy pracownicy będą mieli wypłacane świadczenia za okres pobytu w szpitalu w tej samej procentowo wysokości.
Ustawa zmieniająca została przekazana do Senatu. Planowany termin wejścia w życie omawianych zmian to 1 stycznia 2011 r.

Autor: B. Opar, Źródło: Biblioteka Prawa Pracy

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0