Większa dynamika zatrudnienia w III kwartale 2010 r.

Pracodawcy w Polsce są najbardziej optymistycznie nastawieni do zatrudniania nowych pracowników od prawie dwóch lat; perspektywy zatrudnienia są największe w sektorze Budownictwo.


Agencja personalna Manpower Polska ogłosiła w dniu dzisiejszym, że pracodawcy w Polsce zwiększą dynamikę zatrudnienia w III kwartale 2010 r. Na podstawie deklaracji reprezentatywnej próby polskich pracodawców ustalono prognozę netto zatrudnienia na poziomie +18%, najwyższą od IV kwartału 2008 r. Według Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia 24% pracodawców planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6% przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 68% badanych szacuje brak zmian personalnych w III kwartale 2010 r. W ujęciu kwartalnym, odnotowano wzrost prognozy netto zatrudnienia o 5 punktów, natomiast w ujęciu rok do roku, prognoza jest wyższa o 9 punktów procentowych.


Wyniki badania Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla III kwartału 2010 r. wskazują, że polscy pracodawcy są gotowi do zwiększania zatrudnienia. Największy optymizm wykazują firmy z sektora Budownictwo, gdzie poszukiwani są między innymi murarze, tynkarze, elektrycy, spawacze, hydraulicy a także inżynierowie. Prognoza jest bardzo optymistyczna również dla sektorów Restauracje/ Hotele, Instytucje sektora publicznego a także Kopalnie/ Przemysł wydobywczy. Dobra wiadomość dla pracowników i pracodawców to fakt, że w Polsce odnotowano najwyższą prognozę zatrudnienia spośród wszystkich 17 krajów badanych w Europie – wyjaśnia Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska. – Optymizm pracodawców na całym świecie stopniowo wzrasta, prognoza netto zatrudnienia w 30 z 36 badanych krajów jest wyższa niż rok temu, zaś w 23 krajach jest wyższa niż w ubiegłym kwartale – dodaje Iwona Janas.


W Polsce, prognoza netto zatrudnienia dla III kwartału 2010 r. jest drugi kwartał z rzędu dodatnia we wszystkich 10 badanych sektorach. Najbardziej optymistycznie nastawieni do zatrudniania nowych pracowników są pracodawcy z sektora Budownictwo, na podstawie deklaracji, których ustalono prognozę netto zatrudnienia +44%. Wyraźny optymizm jest wśród pracodawców z sektora Restauracje/ Hotele (+24%) a także w sektorach Instytucje sektora publicznego i Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (oba +23%). Optymizm widać również wśród pracodawców z sektorów Handel detaliczny i hurtowy i Produkcja przemysłowa (oba +17%) a także Transport/ Logistyka (+15%). Umiarkowany optymizm przejawiają pracodawcy z sektorów Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (+7% dla obu).


W porównaniu kwartalnym, odnotowano optymizm pracodawców z 7 na 10 sektorów i w większości przypadków wzrosty są znaczące. Największy wzrost o 33 punkty procentowe odnotowano dla sektora Budownictwo. W przypadku sektorów Kopalnie/ Przemysł wydobywczy oraz Restauracje/ Hotele prognoza jest wyższa o 7 punktów. Prognoza netto zatrudnienia jest niższa, niż przed kwartałem w sektorach Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, Handel detaliczny i hurtowy a także Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo. W ujęciu rocznym, wyższe prognozy netto zatrudnienia odnotowano w 8 z 10 sektorów. Największe wzrosty, o 25, 21 i 20 punktów procentowych, widoczne są odpowiednio w sektorach Produkcja przemysłowa, Budownictwo oraz Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi. Prognoza netto zatrudnienia jest także wyższa w sektorach Transport/ Logistyka (o 12 punktów), Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (o 11 punktów) a także Handel detaliczny i hurtowy oraz Instytucje sektora publicznego (o 8 punktów w obu).


W przypadku regionów Polski, pracodawcy ze wszystkich 6 badanych regionów oceniają plany dot. zatrudnienia w III kwartale 2010 r. optymistycznie. Najwięcej optymizmu wykazują pracodawcy regionu Północno-Zachodniego (województwo wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie)i z regionu Południowo-Zachodniego (województwo dolnośląskie, opolskie), dla których otrzymano prognozę netto zatrudnienia odpowiednio +25% i +23%. Na podstawie deklaracji przedsiębiorców z regionu Wschodniego (województwo lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie) ustalono prognozę na poziomie +18% a dla regionu Południowego (województwo małopolskie, śląskie) prognozę +17%.


W ujęciu kwartalnym, dynamika zatrudnienia będzie większa w 5 z 6 badanych regionach. Najwyższy wzrost o 11 punktów procentowych odnotowano dla regionów Południowo-Zachodniego i Północno-Zachodniego. W regionie Wschodnim jest widoczny umiarkowany wzrost o 7 punktów procentowych. Spadek prognozy zatrudnienia o 3 punkty nastąpił w regionie Północnym (województwo kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie). Porównując rok do roku, prognozy netto zatrudnienia dla 5 regionów są bardziej optymistyczne.


Na podstawie deklaracji pracodawców z regionu Północnego odnotowano wzrost o 14 punktów procentowych. Prognoza jest wyższa o odpowiednio 13 i 11 punktów w regionach Południowo-Zachodnim i Północno-Zachodnim. Prognoza netto zatrudnienia dla regionu Południowego wzrosła o 9 punktów, natomiast regiony Centralny (województwo łódzkie, mazowieckie) i Wschodni odnotowały wzrost o 7 punktów procentowych. Analizując wyniki badania Manpower dla wszystkich 36 badanych krajów widzimy, że więcej pracodawców z 31 krajów deklaruje, że będzie zatrudniać niż zwalniać pracowników w III kwartale 2010 r. zaś pracodawcy z 4 krajów nie są optymistyczni i w tych krajach prognozy zatrudnienia mają wartości ujemne. To znaczna poprawa w porównaniu do badania przed rokiem, w którym wyraźny pesymizm pracodawców widoczny był w 13 krajach starego kontynentu. Największy optymizm wykazują pracodawcy z Indii (+42%), Brazylii (+40%), Tajwanu (+35%), Chin (+27%), Peru (+26%), Australii (+24%) oraz Singapuru (+21%). Ujemne prognozy netto zatrudnienia dla III kwartału 2010 r. odnotowano dla Włoch (-9%), Irlandii i Hiszpanii (oba -6%) oraz Grecji (-5%).


Zróżnicowany optymizm przejawia się w deklaracjach pracodawców z 18 krajów badanych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), jednak obserwujemy pozytywne sygnały dotyczące rynku pracy. W III kwartale 2010 r. więcej pracodawców z 13 krajów deklaruje chęć zatrudniania niż zwalniania, podczas gdy rok temu w 13 krajach odnotowano ujemne prognozy. Aktualnie tylko w 4 krajach obserwujemy ujemne prognozy netto zatrudnienia i są to Włochy (-9%), Irlandia i Hiszpania (oba -6%) oraz Grecja (-5%). W ujęciu rocznym prognozy są wyższe w 14 krajach. Najbardziej optymistyczne prognozy zatrudnienia odnotowano dla Polski (+18%), Niemiec (+9%) i Szwecji (+8%).


Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla III kwartału 2010 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 15 a 28 kwietnia 2010 r. obejmujących grupę 750 pracodawców reprezentującą 10 sektorów z 6 regionów Polski. Prognoza netto zatrudnienia to wynik analizy danych, jakie otrzymywane są z odpowiedzi na jedno pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące całkowitego zatrudnienia firmy w Pani/ Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku lipca do końca września 2010 r. w porównaniu do obecnego kwartału?”. Prognoza netto zatrudnienia to wyrażona w procentach różnica pomiędzy liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Wynik ze znakiem dodatnim wskazuje planowany wzrost zatrudnienia, z ujemnym jego redukcję.


Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które przeprowadzone zostało po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w 1962 r. W chwili obecnej, w badaniu uczestniczy ponad 61 000 pracodawców z 36 krajów. Barometr Manpower to jedyne badanie rynku pracy o tak dużym rozmiarze, zakresie i długiej historii. W chwili obecnej, w wielu krajach Barometr Manpower to nie tylko narzędzie badawcze, ale wiarygodny wskaźnik ekonomiczny stosowany przez m.in. Bank Angielski i Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku.


1 Sektory uwzględnione w badaniu: Budownictwo, Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, Handel detaliczny i hurtowy, Instytucje sektora publicznego, Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, Produkcja przemysłowa, Restauracje/ Hotele, Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, Transport/ Logistyka.


1 Regiony Polski według podziału Eurostatu: Centralny (łódzkie, mazowieckie), Południowo-Zachodni (dolnośląskie, opolskie), Południowy (małopolskie, śląskie), Północno-Zachodni (wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie), Północny (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie), Wschodni (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie).


O Manpower Inc.

Firma Manpower Inc. (NYSE: MAN) jest światowym liderem w sektorze usług pośrednictwa pracy, tworzy i świadczy usługi pozwalające klientom na odnoszenie sukcesów w zmieniającym się świecie pracy. Założona w 1948 roku firma oferuje pracodawcom gamę usług dla całego cyklu zatrudnienia i działalności, w tym pracę tymczasową, rekrutację pracowników stałych i kontraktowych, zatrudnienie zewnętrzne, outplacement, ocenę i dobór pracowników, szkolenia i doradztwo. Światowa sieć Manpower obejmująca 4100 biur w 82 krajach, pozwala firmie zaspokajać potrzeby 400 000 klientów rocznie, w tym małych i średnich przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów, a także największych światowych korporacji. W swej pracy Manpower kładzie nacisk na zwiększanie wydajności poprzez poprawę jakości, efektywności i redukcję kosztów, co pozwala firmom koncentrować się na ich podstawowej działalności. Manpower Inc. skupia 5 marek: Manpower, Manpower Professional, Elan, Jefferson Wells i Right Management.

Źródło: Manpower Polska

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0