Wynagrodzenia w branży IT

okInformatycy to nadal jedna z najbardziej cenionych i poszukiwanych na rynku pracy grup zawodowych. Mimo budżetowych cięć i redukcji zatrudnienia, do których uciekają się często przedsiębiorcy w obliczu spowolnienia gospodarczego, pracownicy działu IT nie powinni obawiać się ani o ciągłość zatrudnienia, ani o stan swoich portfeli.

Chociaż na przestrzeni ostatniego roku dynamika wzrostu płac uległa znacznemu osłabieniu, to właśnie oni odnotowali rekordowe, jak na czasy kryzysu, podwyżki – 5,22% na poziomie specjalisty i 3,33% na poziomie pracownika szeregowego. Można odczytać to, jako próbę zabezpieczenia się przedsiębiorców przed odpływem doświadczonych i wyspecjalizowanych pracowników IT, a co za tym idzie – przed trudami i kosztami rekrutacji ich zamienników.

Stosunkowo wysokie podwyżki przyznane informatykom przez przedsiębiorców w roku 2009, zaowocowały umocnieniem się działu IT w zestawieniu średnich płac poszczególnych pionów firmy. Jak pokazują dane pochodzące z najnowszego Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources, różnica w wynagrodzeniach na poziomie specjalistów między pracownikami IT, a pracownikami działu sprzedaży czy inżynierami sięga już ponad 450 zł i stale rośnie.

rp1

Przedsiębiorcy województwa dolnośląskiego i opolskiego wpisują się w ogólnopolski trend finansowego doceniania pracowników działu IT. Średnia miesięczna płaca całkowita na jego poszczególnych stanowiskach, nie odbiega tu znacząco od średniego poziomu we wszystkich firmach. Według danych z Raportu Płacowego Advisory Group TEST Human Resources, managerzy IT mogą tu liczyć na miesięczne zarobki w wysokości 10 021 zł brutto, kwota ta niemal nie odbiega od wysokości średniego wynagrodzenia w całym kraju. Jednak to nie oni, a programiści wydają się stanowić najbardziej poszukiwaną i cenioną grupę zawodową na dolnośląskim i opolskim rynku pracy. Liczne inwestycje zrealizowane w ostatnich latach na terenie Wrocławia i okolic, zwiększyły popyt na doświadczonych koderów, co zaowocowało znacznym wzrostem ich płac.

rp2


Opracowała: Kinga Marszałek, Advisory Group TEST Human Resources
Źródło: qbusiness.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0