Nowa funkcjonalność portalu otoPraca.pl

OtoPraca.pl, serwis rekrutacyjny wchodzący w skład Grupy Allegro, wprowadził nową funkcjonalność – „Super profil” – umożliwiającą ocenę profili zawodowych użytkowników portalu. Najlepsi kandydaci zwiększają tym samym szansę na zainteresowanie swoją osobą potencjalnych pracodawców.

Jak działa system?

Przy każdym profilu zawodowym kandydata umieszczona została ikona przedstawiająca dłoń z kciukiem uniesionym ku górze. Wszystkie kliknięcia w ikonkę są na bieżąco zliczane. Profil z co najmniej 15 ocenami, automatycznie otrzymuje miano „Super profilu”, a etykieta ta wyróżnia graficznie danego kandydata na listach serwisu otoPraca.pl. Liczone są tylko zgłoszenia z różnych adresów IP, co ograniczy ewentualne próby manipulowania ocenami.

Korzyści z uruchomienia nowej funkcjonalności czerpać będą zarówno kandydaci jak i pracodawcy – mówi Marta Krauze z serwisu otoPraca.pl. – Użytkownicy z „Super profilem” będą  wyróżniać się na tle innych. System oceniania to także ułatwienie dla pracodawców. Skróciliśmy czas, jaki rekruterzy będą poświęcać na przeglądanie bazy profili. Teraz szybciej mogą dotrzeć do kandydatów posiadających najlepsze rekomendacje.

Nowe narzędzie ma także na celu promowanie najlepiej przygotowanych dokumentów rekrutacyjnych. Mamy nadzieję, że „Super profile” posłużą innym użytkownikom za dobry przykład tego, jak tworzyć skuteczne CV – dodaje Marta Krauze – Dobrze opisany profil zwiększa szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

Najlepszych kandydatów mogą wskazywać wszyscy Internauci, niezależnie od tego czy posiadają konto w serwisie otoPraca.pl.


Zapytaliśmy przedstawiciela portalu o nową funkcjonalność:

Czy osoba poszukująca pracy nie chce ujawniać swojego CV publicznie jest w gorszej sytuacji bo nie ma jej  w otwartej bazie, co może przekładać się na mniejsze szanse bycia zauważonym?

W zasadzie tak. Przeszukiwanie baz CV to popularny sposób wśród Rekruterów na szukanie pracowników a brak profilu w takiej bazie to brak szansy na to, że znajdzie nas Pracodawca, któremu odpowiadają nasze doświadczenie i kompetencje. Jeśli użytkownik nie korzysta z tej możliwości, pozostaje mu samodzielne szukanie pracy – musi sam przeglądać oferty i dopiero w odpowiedzi na ogłoszenie wysyłać swoją aplikację.

Czy pracodawcom opłaca się dodawać ogłoszenia skoro mają bazę otwartych profili?

Profile zawodowe są usługą skierowaną do specjalistów, którzy poszukują pracy bądź są otwarci na zmianę aktualnego zajęcia. Pracodawca prosi wybranego Kandydata o pełne CV, jednak nie zawsze Kandydat może być zainteresowany ofertą. Baza jest usługą komplementarną i wymaga od Pracodawcy pewnego nakładu pracy, który może się okazać droższy niż zamieszczenie ogłoszenia, na które spłyną aplikacje od Kandydatów rzeczywiście chętnych do podjęcia danej pracy.

Czy portalowi opłaca się otwierać za darmo bazy zarejestrowanych kandydatów? W innych portalach dostęp do bazy CV sporo kosztuje. Za co płaci pracodawca w tym przypadku?

Naszym core biznesem są ogłoszenia i te założenia się nie zmieniają. Wprowadzenie bezpłatnej bazy CV jest dodatkowym wsparciem rekrutacji i jawną informacją o rzeczywistym profilu Kandydatów zarejestrowanych w serwisie. Aktualnie najbardziej zależy nam na tym, aby zdobyć zaufanie Pracodawców i proponować rozwiązania, które zainteresują nowych Rekruterów.

Dodam jeszcze, że profile zawodowe nie zawierają danych osobowych – jeżeli dany kandydat zainteresuje swoją osobą pracodawcę, musi być zalogowanym użytkownikiem portalu, aby móc wysłać prośbę o pełne CV. Kandydat decyduje wtedy, czy jest zainteresowany proponowaną ofertą i czy chce udostępnić swoje pełne dane firmie.

Źródło: OtoPraca.pl1. Jeśli ktoś nie chce ujawniać swojego CV, czy jest w gorszej sytuacji, tzn. nie ma go w otwartej bazie, więc ma mniejsze szanse być zauważonym?

odp.: W zasadzie tak. Przeszukiwanie baz CV to popularny sposób wśród Rekruterów na szukanie pracowników a brak profilu w takiej bazie to brak szansy na to, że znajdzie nas Pracodawca, któremuodpowiadają nasze doświadczenie i kompetencje. Jeśli użytkownik nie korzysta z tej możliwości, pozostaje mu samodzielne szukanie pracy – musi sam przeglądać oferty i dopiero w odpowiedzi na ogłoszenie wysyłać swoją aplikację.
2. Czy pracodawcom opłaca się dodawać ogłoszenia skoro mają bazę otwartych profili?

odp.: Profile zawodowe są usługą skierowaną do specjalistów, którzy poszukują pracy bądź są otwarci na zmianę aktualnego zajęcia. Pracodawca prosi wybranego Kandydata o pełne CV, jednak nie zawsze Kandydat może być zainteresowany ofertą. Baza jest usługą komplementarną i wymaga od Pracodawcy pewnego nakładu pracy, który może się okazać droższy niż zamieszczenie ogłoszenia, na które spłyną aplikacje od Kandydatów rzeczywiście chętnych do podjęcia danej pracy.


3. Czy portalowi opłaca się otwierać za darmo bazy zarejestrowanych kandydatów? W innych portalach dostęp do bazy CV sporo kosztuje. Za co płaci pracodawca w tym przypadku?

odp.:  Naszym core biznesem są ogłoszenia i te założenia się nie zmieniają. Wprowadzenie bezpłatnej bazy CV jest dodatkowym wsparciem rekrutacji i jawną informacją o rzeczywistym profilu Kandydatów zarejestrowanych w serwisie. Aktualnie najbardziej zależy nam na tym, aby zdobyć zaufanie Pracodawców i proponować rozwiązania, które zainteresują nowych Rekruterów.

Dodam jeszcze, że profile zawodowe nie zawierają danych osobowych – jeżeli dany kandydat zainteresuje swoją osobą pracodawcę, musi być zalogowanym użytkownikiem portalu, aby móc wysłać prośbę o pełne CV. Kandydat decyduje wtedy, czy jest zainteresowany proponowaną ofertą i czy chce udostępnić swoje pełne dane firmie.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0