Urlop wychowawczy – plusy i minusy

Trzydzieści lat temu dużo kobiet korzystało z tej możliwości jaką jest urlop wychowawczy. Obecnie zarówno kobieta jak i mężczyzna mogą sprawować opiekę nad dzieckiem na tych samych zasadach ale czy dużo osób decyduje sie na taki krok? Na początek przytoczę co kodeks pracy mówi w tym temacie, dla zobrazowania tematu od strony prawnej.

Art. 186 k.p.
§ 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

§ 2. Pracownik mający okres zatrudnienia określony w § 1, bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w tym przepisie, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika.

§ 3. Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

§ 4. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika.

§ 5. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach.


Przepisy prawa to jednak nie wszystko. Wielokrotnie pojawiają się rozterki związane z podjęciem decyzji o skorzystaniu z takiego urlopu.  W dzisiejszych czasach niewiele osób korzysta z przywileju jakim jest urlop wychowawczy. Powodów jest wiele. Można jednak zauważyć, że coraz częściej na urlop decyduje się ojciec dziecka. Niekiedy jest to podyktowane względami finansowymi (gdy to kobieta zarabia lepiej), niekiedy również z wygody.

Bywa jednak tak, że nie ma innego wyjścia i bez względu na zarobki trzeba wykorzystać chociażby dwa, trzy miesiące urlopu. Wówczas pojawiają dylematy.Poniżej kilka za i przeciw (może okażą się pomocne przy podejmowaniu decyzji):

Plusy:
– dziecko ma zapewnioną najlepszą opiekę,
– wolny czas pozwala na chodzenie z dzieckiem na częste spacery,
– poprawia się kontakt rodzica z dzieckiem,
– rodzic może w czasie urlopu odpocząć od obowiązków służbowych,
– więcej wolnego czasu mają również dla siebie partnerzy, rodzice dziecka.

Minusy:
– brak wynagrodzenia,
– brak kontaktu ze współpracownikami, z pracodawcą na dotychczasowych zasadach a co za tym
idzie z każdym dniem „odbiegasz” od swoich obowiązków aż w końcu zapominasz o nich co może
utrudnić znacząco powrót do pracy,
– decyzja o korzystaniu z urlopu wychowawczego może przekreślić i uniemożliwić powrót do
pracy, szef może bowiem uznać, że dział doskonale funkcjonuje bez ciebie,
– na świadectwie pracy jest adnotacja o korzystaniu z urlopu wychowawczego co może wpłynąć na decyzje przyszłego pracodawcy o przyjęciu do następnej pracy

A jak Wy postrzegacie podjęcie takiej decyzji? Więcej plusów czy minusów? Warto obecnie korzystać z urlopu wychowawczego?

Autor: Zofia Hanusik-Jeruzel
www.sophia-30.blogspot.com

2 komentarze
 1. Reply
  online 19 maja 2010 at 18:32

  co szukalem, dzieki

 2. Reply
  rita 23 lipca 2010 at 15:34

  Witam serdecznie!

  Jestem na urlopie wychowawczym do 31. sierpnia 2010 roku, chciałaby jednka zostać dłużej z maluszkie, karmie go piersia. Niestety mam umowę na czas określony do 30 wrzesnia 2010, czy mogę pisac podanie o urlop wych na dłuższy okres niż obliguje mnie umowa? Czy dyrekcja może się nie zgodzić, czy ja mam jakeś prawo, jestem chroniona?
  Bardzo proszę o szybkąodpowiedz.

  Dziękuję bardzo mama wesołej trójeczki R. Marecka

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0