Polacy nie lubią osób, z którymi pracują

Aż 65 proc. Polaków uważa, że atmosfera w firmie może stać się przyczyną rezygnacji z pracy, nawet jeśli nie mamy innej oferty zatrudnia. Okazuje się, że większość z nas nie jest zadowolona ze stosunków panujących w naszych firmach.

Zła atmosfera w pracy powoduje frustrację i spadek zaangażowania pracowników. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest zachowanie współpracowników i szefa – wynika z badań ankietowych przeprowadzonych wśród użytkowników serwisu rekrutacyjnego szybkopraca.pl.


Atmosfera w pracy raczej przeciętna

Większość ankietowanych internautów oceniło atmosferę w pracy jako przeciętną (32 proc). Ta grupa osób deklaruje, że w miejscu zatrudnienia można nawiązywać bliższe znajomości, ale trzeba również kierować się zasadą ograniczonego zaufania wobec współpracowników. Kolejne 27 proc. ankietowanych wskazało, że atmosfera w ich pracy jest zła. Natomiast 26 proc. uważa, że jest ona nie do zniesienia. Najmniej osób – 15 proc. zadeklarowało, iż są zadowolone ze stosunków panujących w ich firmie.


Co wpływa na atmosferę w pracy?

Okazuje się, że największy wpływ na to, czy dobrze czujemy się w miejscu pracy, mają inni pracownicy. Na tę przyczynę wskazało 74 proc. ankietowanych. To właśnie osoby, z którymi współpracujemy na co dzień budują naszą opinię o danej firmie. Ważne są w związku z tym stosunki panujące w poszczególnych zespołach, grupach lub pomiędzy osobami dzielącymi osobne pomieszczenie w pracy.


Na szefa, jako na główną przyczynę budującą atmosferę w miejscu zatrudnienia, wskazało 71 proc. ankietowanych. Pokazuje to, jak ważne są kompetencje menedżerskie szefa i dobra umiejętność zarządzania zespołem. Pracownicy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa, związane z umiejętnością rozwiązywania problemów przez szefa.


Kolejną ważną przyczyną wpływającą na atmosferę w pracy jest system wynagradzania i awansów. Klarowna polityka płacowa pozwala na planowanie przez pracownika jego przyszłej pensji. Natomiast jasne wytyczne dotyczące awansu sprawiają, że pracownikowi łatwiej jest osiągać cele i wykonywać zadnia, co daje korzyść zarówno pracodawcy, jak i zatrudnionemu.


Informacje na temat sytuacji firmy, docierające do pracowników, są kolejną ważną przyczyną wpływającą na atmosferę (27 proc.). Jeśli osoby pracujące w organizacji zauważają zmiany w płynności finansowej firmy, zaczynają obawiać się o utrzymanie swojego miejsca pracy. Z drugiej strony, jeśli do zatrudnionych docierają pozytywne informacje, buduje to ich poczucie bezpieczeństwa.


21 proc. ankietowanych wskazało własne zachowanie jako na jedną z najważniejszych przyczyn budujących atmosferę w firmie. Okazuje się więc, że za złe stosunki między współpracownikami jesteśmy skłonni częściej obwiniać innych niż siebie. Jednak nie pozostajemy wobec siebie zupełnie bezkrytyczni.


Organizowane przez firmę spotkania i imprezy integracyjne były znaczące dla 9 proc. ankietowanych. Można wywnioskować, że działania PR skierowane do pracowników mają dla nich najmniejsze znaczenie.


Atmosfera w pracy to sprawa kluczowa

Na pytanie o skutki złej atmosfery w pracy, 46 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest to powód do frustracji. Dla kolejnych 32 proc. było to kluczową sprawą. Nie dziwi więc fakt, że znacząco wpływa to na nasze zaangażowanie oraz jakość wykonywania obowiązków służbowych. 18 proc. ankietowanych stwierdziło, że atmosfera w pracy wpływa wyłącznie na stosunki między pracownikami, a nie na ich lojalność wobec pracodawcy. Najmniej internautów – 4 proc. – stwierdziło, że atmosfera nie ma dla nich żadnego znaczenia.


Uciekniemy z firmy, w której jest źle

Na pytanie, czy atmosfera w firmie może być przyczyną dobrowolnej rezygnacji z pracy, 65 proc. ankietowanych wskazało, że byłoby w stanie zwolnić się, nawet jeśli nie mięliby innej oferty zatrudniania. 34 proc. internautów zmieniłoby pracę pod warunkiem możliwości odejścia do innej organizacji. 2 proc. stwierdziło, że zła atmosfera w firmie nie może być przyczyną rezygnacji z zatrudniania.

Najważniejsi są współpracownicy

Okazuje się, że w pracy najważniejsi są dla nas ludzie, z którymi spotykamy się na co dzień, osiągamy wspólne sukcesy lub ponosimy porażki. W dzisiejszych czasach spędzamy więcej czasu z pracy niż z własną rodziną, co powoduje, że atmosfera w miejscu zatrudnienia staje się często kluczową sprawą. Watro więc dbać o dobre stosunki ze współpracownikami oraz dobrą opinię szefa.

Szczegółowe informacje można znaleźć w raporcie serwisu szybkopraca.pl: Atmosfera w pracy w opinii Polaków


Źródło: qbusiness.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0