Jedynie 13% pracodawców planuje zwolnienia

Prawie połowa pracodawców (49%) planuje zatrudnienie specjalistów i menedżerów w nadchodzącym kwartale tego roku, a jedynie 13% zwolnienia, wynika z międzynarodowego badania „Global Snapshot” przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Antal International. Najłatwiej o pracę będzie w sektorze oprogramowania IT (aż 80% pracodawców deklaruje chęć zatrudnienia), telekomunikacji (69%) i farmacji (62%).

W dniu 3 lutego 2010 Antal International publikuje międzynarodowy raport „The Global Snapshot”, przygotowany na podstawie anonimowych ankiet i wywiadów przeprowadzonych z ponad 6000 przedsiębiorstwami w ponad 30 krajach na całym świecie. Ankietowani zostali zapytani o tendencje zatrudnienia (rekrutacji i zwolnień) na chwilę obecną oraz prognozy na następne trzy miesiące.

”Chociaż w kilku krajach nadal możemy zauważyć tendencję spadkową na rynku pracy, ogólnie sytuacja na świecie poprawia się” wyjaśnia Artur Skiba, Dyrektor Zarządzający Antal International.

„Pracodawcy z większym optymizmem i pewnością spoglądają w 2010 rok. Coraz więcej organizacji znów zaczyna myśleć o rekrutacji w kategoriach „wojny o talenty”, kolejne firmy decydują się coraz odważniej na pozyskanie najbardziej utalentowanych specjalistów i menedżerów z rynku. Wszystko po to, aby być przygotowanym na poprawienie się sytuacji gospodarczej gdy trzeba będzie szybko zareagować na nadchodzące ożywienie i wyprzedzić konkurencję”.

W Polsce wskaźnik aktywnego zatrudniania specjalistów i menedżerów spadł z 53% jesienią zeszłego roku do 48% obecnie, jednak odsetek firm deklarujących zwolnienia również spadł dynamicznie z 28% do jednego z najniższych na świecie 15%. „Myślę, że falę masowych zwolnień polskich ekspertów mamy już daleko za sobą”.

Największe prognozy zatrudnienia deklarują pracodawcy z sektorów: oprogramowania IT (aż 80%), telekomunikacji (69%), farmacji (62%) oraz bankowości (58%). Najmniejsze: inżynieria (18%), finanse i księgowość (33%), FMCG (44%) oraz motoryzacja (46%). Największych zwolnień możemy się spodziewać w FMCG (37% badanych deklaruje zwolnienia) i telekomunikacji (31%).

Jak rynek pracy wygląda na świecie i jak może się zmienić w nadchodzącym kwartale?

Europa Zachodnia
Wśród większych gospodarek Europy Zachodniej najwyższe wskaźniki aktywnej rekrutacji deklarowali pracodawcy z Wielkiej Brytanii (59%), Francji (55%) i Niemiec (51%). Jednak wiele mniejszych krajów aktywniej poszukuje nowych pracowników: w Szwajcarii 64%, Austrii 58% i Luksemburgu 58%. Najbardziej pesymistyczne prognozy pochodzą z Malty (31%) i Hiszpanii (zaledwie 30%).

Europa Wschodnia i Eurazja
Najwyższe poziomy rekrutacji w tym regionie zanotowała Rosja (71%), Czechy (57%), Rumunia (55%) i Polska (48%).  Problemy gospodarcze Węgier wpłynęły zapewne na najniższy wskaźnik rekrutacji w tym regionie – zaledwie 28% przedsiębiorstw aktywnie poszukuje nowych menedżerów lub specjalistów (nieznaczna poprawa z 26% jesienią zeszłego roku).

Afryka i Bliski Wschód
Według raportu wskaźniki aktywnego zatrudnienia powoli zaczynają rosnąć w Egipcie – obecnie jest to 65% w porównaniu do 61% we wrześniu i 51% kwietniu zeszłego roku. Pomimo problemów gospodarczych Dubaju, region ogólnie wypada dość dobrze – z aktywnym wskaźnikiem zatrudnienia na poziomie 46%, a także optymistycznymi prognozami pracodawców na następny kwartał – aż 62% deklaruje, że będzie zatrudniać specjalistów i menedżerów. W Republice Południowej Afryki wskaźnik aktywnego zatrudnienia wzrósł od jesieni zeszłego roku z 45% do 49% obecnie; najwyższy poziom zatrudnienia deklaruje Nigeria (70%).

Azja

Pracodawcy w Chinach pewnie spoglądają w przyszłość- 74% firm planuje zatrudnienie specjalistów i menedżerów w następnym kwartale. Coraz mniej organizacji zwalnia ekspertów – obecnie 25% w porównaniu do 34% jesienią zeszłego roku. W Indiach, po przygnębiającym początku 2009 roku, rynek pracy specjalistów i menedżerów zaczyna się odbijać (wskaźnik aktywnej rekrutacji wzrósł z 29% do 71%).

Ameryki
Rynek pracy specjalistów i menedżerów w USA nie zmienił się znacząco od jesieni zeszłego roku. Pozytywnym pozostaje fakt, iż procent firm deklarujących zwolnienia spadł z 34% we wrześniu zeszłego roku do 29% obecnie, można także spodziewać się kolejnego spadku na poziomie 22% w kolejnych trzech miesiącach. W Brazylii wskaźnik aktywnego zatrudniania zmniejszył się nieznacznie z 56% jesienią do 50% obecnie, jednak pracodawcy optymistycznie prognozują zatrudnienie w nadchodzącym kwartale na poziomie 58%.

Metodologia badania
Badanie przeprowadzono w okresie od 1 grudnia do 31 grudnia 2009 na próbie 6151 przedsiębiorstw w 30 krajach w Europie, Azji, Afryce i Amerykach. Badania przeprowadzono rozsyłając ankietę elektroniczną i przeprowadzając wywiad telefoniczny. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie jak i pracownicy  działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce udział w badaniu wzięło 820 firm.

Źródło: www.antal.pl


Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0