Jak szukamy pracy w porównaniu do naszych sąsiadów?

mapWielka Brytania to dla Polaków i Rosjan najbardziej atrakcyjny, zagraniczny kierunek wyjazdu za pracą, Niemcy z kolei najchętniej popracują w Szwajcarii. Bez względu na narodowość, czynnikiem decydującym o wyborze pracodawcy zarówno w kraju, jak i za granicą jest wysokość wynagrodzenia – wynika z międzynarodowego sondażu organizacji The Network, zrzeszającej wiodące internetowe portale rekrutacyjne na świecie, do której należy polski serwis Pracuj.pl.

W swoim kraju Polacy szukają rozwoju, Rosjanie wyzwań

Wysokość oferowanego wynagrodzenia jest dla 82% internautów z Polski najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze nowej pracy. Na dalszych miejscach znalazła się dobra atmosfera pracy, możliwości rozwoju zawodowego oraz dodatkowe szkolenia.

Co ciekawe, możliwości rozwoju zawodowego mają mniejsze znaczenie dla naszych sąsiadów, w ankiecie wskazało na nie 38% internautów z Rosji i niespełna 1/3 Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi zdecydowanie bardziej od nas cenią sobie za to możliwość pracy na czas nieokreślony (57% wskazań), a także zróżnicowanie zadań w pracy (47%). Dla Rosjan szczególnie ważne jest, aby praca była pełna wyzwań (66% wskazań).

Wykres 1. Jakie czynniki weźmiesz pod uwagę decydując się na podjęcie nowej pracy? (odpowiedzi udzielone przez internautów z Polski)

P1

Sąsiedzi bardziej mobilni

Sondaż The Network pokazał również, że Polacy mniej chętnie niż nasi sąsiedzi podjęliby pracę za granicą – taką możliwość wskazała prawie połowa (47%) uczestników ankiety The Network z Polski, podczas gdy w Niemczech 79%, a w Rosji 75%. Warto przy tym zauważyć, że o ile „zdecydowanie tak” możliwości pracy za granicą mówi co drugi ankietowany internauta Niemiec i co trzeci Rosjanin, to w Polsce deklarację taką składa jedynie co piąta osoba.

Wykres 2. Czy podjąłbyś pracę za granicą?

P2Źródło: Sondaż The Network, dane dla internautów z Polski (n=3618), Rosji (n=4868) i Niemiec (n=1881)

Wśród Polaków rozważających emigrację zarobkową, najwięcej, bo aż 58% pytanych, wybrałoby Wielką Brytanię. Niemcy bądź Stany Zjednoczone rozważałoby ok. 40% naszych rodaków i tyle samo Rosjan. Internauci z Niemiec z kolei najczęściej wskazywali Szwajcarię, Austrię oraz Stany Zjednoczone. Jedynie 6% Niemców i 2% Rosjan chciałoby pracować w Polsce.

Dlaczego wyjedziemy?

Powody, które skłaniałyby do wyjazdu za granicę Polaków, Niemców i Rosjan różnią się znacząco. Większość rodaków wyjechałaby, aby podnieść standard swojego życia (61%), natomiast gros Niemców i Rosjan, aby zdobyć nowe doświadczenia (odpowiednio 58% i 62%). Możliwość nauki nowego języka docenia co drugi internauta Polak i 40% Rosjan, ale już tylko 20% Niemców. Z kolei nowe znajomości są istotne dla co trzeciego internauty z Niemiec, ale już tylko dla co dziesiątego Polaka i Rosjanina.

Dosyć zaskakujący wydaje się fakt, że szukając pracy za granicą Polacy najczęściej korzystaliby z… polskich serwisów rekrutacyjnych. Kolejnym wyborem były wyszukiwarki internetowe, trzecie miejsce zajęły ex aequo strony internetowe pracodawców oraz znajomi i rodzina. Niemcy korzystaliby z wyszukiwarek, a także międzynarodowych serwisów rekrutacyjnych i stron www pracodawców. Aż 48% internautów z Rosji zajrzałoby na zagraniczne portale rekrutacyjne, a wśród kolejnych wskazań znalazły się, podobnie jak u Niemców, strony potencjalnych pracodawców oraz wyszukiwarki internetowe.

Wykres 3. Z jakich źródeł skorzystasz szukając pracy za granicą? (odpowiedzi udzielone przez internautów z Polski)

P3Źródło: Sondaż The Network, n=2231, osoby, które wyraziły chęć pracy za granicą


Informacja o sondażu:

Ankietę przeprowadzono w 33 krajach, w których obecne są portale rekrutacyjne zrzeszone w sojuszu The Network, w lipcu i sierpniu 2009 roku. Na ankietę odpowiedziało w sumie 66019 internautów, w tym 3618 internautów mieszkających w Polsce, 4868 w Rosji i 1880 internautów z Niemiec.

Informacja o The Network:
The Network to sojusz wiodących serwisów rekrutacyjnych z ponad 70 krajów.  Dzięki The Network pracodawcy z całego świata mają dostęp do ponad 75 milionów kandydatów.  Sondaż The Network został przeprowadzony we współpracy z holenderską firmą konsultingową – Intelligence Group, www.intelligence-group.nl

Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 10 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata.

www.pracuj.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0