Pozostawanie aktywnym zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego może być skutecznym sposobem ochrony mózgu przed zmianami demencyjnymi, m.in. chorobą Alzheimera – twierdzą brytyjscy badacze z Instytutu Psychiatrii Koledżu Królewskiego w Londynie na łamach International Journal of Geriatric Psychiatry.
W przeprowadzonej analizie uwzględniono dane medyczne pochodzące od 1320 pacjentów z różnym zaawansowaniem demencji, w tym od 382 mężczyzn.
Zauważono, że osoby, które zdecydowały się na przejście na emeryturę w późniejszym wieku, znacznie później doświadczały zaburzeń funkcji poznawczych. Obliczono, że każdy dodatkowy rok pracy opóźniał pojawienie się zmian otępiennych o 6 tygodni. Według autorów, praca zawodowa stymuluje aktywność mózgu, co sprawia, że demencja pojawia się później.
Już wcześniej w literaturze pojawiały się doniesienia o korzystnym wpływie stymulacji intelektualnej (np. rozwiązywania krzyżówek lub surfowania po Internecie) na funkcjonowanie mózgu u osób starszych.
Teraz okazało się, że podobne korzyści przynosi praca zawodowa.
Z drugiej jednak strony, wcześniejsze przejście na emeryturę może być związane z generalnie gorszym stanem zdrowia, np. chorowaniem na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze, a wiadomo, że te schorzenia sprzyjają zmianom otępiennym.
Badanie było sponsorowane przez brytyjską organizację Alzheimer’s Research Trust.
Źródło: Puls Medycyny