Pracownicy będą mogli łatwiej walczyć o premie

10Grupa co najmniej 10 pracowników będzie mogła złożyć pozew zbiorowy np. o wypłatę premii lub dodatku za nadgodziny.

Jak pisze „Gazeta Prawna” pracownicy będą mogli składać pozwy zbiorowe np. o niewypłacone wynagrodzenie za nadgodziny, premie, nagrody lub odszkodowania za nierówne traktowanie lub mobbing.  To skutek uchwalonej przez Sejmyustawę o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Nowe przepisy umożliwiają grupie co najmniej 10 pracowników (którym przysługuje to samo roszczenie oparte na takiej samej podstawie faktycznej) składanie pozwów i walkę z łamaniem praw pracowniczych. Takie rozwiązanie obniży również koszty postępowania, które rozłożą się na całą grupę.

Ustawy nie popierają pracodawcy. Z analizy wykonanej na zlecenie PKPP Lewiatan wynika, że np. tylko z powodu niepłacenia wynagrodzeń za nadgodziny w zadaniowym systemie pracy zagrożonych upadłością z tytułu pozwów zbiorowych może być nawet 1,9 tys. małych firm i ponad 300 dużych i średnich przedsiębiorstw. Pracę może stracić nawet około 100 tys. pracowników. Dlatego ich zdaniem pozwy zbiorowe powinny być ograniczone wyłącznie do spraw konsumenckich.

Źródło: gazetaprawna.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0