Wzrost ilości rekrutacji on-line

monMonster Worldwide opublikował kolejną edycję raportu na temat podaży internetowych ofert pracy. Publikacja opiera się na wynikach badania Monster Employment Index (MEI)*. W październiku 2009 wzrost o 2 punkty w Europie i o 1 punkt w USA wskazuje na szansę poprawy sytuacji na rynku pracy po roku spadków i stagnacji.

Od października 2008 do września 2009 spadł wskaźnik zatrudnienia Monster Employment Index (MEI) dla Europy. Najgorzej było w styczniu, gdy wynik obniżył się o 26 punktów. Potem było już tylko gorzej. W październiku 2009 odnotowano poprawę – MEI  wzrósł o dwa punkty po raz pierwszy od lutego.

Różnica dwóch punktów między wrześniem a październikiem świadczy o tym, że rosnący optymizm ekonomistów skłonił pracodawców do wznowienia rekrutacji”, komentuje Hugo Sellert, główny ekonomista Monster Worldwide. „W momencie gdy większość firm skupiło się na restrukturyzacji i obniżaniu kosztów, wzrost rekrutacji on-line sygnalizuje pozytywną zmianę trendu” – tłumaczy.

Mo1

Monster Employment Index, październik 2008- październik 2009, Europa

Wzrost indeksu wynika przede wszystkim ze zwiększonego zatrudnienia w służbie zdrowia, edukacji oraz w sektorze publicznym. Największą zmianę  odnotowano w ramach rekrutacji do sektora służby zdrowia (8%). Liczba zamieszczanych ogłoszeń rosła konsekwentnie przez cały rok. Na drugim miejscu plasuje się edukacja, szkolenia etc. (7%). Na trzecim miejscu jest HR (wzrost o 4%), co prawdopodobnie świadczy o przewidywanym zwiększeniu procesów rekrutacji w nadchodzących miesiącach. Najszybciej rośnie także ilość ofert dla przedstawicieli kadry zarządzającej oraz szeregowych pracowników biurowych. W ten sposób kończy się trwający wiele miesięcy spadek w tej kategorii.

Mo2

Monster Employment Index, październik 2008 – październik 2009, USA

W Stanach Zjednoczonych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. W ciągu roku różnice w poziomie wskaźników nie są tak drastyczne jak w Europie, a ich wykres to raczej sinusoida, w porównaniu do krzywej spadku w Europie. Od października 2008 indeks amerykański spadł o 20 %. Najniższy poziom osiągnął w lipcu (114).

W październiku 2009 w USA odnotowano wzrost indeksu o jeden punkt. Jest to odzwierciedleniem niewielkiego wzrostu popytu na pracowników. Branże, w których pojawiło się więcej ogłoszeń rekrutacyjnych to sektor publiczny, służba zdrowia i pomoc społeczna a  także rolnictwo i rybołówstwo. Więcej ofert w Internecie znalazły osoby zainteresowane pracą w górnictwie i przemyśle naftowym, architekci i inżynierowie. Spadek odnotowują: sprzedaż detaliczna, hotelarstwo oraz branża rozrywkowa, a także rynek nieruchomości.

٭O Monster Employment Index:
(MEI) jest przekrojowym badaniem, prowadzonym na rynkach pracy w Europie Zachodniej oraz w USA. Wyniki oparte są o internetowe ogłoszenia o pracę, publikowane na korporacyjnych stronach internetowych oraz portalach rekrutacyjnych, w tym Monster.com i pozostałych serwisach kariery skupionych w grupie monster.com. Wyniki badania są audytowane przez niezależny instytut badawczy Research America, Inc.

Źródło: monsterpolska.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0